سفارش تبلیغ

ثبت شرکت
صبا
 
جمعه 92 آبان 24 , ساعت 8:40 صبح

سبک : الگو، نظام مندی، کلیت، هویت و تمایز , روش و رویه

زندگی : حیات ,  گذر عمر موجودات

سبک زندگی :سبک زندگی معنایی است که از به هم تنیدگی و پیوند و نظام وارگی و شبکه ای بودن عوامل متعددی که در شیوه های زندگی یا اقلیم های زیستن انسان تأثیر می گذارند، به وجود آمده است. مجموعه رفتارها، مدلها و الگوهای کنش های هر فرد

بحث سبک زندگی مطرح شده است تا به چینین سوالاتی برسیم :

سبک و رویه زندگی ما کدام است؟ زندگی گیـاهی - حیـوانـی - انسـانی ؟؟؟

سطح فکری بشر به سمتی حرکت می کند که یک فرد بتواند از ظرفیت های موجود در دنیا استفاده حداکثر کند ولی چگونه  این مسله محقق می شود؟

چگونه می توان زندگی بهتری داشت؟

چگونه میزان رضایت و آرامش ما در زندگی می تواند افزایش پیدا می کند؟

چطور می تواند اشتباهات دغدغه های کمتر و موفقیت های بیشتری داشت؟

عادت ها ی ما : 

رویه و روش زندگی در افراد متفاوت است و هر فردی براساس تشخیص و شناخت خود از مسائل و سلایق و عقاید خود  یک مسیری را انتخاب و برای رسیدن به هدفی که تعیین کرده در آن حرکت می کند (البته هستند کسانی که هیچ هدف خاصی در زندگی ندارند و بعد از مدتی دچار افسردگی شده و رفتارهای افراطی و عجیبی  ناشی از بی توجهی به نیاز های روحی و درونی خود انجام می دهند) 

عادت های خوب و مطلوب 

انسان ها بر اساس فطرت و ذات درونی خود یکسری هنجارها و اصولی را رعایت می کنند که به آنها رفتار های انسانی گویند و بر اساس کرامت و شخصیت انسانی پایه ریزی شده است و هر چه فرد دارای یک شخصیت و منش بزرگتر و  با کیفیت تری باشد این عادت ها در او بیشتر به چشم می خورند .....  در دو  جنبه عادت های فردی و اجتماعی

عادت های غلط  و آسیب رسان : 

عادت های غلط ما اکثرا ناشی از یک سری خطاهای شناختی و باورهای غلط است که برحتی می توان با مرور کار ها و رفتارهای خود به آن دست پیدا کنیم و در کنار آن خستگی روحی و یک افسردگی که نیازمند است از گسترش و مزمن شدن آن جلوگیری کنیم تا انگیزه و رغبت و خلاقیت در کارها را از ما نگیرد. 

  زندگی پر خطر : بعضی از افراد یک مسیرهایی را  به خاطر عدم توانایی و مهارت در  تشخیص و ایجاد یک رویه امن و همراه با آرامش برای خود و خانواده خود  انتخاب کرده اند که فقط در این مسیر هدف تخلیه هیجان و کسب روحیه جدید و تنوع است ولی چون مسیر نادرست است هرچه راه های مختلفی را امتحان می کنند  به آن چیزی که می خواهند نمی رسند پس به سمت رفتار های پر خطرتر رفته و به نظرشان  این کارها و عادت ها مناسب بوده و  می تواند مقصور و خواسته  آنها را برآورده نماید.

عادت های نامناسب در تغذیه و استفاده افراطی از سس ها  و ادویه ها  + فست فودها   --- استعمال دخانیات  به طوری که مشخص است تقریبا همه افرادی که به سمت سیگار کشیدن سوق پیدا می کنند دچار یک اختلال شخصیتی و  مشکل رفتاری هستند که با این عادت سعی در پنهان کردن آنرا دارد  (افرادی که در کودکی آموزش دیده اند که مشکلات و دغدغه های خود را باید حل نمایند نه اینکه پنهان  یا فراموش  کنند به طور چشمگیری معضلات کمتری در زندگی خود دارند )

وقتی فردی مواد سرطان زا را وارد بدن خود می کند و هیچ توجیهی حتی برای خودش ندارد مشخصا دچار یکسری مشکلاتی است که باید رفع شود نه اینکه بر روی هم  تلمبار گردد.

حتما تصاویری از جوانانی که با اجرای حرکات نمایشی توسط وسائل نقلیه  با یک خط مشکی بالای خود عنوان ناکام را گرفته اند دیده اید و  یا  لجبازی های عجیب هنگام رانندگی بین دو راننده که به یکدیگر راه نمی دهند و یا با این تفکر که دیگری از او جلو زده و باید جبران کند  (ناشی از عدم شناخت هوش هیجانی و چگونگی تخلیه و کنترل صحیح هیجانات مهارت 4 زندگی )

برخی از این عادت ناشی از تحمیل شرایط و محیط است که مربوط به زندگی جمعی است به طوری که میزان معضلات و مشکلات در مناطقی که ساکنین آن از آموزش های کمتری برخوردارند و یا محیط زندگی نامناسبی دارند بیشتر است

درستی یا نادرستی روش ها و رویکردهای زندگی ما چگونه مشخص می شوند ؟

آیا  مسیر و رویه  ای که در زندگی پیش گرفته ایم را مرور و بررسی کرده ایم که چه میزان ما را به اهداف و خواسته هایمان رسانه است ؟

آیا سبک زندکی افراد بر روی هم اثر گذار می باشد ؟

هر روش و انتخابی که من نوعی در زندگی خود داشته باشم بر اطرافیانم تاثیرگذار است اگر من دارای بیماری واگیرداری باشم و وارد اجتماع عمومی شوم آیا بر سلامت دیگران ایجاد اختلال نمی کنم؟ برگونه واکنش و رفتار د تعاملات جمعی و برخورد با دیگران می تواند یک فضای با نشاط و پویا و یا افسرده و ماشینی را در پی داشته باشد هرچه سطح فکری و کیفیت شناختی و شخصیتی افراد جامعه بالاتر  و به هم نزدیکتر اعتماد به نفس افراد و خوش بینی و شادابی  و رضایتمندی به خاطر کاهش عوارض سوء اشتباهات و معضلات جمع بیشتر می رود

سبک زندگی ایرانی

ایرانیان از زمان باستان با این نگاه و رویکرد (پندار نیک + گفتار نیک + کردار نیک )  تمدن اجتماعی خود را پایه ریزی کردند و  کرامت و  جایگاه انسانی را ارزشمند دانستند و برای بهره گیری هرچه بهتر از فرصت زندگی خود را ملزم به رعایت اصولی مثل جوانمردی و دیگر دوستی  و ... کردند و  به نوعی بعد از فرهنگ ابراهیمی تمدن ورژن یک بشری را رغم زدند. و به دلیل اینکه هنجار و اصول آنها مطابق فطرت انسانی بود در تاریخ ماندگار شده اند.

سبک زندگی اسلامی ( نه سبک زندگی عربی) اسلام همان برنامه ایده آل الهی برای بشر است که در طول تاریخ به صورت مرحله مرحله بر اساس ظرفیت فکری و توان شناختی بشر به او عرضه شده بود  تا به کمک آن بتواند  بیشترین بهره و استفاده را از فرصت حیات خود ببرد سبک زندگی اسلامی یک

سبک زندگی شیعی، ارزشی، ایدئولوژیک، جهادی، انقلابی، دینی  است یعنی  برای هر اتفاقی در جهان هستی  عامل و دلیل و منظوری است و هیچ چیز ی  بی هدف و پوچ و هیچ رخدادی بی برنامه و  از روی شانس نیست . اسلام مدعی است برای تمامی سوالات و شبهات و نیازهای بشر دارای جواب کاربردی و منطقی است و  می تواند به بهترین شکل بشر را به اهداف خود برساند چه در سطح مادی و دنیوی و چه معنوی و اخروی و با این اصل اساسی که هدف بسیار والا و فراتر است در بحث حیات و خلقت و آن رسیدن به رضایت و قرب الهی .

اسلام ورژن نهایی : برنامه  زندگی اسلامی  برنامه ای است  که به کمال رسیده و  مسیری که برای تعالی بشر در نظر گرفته شده بود  به شکل ایده آل آن است ولی بحث مقاومت در برابر این برنامه  و دین گریزی و دین زدگی و ..... علل و عواملی دارد که در جایی دیگر  خدمت شما  مخاطبین گرامی بیان شده است. ولی سبک زندگی اسلامی چیزی فراتر از این رویه عملکردی کشورهای عربی حاشیه ای و حتی وضعیت درون جامعه ماست وقتی نیازهای افراد تامین نمی شود یا به درستی برآورده نشده است پس این رویه پیشنهادی به خود را غلط یا دارای ایراد می پندارند و غیر کاربردی و نا مناسب می دانند .

سبک زندگی غربی

چیزی که در  در تفاوت سبک زندگی ایرانی و اسلامی با غرب مشخص است در تفکر و نگرش غرب نسبت به دنیا آنها همه چیز را خلاصه در دنیا می دانند و معتقدند تا آنجا که می شود باید از فرصت زندگی در دنیا استفاده کرد و با مرگ همه چیز تمام شده و بهتر است شرایط رفاه اجتماعی و مقدمات استفاده حداکثری مردم خود را از ظرفیت های دنیا مهیا کنیم. که در تامین زمینه استفاده از فرصت زندگی صحیح و منطبق ولی نگاه پوچ به خلقت مخالف اندیشه ایرانی و اسلامی است به همین دلیل به این نگرش تفکر مادی می گویند یعنی همه چیز در دنیا به صورت حیوانی و گیاهی باشد بهترین مسکن + بهترین همسر + بهترین تغذیه و .استفاده از تکنولوژی و علم و .... در  این جهت .

فیلم و سریال های جدید : امروزه سریالهایی با محوریت خانواده های تک نفره و زنان  و دختران توانمند تولید می شود که در ظاهر فردی است که با مشکلات در حال مبارزه و عبور از  انهاست ولی منظور از ساخت چنین برنامه هایی این است که می شود تمامی نیازهای یک انسان به  تامین شود حتی اگر به صورت تک نفره زندگی کند و نیازی به وجود یک خانواده به صورت سنتی و  خانواده های چند نفره نیست  دغدغه هایی که افراد و اعضای خانواده ممکن است ایجاد کنند چه قدر آزار دهنده و دردسر زاست  پس آرامش بیشتر  با خانواده تک نفره و دولت نیز متعهد است استرس ها و دغدغه ها را برای افراد کمتر وکمتر کند و نیازهای آنها را تامین نماید. چنین رویه و سبکی برای زندگی چیزی جز برده داری نوین نیز  نگاه به زنان به عنوان یک نیروی کار ارزان و جلوگیری از تشکیل خانواده به خاطر تامین مقاصد تجاری (تنوع طلبی در افرادی که مجرد زندگی می کنند چندین برابر افرادی است که در خانواده چند نفره هیتند چون نیازهای آنان تامین نمی شود و به سمت تنوع طلبی و سرگرمی برای فراموش کردن فشار عصبی ناشی از آن حال بد سوق پیدا می کنند و مصرف گرا شده برای تامین هزین ه هم مجبور هستند کار کنند پس با هر دستمزدی وارد بازار کار می شوند و یک حلقه بی انتهایی که مشخص است چه کسانی در این رویه سود می کنند  --- تحمیل تنوع طلبی در همسر --- لباس وخوراک و ملزومات مصرفی فردی و خانگی و ....  فرهنگ دستمال کاغذی را القا می کنند یعنی هر چیزی دارای تاریخ مصرف است حتی انسانها و اگر خسته  شدید و یکنواختی به وجود آمد انتخاب های دیگری هم هست  . برهم خوردن ارزش و کرامت انسانی و ثبات و آرامش فکری و روانی  در دراز مدت از درون این جامعه متلاشی خواهد شد چرا که فطرت و  ذات درونی انسانی چیز دیگری است و هر سبک و ربرنامه ای برای زندگی مغایر با آن دوام نخواهد داشت.

چرا می گوییم سبک زندگی ایرانی - اسلامی ؟

اسلام محدود و منحصر  به هیچ قوم و قبیله و  گروهی نیست اساس و مبنا ی آن برای رشد و تعالی همه انسانها با هر رنگ و زبان است پس فرهنگ  است فراتر از محدوده ها و منطقه ها.  ولی هر قوم و گروهی درارای یکسری ویژگی ها و سلایق منحصر به فردی هستند که ممکن است در جهت و جریان  مسیر این برنامه و سبک زندگی باشد و یا نباشد و فرهنگ و تمدن ایرانی همان طور که عرض شد یشترین شباهت و قرابت به خاطر  مبنای مشترک با اسلام داشته و دارد پس استفاده از یک برنامه برای زندگی با خلاقیت و  شیوه هایی که  امکان بهره گیری  و درک و استفاده بیشتری را داشته باشد امری منطقی است .

زندگی گیاهی : منظور از زندگی گیاهی یعنی زندگی کردن یک انسان در حد یک گیاه

یک گیاه هم موجودی است که برای زنده ماندن نیاز به یکسری نیازمندی هایی دارد مانند نور خورشید + هوا + خاک و آب و زندگی اون بر اساس دستیابی به این نیازمندی هاست.اگر یک گیاه زیبا باشد تحسین شده و طرفدار خواهد داشت و زندگی تقریبا ساکن و ایستایی دارد و تمام دنیای آن دستیابی به این شرایط مورد نیاز برای زنده ماندن است.

زندگی حیوانی : حیوانات نیز برای زنده ماندن یکسری نیازمندی هایی دارند و یک پله از نظر تکامل و ساختار بیولوژیکی بالاتر از گیاهان هستند و فرق اساسی که با گیاه دارند تولید مثل آنها و زندگی جمعیشان می باشد و فرق دوم اینکه برای زنده ماندن و کسب غذا نیاز است تا حرکت کنند و به دنبال آن جستجو کنند و در همین اندازه می مانند یعنی در تولید مثل و زندگی با قانون جنگل که اگر نخوری خورده می شود.(البته که بر اساس غریزه به یکسری اصولی هم پایبند هستند.)

زندگی انسانی : زندگی انسانی که ویژه انسان می باشد بر اساس فطرت و ذات آفرینش انسانی پایه ریزی شده و بر اساس ارزش ها و اصولی که انسان را به رشد برساند تا بتواند توانایی ها و استعدادهای بالقوه و نهان خود را شکوفا کند. انسان توانایی تکلم + تعقل و چاره اندیشی + تمایل به یادگیرندگی و رو به رشد بودن به جای واماندگی و درجا زدن (تکامل بینش و علم) + اخلاق مداری

انسان نیز دارای یکسری نیازمندی هایی است برای زنده بودن و این نیازمند بودن قانون و ذات دنیا است و این نیازهای دنیایی انسان مر بوط به بعد حیوانی او است که پست و پایین است و یکسری نیازهای معنوی و روحانی و درونی نیز دارد که مربوط به بعد دیگر انسان و ویژه و خاصه انسان است.

سوال اینجا است برنامه و هدف و رویه زندگی ما چگونه است ؟ حد و اندازه ما چقدر است و آیا در یک پله درجا می زنیم یا رو به جلو در حرکتیم؟ در پی سرگرمی ها و جذابیتهای دنیایی ؟ دنیایی که دو روزی پیشتر در آن نیستیم .....

لازمه و پیش فرض این مسله (سبک و برنامه زندگی) برای درنظر گرفتن و رسیدن به یک سبک زندگی ایده آل و مناسب که سبب آرامش و رفاه نسبی برای افراد داشته باشد  خودآگاهی و  چگونگی  مواجهه با تعاملات و مناسبتهای فردی و اجتماعی  (مهارتهای زندگی) است.

همه می توانند مسیر زندگی خودشان را انتخاب نمایند و یا بی توجه سرنوشت و آینده خود را به تصمیم گیری دیگران بسپارند(مسیر حرکت کشتی های ساکن را موج های بی هدف مشخص می کنند)


پنج شنبه 92 آبان 23 , ساعت 9:35 عصر
چند روز پیش پیامکی در میان مردم دست به دست می گشت با این متن: «اخرین و جدیدترین مدل مو، رنگ، مش، دیزاین ناخن، گریم،میک آپ عروس. تاتو و…. را فقط چند روز دیگر پشت دسته های عزاداری ببینید!

به گزارش سیب وسوران:اگر دخترکان و زنان بزک کرده پیش از حضور در مراسم عزاداری عاشورا، برای لحظه ای به جایگاه بزرگمردی بیندیشند که در سالگرد شهادت جوانمردانه اش حضور دارند، شاید کمی به خود آمده و دست از این آرایش ها و پوشش های نامتناسب بردارند. اما مثل اینکه دهه محرم برای عده ای بهانه ای برای برگزاری کارناوال های شبانه و پوشش و آرایش های نابهنجار و نامناسب شده است تا به این بهانه در خیابان های حضور پیدا کرده و خودنمایی کنند.

موی بلوند و پوست برنزه در ردای مشکی

یکی از تصاویر محرم در سالهای اخیر، جمعی از دختران و زنانی هستند که با موهای بلوند که تنها قسمتی از آن با شال کوچک مشکی پوشیده شده است، پوست های برنزه و آرایش های غلیط در پیاده روها و خیابان های شهر حضور پیدا می کنند و به تماشای مراسم عزاداری می پردازند. این حضور بی پرده اما بیش از اینکه در راستای عزاداری باشد، می تواند توجه عزاداران را به سوگواری خالص دور کند.

وقتی نظارت خانواده ها کمرنگ می شود

یکی دیگر از اتفاقاتی که در شبهای محرم به وقوع می پیوندد این است که برخی از دختران و پسران نوجوان به بهانه حضور در مراسم عزاداری ، ساعاتی از شب را که در سایر روزهای سال بدون حضور خانواده نمی توانستند بیرون از خانه به سر ببرند، در خیابان های سپری می کند و در خلا نظارتی خانواده ها ممکن است در خیابان های شلوغ شهر در چنین شب های گرفتار روابطی بشوند که در ادامه خطراتی را برایشان در پی داشته باشد.

آشنایی های خیابانی و شب های محرم

یکی دیگر از اتفاقاتی که در شبهای محرم به وقوع می پیوندد، آشنایی های خیابانی است که به واسطه بیرون ماندن های شبانه دختران و پسران اتفاق می افتد، اشنایی هایی که در بیشتر موارد به دوستی های مقطعی و دور از نظارت خانواده های می انجامد و به آسیب های دنباله داری را برای خانواده های و نوجوانان به دنبال می آورد و همین مسائل است که لزوم نظارت بیشتر خانواده ها به حضور شبانه فرزندانشان در این خیابان ها را پر رنگ تر می کند.
یکی از تصاویر محرم در سالهای اخیر، جمعی از دختران و زنانی هستند که با موهای بلوند که تنها قسمتی از آن با شال کوچک مشکلی پوشیده شده است، پوست های برنزه و آرایش های غلیط در پیاده روها و خیابان های شهر حضور پیدا می کنند و به تماشای مراسم عزاداری می پردازند
تب مانکنی در شب های محرم

البته در کنار دختران و زنان بدحجابی که در مراسم عزاداری سالار شهیدان دیده می شوند، بسیار هم هستند پسرانی که با مدل های موهای آنچنانی و لباس های نامناسب در این مراسم شرکت می کنند، چه عزاداران درون دستجات که به زنجیرزنی و سینه زنی می پردازند و چه پسرانی که با ظواهری که بیشتر برای خودنمایی آراسته شده راه مراسم غزاداری را پیش می گیرند و انگاری بیش از اینکه به دنبال سوگواری باشند، قصد جلب توجه از تماشاگران غیرهمجنس خود دارند. این روزها هم در میان پسران جوان عزادار امام حسین بسیارند پسرانی که با مدل موهای فشن و لباس های تنگ و نامناسب تنها برای تماشا کردن و تماشا شدن قدم در خیابان ها می گذارند.

لزوم فرهنگسازی رسانه ای در خصوص حجاب

به رغم برخوردهای سلبی نیروی انتظامی در مسئله حجاب در قالب گشت ارشاد و طرح های امنیت اخلاقی اما در نهایت این برخوردها نتوانست تاثیر چندانی بر روند بی حجابی دختران و بانوان بگذارد و هنوز هم که هنور است، اگر ترس از گشت ارشاد و پلیس و دستگیری نباشد، بی حجابی بسیار پر رنگ تر در معابر عمومی شهر دیده خواهد شد. زمان محرم هم استثنایی برای این مسئله همیشگی نیست و در این میان نه نیروی انتظامی که نهادهای فرهنگسازی مانند رسانه ها هستند که باید تمهیدی بیندینشد تا خود دختران و زنان به نسبت به لزوم حجاب و تاثیر آن در مصونیت در اجتماع اگاهی پیدا کنند، نه اینکه با ارعاب و تهدید مردم را به نوع خاصی از حجاب مجبور شوند.

این شب هایی که مردم با یاد سالار شهیدان در مراسم عزاداری امام حسین شرکت می کنند و در میان این گریه ها و عزاداری ها به دنبال حاجت خود می گردند، چه بهتر است که جوانان هم برای حضور در این محافل کمی رعایت صاحب مجلس را کرده و با پوشش و حجابی در این مجلس حضور به هم برسانند که بتوانند به بهترین نحو از ثواب این شبها بهره مند شوند.


پنج شنبه 92 آبان 2 , ساعت 4:38 صبح

بسم الله الرحمن الرحیم

عید غدیر خم، عید ولایت، امامت و بصیرت را خدمت تک تک مسلمانان جهان تبریک و شادباش عرض می کنم.ان شاء الله با اعمال زیبای خود در این روز برگه ماندگار دیگری بر دفتر هستی خویش بیافزایید.

                                                                                                              جعفر لک زائی

                                                                                            


یکشنبه 92 مهر 28 , ساعت 6:2 عصر

یک روز توی مهمانسرای سپاه سلمان نشسته بودم که یکی از دوستانم که منو می شناخت که قاری قرآن هستم گفت بیا قرآن اول جلسه رو شما بخون.

منم بدون وقفه گفتم باشه و رفتم قرآن خوندم.

بعد از چند دقیقه یکی از سربازها آمد پیشم گفت سردار محمدزاده کارتون دارن.

گفتم کجا هستن؟گفت:طبقه بالا.

رفتم طبقه بالا؛دیدم سردار محمدزاده و سردار شوشتری نشستند و در حال صحبت هستن؛تا منو دیدن از جاشون بلند شدند و پس از احوال پرسی منو تعارف به نشستن کردن،نشستم گفتم جانم بفرمایید کاری داشتین؟

گفتن:آره،دیدیم یه نفر داره قرآن می خونه،بعد که پرسیدیم کیه؟

گفتن شمایید؛گفتیم صداتون کنن.

خب بر ما هم قرآن می خونید؟

من هم با اشتیاق مجدد گفتم باشه و آیه الکرسی و دو آیه آخر سوره بقره رو براشون خوندم.

خدا رحمتشون کنه.
دفتر اول خاطرات جعفر لکزائی


پنج شنبه 92 مهر 25 , ساعت 12:8 عصر

از دیدگاه اسلام، انسان دارای دو بعد جسم و روح است. اما اصالت از آنِ روح است و باید تمام برنامه‌ها و تلاشهای انسان در مسیر دستیابی به کمال شایسته روح باشد. با این نگرش، اسلام در هر زمینه ای از زندگی نسبت به روح و سلامت و کمال آن توجه ویژه ای دارد و کسب مال حلال را در ارتقاء روحیه معنوی بسیار مؤثر می خواند. چنانکه سلامت روح در گرو استفاده صحیح و مطلوب از مال حلال است و بی توجهی به این موضوع، عوارض و پیامدهای منفی و مخربی را برای انسان به وجود می آورد. بر اساس جهان بینی اسلامی روزی رسان خداوند متعال است و خود روزی را تقسیم و تقدیر می کند، امّا همه موظفند منبع درآمدی حلال داشته باشند؛ زیرا خداوند به وسیله اسباب روزی می دهد چنانکه پیامبر اکرم(ص) در حجة الوداع نسبت به این مسئله تأکید کرده و فرمود: خداوند متعال روزی ها را در میان مخلوقاتش به صورت حلال تقسیم فرموده است، نه به صورت حرام. پس هرکس با تقوی باشد و صبر کند خداوند روزیش را به او می دهد، ولی هر کس بر اثر کم صبری پرده دری و شتاب کند و از غیر راه حلال روزی را بیابد، از روزیش کم می شود و روز قیامت نیز مورد بازخواست قرار می گیرد.»

طلب روزی حلال در قرآن و روایات


با نگاه به آیات قرآن در می یابیم که قرآن هرگز ما را به چشم پوشی از مواهب الهی دعوت نکرده و فقر را ارزش و نعمت به حساب نیاورده است و امیرالمؤمنین علی (ع) یکی از ویژگی هایی که برای پارسایان بیان می کنند، تلاش برای روزی حلال است. به همین دلیل است که امام صادق(ع) درباره کار و تلاش خویش بر زمین زراعی فرمود:«من در زمین خودم تلاش می کنم و عرق می‌ریزم، در حالی که خدمتکارانم می توانند این کار را بکنند، ولی با این کارم می خواهم خداوند متعال ببیند که من در پی روزی حلال هستم.»

قرآن کریم حتی در سوره جمعه که توصیه آن به شرکت در نماز جمعه و ذکر خداست، می فرماید: هنگامی که نماز پایان یافت، شما آزادید در زمین پراکنده شوید و فضل خدا را بطلبید (به دنبال روزی بروید) و خدا را بسیار یاد کنید، شاید رستگار شوید! از این آیه استفاده می کنیم که حتی روز تعطیل و به جا آوردن اعمال عبادی در روز جمعه، مانعی برای فعالیت های اقتصادی سازنده نیست.

کسب روزی حلال در هر زمان و مکانی مسائل خاص خود را داشته و دارد ولی به نظر می رسد که امروزه به دلیل پیچیدگی های زندگی ماشینی، کسب روزی حلال سخت تر شده است و گویی شرایط امروز مصداق سخنی است که امام صادق(ع) در 1400 سال پیش خطاب به یکی از یارانش به نام «مصادف» فرمود که «یا مُصادِفُ! مجالَدَةُ السیوفِ أهونُ من طَلَبِ الحلالِ؛ شمشیرزدن و جنگیدن آسان تر از به دست آوردن روزی حلال است»

ادامه مطلب...

سه شنبه 92 مهر 23 , ساعت 10:16 عصر


سه شنبه 92 مهر 23 , ساعت 10:10 عصر

اگر در زندگیت بالا و پایین ها وجود نداشته باشند ...

یعنی تو مرده ای


یکشنبه 92 مهر 7 , ساعت 9:5 عصر

http://uploadtak.com/images/x4365_z051.jpg

دعا می کنم نماز اول وقت نصیب همه شما دوستای خوبم بشه . 


چهارشنبه 91 اسفند 30 , ساعت 3:0 عصر

بسم الله الرحمن الرحیم

سلام و درود عرض می کنم به رهبر کبیر انقلاب امام خمینی(ره)،سلام و درود عرض می کنم به جانشین برحق ایشان مقام معظم رهبری حضرت آیت الله العظمی امام خامنه ای(حفظه الله)،درود و سلام عرض می کنم به شهدائی که با خون خودشون درخت خشکیده انقلاب را آبیاری کردند علی الخصوص پدرم سردار سرافراز اسلام؛سرتیپ پاسدار؛شهید حاج حبیب لک زائی که در تمام عمر شریفشون در راستای حفظ ارزشهای انقلاب و دفاع از حریم ولایت و آماده سازی هر چه بیشتر ملت مسلمان ایران در راستای ظهور مهدی موعود (عجل الله تعالی فرجه الشریف) خدمت نمودند.(روحش شاد و یادش گرامی باد)

فرا رسیدن فصل بهار و عید نوروز و سال یک هزار و سیصد و نود و دو (1392)را خدمت تمامی ملت شریف ایران تبریک و شادباش عرض می کنم.

سال حماسه سیاسی و حماسه اقتصادی مبارک.

امیدوارم که تا هم اکنون طاعات شما مورد قبول درگاه حق قرار گرفته باشد.

ان شاء الله با دید نو سال نو را آغاز کنیم.

عزیزان در اولین ساعات سال نو می خوام به چند نکته هم به برادران و هم به خواهران اشاره کنم

1.مرجع تقلید رو با شناخت کامل انتخاب کنید و با کلیه مضامین آن آشنا بشین.

2-آنچه به زندگیتون خیر و برکت میده خواندن قرآن و نماز اول وقته

3-آنچه موجب پیشرفت یک جامعه میشه یادگیری علوم مختلف در تمامی عرصه ها و به کارگیری آنها در زندگی امروزی است.توجه داشته باشید که منظورم فراگیری متون درسی است نه صرفا حفظ آن.

4-نکته دیگر اینکه فرهنگ احترام متقابل را به صورت عملی در جامعه ترویج دهید.

5-نخبگان جامعه در راستای افزایش توسعه ایران پیشنهادات خودشون رو در رسانه ها و محافل مختلف ارائه بدهند.

به عنوان مثال افرادی که قصد ساختمان سازی دارن در پایان کار باید از سازمان شهرداری مجوز پایان کار بگیرن(در حال حاضر نمای ساختمان از موارد اجباری ارائه مجوز پایان کار از سوی سازمان شهرداری است)اکنون پیشنهادی که به شهرداران تمامی نقاط کشور دارم این است که قانونی برای کاشت درخت در منازل و ساختمان ها در موارد مجوز پایان کار قرار دهند؛کاشت درخت موجب افزایش رطوبت و اکسیژن هوا می شود،افزایش رطوبت باعث افزایش بارندگی و نهایتا زیباسازی شهر می شود،بارش باران هم سبب شکوفایی بخش کشاورزی شده که ماحصل این کار موجبات شکوفایی و پیشرفت جامعه در بحث اقتصاد رو فراهم می کنه.  

از درگاه خداوند متعال سالی سراسر شادی همراه با هفت سین سلامت و سعادت و سیادت و سرور و سروری و سبزی و سرزندگی را در ابتدا برای مقام معظم رهبری حضرت آیت الله العظمی امام خامنه ای و سپس برای تک تک شما عزیزان خواستارم.

ان شاء الله در ضل توجهات الهی و در راستای اهداف عالی نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران موفق و موید باشید.

                                  و السلام علی من اتبع الهدی

                                حاج جعفر لک زایی

(این پست ثابت است برای خواندن مطالب جدید به پست های پایین مراجعه شود.)


چهارشنبه 91 اسفند 30 , ساعت 7:25 صبح

بخش‌هایی از پیام‌های نوروزی ایشان از سال 69 تا 91 را در زیر می‌خوانید:

پیام به ملت شریف ایران، به مناسبت حلول سال 69
ما امسال عید نوروز را در حالى برگزار می‌کنیم که خداى متعال با فقدان بزرگ رهبر عظیم‌الشأنمان، امتحان سختى از ما کرد و دوران سختى را بر ما گذراند. آن فقدان، محنت بزرگى بود. امیدواریم که خداى متعال، روح آن بزرگمرد را با ارواح مقدسه‌ى انبیا و اولیا محشور کند و او را از ما راضى نماید و ما را در راه او، مستمر و مستدام بدارد. امیدواریم که خداوند، نظر لطف و محبت خود را که در طول این یازده سال همواره بر این ملت و بر این نظام داشته است، باز هم آن را بر ما مستمر بگرداند و ما بتوانیم به کمک خدا و با حرکت در راه او و با استغفار و توبه‌ى الى‌اللَّه، متاع حَسَن و قدرت و قوّت و عزت الهى را براى خودمان و براى این ملت بزرگ و فداکار تأمین کنیم.

پیام به ملت شریف ایران، به مناسبت حلول سال 70
شما ملت عزیز ما توانستید با کمکهاى خودتان به دولت و به مردم آسیب‌دیده‌ى کشور، کارى بکنید که در طول تاریخ گذشته‌ى ما بی‌سابقه بود. ما زلزله‌هاى بسیارى را دیده‌ایم؛ حوادث طبیعى بسیارى را در گذشته از نزدیک شاهد بوده‌ایم؛ حادثه‌یی با عظمتِ زلزله‌یى که در شمال پیش آمد، بعضاً در گذشته هم اتفاق افتاده بود؛ لیکن هیچوقت نشده بود که آثار و عوارض آن حوادث تلخ، به این سرعت به سمت بهبودى پیش برود که در این بار اتفاق افتاد. البته کمبودها در آن مناطق زیاد است؛ لیکن آنچه که از پیشرفت امور و کمک به زلزله‌زدگان و آسیبدیدگان و تأمین مسکن و غیر اینها اتفاق افتاد، به برکت همکارى و همدوشى مردم با دولت و تلاش فراوان ملت و دولت در این زمینه بود.

پیام به ملت شریف ایران، به مناسبت حلول سال 71
یکى از این حوادث سال گذشته، از هم پاشیده شدن امپراتورى بزرگ و کشور اتّحاد جماهیر شوروى و زوال یک ابر قدرت بود که حقیقتاً حادثه‌اى بزرگ در زمان و تاریخ ما به حساب مىآید. این حادثه از چند نظر حائز اهمیت است: اوّلاً از این نظر که موجب شد در خلال کشورها و ملتهایى که استقلال و آزادى خودشان را به دست آوردند،

ادامه مطلب...

<      1   2   3   4   5   >>   >

لیست کل یادداشت های این وبلاگ