سفارش تبلیغ

ثبت شرکت
صبا
 
شنبه 92 بهمن 12 , ساعت 12:0 صبح

• بازگشت پیروزمندانه "امام خمینی"(ره) به میهن اسلامی پس از سال‏ها تبعید و دوری از وطن و آغاز دهه فجر (1357ش)
• روزنامه کیهان نوشت، طول جمعیت استقبال کننده از امام خمینی 32 کیلومتر بود(1357ش)
• امام خمینی در فرودگاه مهرآباد سخنانی ایراد نموده و متذکر شدند:(1357ش)
• امام خمینی پس از سخنان خود در فرودگاه در میان استقبال چند میلیونی مردم که در سرتاسر مسیر فرودگاه تا بهشت زهرا گردآمده بودند. وارد بهشت زهرا شدند(1357ش)
• هنگام ورود امام خمینی به مدت بیست دقیقه مراسم استقبال توسط تلویزیون به طور زنده پخش شد اما ناگهان عکس شاه روی صفحه تلویزیون ظاهر شد(1357ش)
• امام خمینی قبل از ترک پاریس پیامی صادر کرده از مهمان نوازی و تفاهم فرانسویان و اجازه آزادی بیان که به او داده شد تشکر کردند(1357ش)


جمعه 92 بهمن 4 , ساعت 1:52 عصر

طبیعی‌ترین شکل خانواده ‌این است که هیچ عاملی جز مرگ نتواند پیوند زناشویی را بگسلد و میان زن و شوهر جدایی بیفکند . کوشش مصلحان جامعه ، مخصوصاً پیامبران خدا ، این بوده است که نظام خانواده یک نظام مستحکم و پایدار باشد و هیچ عاملی نتواند این کانون سعادت را متلاشی گرداند . به هرحال خانواده خوشبخت نشانه‌هایی دارد که در اینجا به چند نمونه آن اشاره می‌شود :
1-در بین اعضای خانواده جمله « به من چه یا به توچه » ردو بدل نمی‌شود ، چرا که اعضا به گفتگو و مشورت منطقی اعتقاد دارند و احساس مسؤولیت می‌کنند .
2-افراد به یکدیگر اعتماد دارند و از این اعتماد سوء استفاده نمی‌کنند و اعتماد را یکی از پایدارترین ویژگی ازدواج موفق و خانواده موفق می‌دانند .
3- تاجایی که امکان دارد با هم هستند و در مهمانی‌ها یا کارهای مربوط به خانواده تنها نمی‌روند . همدلی ، همکاری ، همفکری ،‌ هماهنگی را بقای خانواده خوشبخت می‌دانند.
4- باهم اتحاد دارند و در مسایل مختلف ، با گفتگو و مشورت به تفاهم می‌رسند و سعی می‌کننداگرسوء تفاهم به وجودآمد ، آن را در درون خود بدون این‌که کسی بفهمد حل کنند .هند

5-به سلیقه‌ها و عقاید یکدیگر آگاه بوده و به آن احترام گذاشته و عمل می‌کنند .
6-نسبت به هم شرم مسموم ندارند یعنی خواسته‌های طبیعی خودشان را بدون نگرانی یا خشونت ابراز می‌کنند .

7-به حریم یکدیگر احترام گذاشته و از حدود مشخص شده خود فراتر نمی‌روند .
8-نگران سلامت روحی و جسمی یکدیگر بوده و از هم مراقبت می‌کنند . اگرچنانچه مشکلی به وجود آید سعی وافر در حل مشکل را دارند .
9-در بیشتر اوقات لحظات خوشی را که بایکدیگر بوده‌اند مرور می‌کنند ، دنبال خاطرات تلخ نیستند ، دوست دارند همیشه در خوشی ، شادی و نشاط زندگی کنند .
10-برای فامیل‌ها و همسایه‌های خود اهمیت قائل‌اند و پذیرای فامیل یکدیگر هستند .
11-از امور مالی یکدیگرخبردارند و چیزی را از یکدیگر پنهان نمی‌کنند ، صرفه‌جویی و پس‌انداز کردن جزء برنامه‌های اقتصادی خانواده‌های خوشبخت است .
12-برای رشد یکدیگر تلاش کرده و زمینه پیشرفت خانواده را فراهم می‌کنند .
13-افراد به هم افقی نگاه می‌کنند نه عمودی ، یعنی هیچ کس خود را برتر از دیگری و در مقام قدرت نمی‌بیند . دیکتاتوری ، زور و قدرت طلبی حاکم نیست .
14- همه اعضاء احساس برنده بودن ، موفق بودن ، امیدداشتن می‌کنند و خودشان را در زندگی برنده می‌دانند .
15-درکنار هم احساس امنیت و آرامش می‌کنند نه ترس و اضطراب یا تنش و درگیری .
16- علاقه ، عشق ، محبت ، صفا و یکدلی خود را هم در رفتار و هم در گفتار به یکدیگر ابراز می‌کنند .
17-از یکدیگر انتظار بیجا و توقع نامناسب ندارند .
18-اگر مشکلی پیش بیاید به راه‌حل فکر می‌کنند و به دنبال مقصر و گناهکار نمی‌گردند ، دست به علت‌یابی و ریشه‌یابی آن مشکل می‌زنند و راه‌حل منطقی ارائه می‌دهند .
19-هریک از طرفین پیوسته به فکر خوشحال کردن و راضی نگه‌داشتن یکدیگر هستند .
20-زن و شوهر به خاطر همدیگر زندگی می‌کنند ، اول خود بعد دیگران ، زندگی آنها به خاطر بچه‌ها یا ترس از طلاق و حرف‌ مردم نیست .
21-زن و مرد می‌توانند هرروز به دنیای اختصاصی یکدیگر نزدیک‌تر شوند ، کار به مسایل خصوصی و زندگی دیگران ندارند .
22-با درخواست‌های یکدیگر برخوردهای مثبت و منطقی دارند .
23-زن و مرد در کنار یکدیگر هستند نه رودر رو و رقیب یکدیگر ، بلکه رفیق هم هستند و واکنش منفی از خود نشان نمی‌دهند .
24-خانواده‌های خوشبخت تلاش دارند که بچه‌های خوب و خوشبختی نیز به جامعه تحویل دهند


شنبه 92 دی 7 , ساعت 8:33 صبح

سیستان و بلوچستان اگرچه نعمت هایی نظیر نفت، گاز و جنگل های انبوه ندارد، اما نعمت های خدادادی همچون باد، تابش خورشید و معادن به این استان هدیه شده و این نعمت ها استان را به مجموعه ای بی نظیر از انرژی های نو در ایران تبدیل کرده است.

مسیر بادهای پر قدرت سیستان، انرژی تابشی خورشید با بیش از 6 کیلووات ساعت بر مترمربع در روز، دو انرژی تجدیدپذیر خدادادی است که بهترین شرایط را در این منطقه به وجود آورده است.

به موارد بالا می توان «انرژی زمین گرمایی آتش فشان نیمه خاموش تفتان» و بلندی های بزمان، انرژی امواج اقیانوسی دریای بزرگ چابهار با ارتفاع بیش از 12 متر در فصل مونسون و انرژی «بیومس» منطقه کشاورزی و گاوداری های زابل، بمپور و باهوکلات را نیز اضافه کرد.

قدرت بی نظیر بادهای سیستان

براساس اطلاعات سینوپتیک هواشناسی در 30 سال گذشته، دیتاهای مقدماتی اطلس باد «سازمان انرژی های نو ایران» و نقشه های به روز شده سازمان هوانوردی بزرگ جهانی از جمله «ناسا»، بادهای سیستان از نظر قدرت و تداوم و جهت وزش ثابت باد رتبه نخست جهانی را به خود اختصاص داده اند.

«غلامرضا سرگلزایی» عضو هیئت رئیسه انجمن علمی انرژی بادی ایران با بیان این مطلب، به گزارشگر خراسان می گوید: قدرت زیاد بادهای سیستان و مسطح بودن زمین های فلات هامون یکی از مزایای منحصر به فرد دشت سیستان برای احداث نیروگاه بادی در این منطقه است و با احداث این نوع نیروگاه ها می توان انرژی قابل توجهی را به دست آورد.

عضو هیئت رئیسه انجمن علمی انرژی بادی ایران با بیان این که بادهای پرقدرت سیستان به طور متوسط سالانه با سرعت 1.5± 8.5 متر برثانیه می وزد خاطرنشان می کند: بیش از 310 روز وزش باد در منطقه «میل نادر سیستان» با جهت وزش غالب شمال در سال نشان دهنده مناسب بودن فلات هامون برای ایجاد مزارع بزرگ برق بادی است.

احداث مزرعه بادی آزمایشی

براساس جمع آوری اطلاعات سینوپتیک هواشناسی به دست آمده طی 10 سال گذشته و مجموعه اطلاعات وزارت نیرو، منطقه سیستان ظرفیت احداث مزارع بزرگ برق بادی آزمایشی را دارد، در کنار اطلاعات هواشناسی می توان به مزایای دشت سیستان نظیر زبری کم زمین های آن برای احداث نیروگاه های بزرگ بادی نیز اشاره کرد.

عضو هیئت رئیسه انجمن علمی انرژی بادی ایران و مجری طرح نیروگاه های بادی و خورشیدی در سیستان و بلوچستان در این باره می گوید: براساس اطلاعات سینوپتیک هواشناسی و هوانوردی های بزرگ جهان از جمله ناسا منطقه سیستان قابلیت احداث نیروگاه های بزرگ برق بادی را دارد.

عضو هیئت رئیسه انجمن علمی انرژی بادی ایران می گوید: فلات سیستان با زمین هایی صاف و توپوگرافی بسیار اندک یا زبری زیر 3 درصد بهترین زمین برای ایجاد نیروگاه های بادی است.

سرگلزایی یکی دیگر از مزایای دشت سیستان را جهت وزش باد غالب شمال با تغییرات ناچیز بیان می کند و می افزاید: متوسط سرعت وزش باد در منطقه میل نادر زابل بیش از 310 روز در سال، بالای 10 متر بر ثانیه است.

مدیر فناوری اطلاعات دانشگاه سیستان و بلوچستان نیز درباره انرژی بادی استان با بیان مطلب که یکی از مزایای احداث نیروگاه های بادی بزرگ در سیستان کاهش هزینه های سوخت و انتقال آن است می افزاید: برای تولید برق در نیروگاه های استانی باید سوخت از شهرهای دیگر به سیستان و بلوچستان منتقل شود که هزینه های زیادی صرف خرید و انتقال سوخت می شود.

دکتر سید مسعود برکاتی می افزاید: تولید برق پاک با استفاده از انرژی بادی قدرتمند موجود در منطقه باعث کاهش هزینه های مربوط به سوخت موردنیاز در نیروگاه های گازوئیلی استان می شود و علاوه بر کاهش هزینه های سوخت، با تولید برق پاک از آلودگی های زیست محیطی نیز جلوگیری می شود و همه شواهد نشان می دهد که طرح احداث نیروگاه های بادی بزرگ در سیستان توجیه دارد.

همچنین عضو هیئت رئیسه انجمن علمی انرژی بادی ایران تصریح می کند: به منظور بررسی شرایط احداث نیروگاه بادی در منطقه، توربین بادی در «لوتک سیستان» نصب شده که پس از نصب و اتصال به شبکه سراسری از تیرماه سال 88 تا پایان آبان 92 حدود 4 میلیون کیلو وات ساعت برق پاک را به شبکه سراسری کشور تزریق کرده است.

سرگلزایی می افزاید: با بررسی اطلاعات هواشناسی زابل و برداشت های مقدماتی در سال های 85 تا 88 از ایستگاه هواشناسی، لوتک زابل برای احداث اولین توربین آزمایشی مناسب شناخته شد که اولین توربین آزمایشی از اول تیرماه 88 جنب پست برق فشارقوی نصب و راه اندازی شد.

وی در ادامه می گوید:  توربین نصب شده در لوتک، یک توربین 660 کیلوواتی است که تاکنون بیش از 4میلیون کیلو وات ساعت برق پاک و رایگان تولید کرده است که این نشان دهنده شرایط مناسب منطقه برای احداث نیروگاه بادی است.

یکی از بزرگ ترین مزایای احداث توربین بادی در منطقه لوتک صرفه جویی در مصرف سوخت است.

عضو هیئت رئیسه انجمن علمی انرژی بادی ایران با اشاره به همین مطلب می گوید: با هر لیتر گازوئیل با نیروگاه های موجود در استان می توان 2 تا 2.5 کیلووات برق تولید کرد که برای تولید 4 میلیون کیلووات برق نیاز به سوزاندن بیش از 2 میلیون لیتر گازوئیل است.

سرگلزایی تاکید می کند: اگر گازوئیل تحویلی به ازای هر لیتر 600 تومان در نظر گرفته شود برای تولید 4 میلیون کیلو وات ساعت باید بیش از یک میلیارد و 200 میلیون تومان هزینه به هدر می رفت. ولی با نصب توربین لوتک علاوه بر صرفه جویی ریالی، از ایجاد آلودگی های زیست محیطی و صوتی نیزجلوگیری شده است.

زاهدان در بهترین وضعیت تابش خورشید

عضو هیئت علمی دانشگاه سیستان و بلوچستان در مورد انرژی خورشیدی سیستان و بلوچستان می گوید: 2 نوع نیروگاه خورشیدی با عنوان فتوولتائیک و حرارتی وجود دارد که تنها نیروگاه حرارتی کشورمان در شیراز واقع شده است.

دکتر برکاتی با بیان این که نیروگاه حرارتی خورشیدی راندمان بالاتری نسبت به نیروگاه های فتوولتائیک خورشیدی دارد، اضافه می کند: اگرچه تابش خورشید در سیستان و بلوچستان در حد مطلوب است، اما ایجاد نیروگاه حرارتی در استان و حتی کشور بسیار هزینه بر است.

وی می گوید: اگرچه فناوری سلول های خورشیدی هر روز در حال پیشرفت است اما در سیستان و بلوچستان انرژی بادی همچنان مقرون به صرفه و بهترین انرژی نو در استان است.

مدیر فناوری اطلاعات دانشگاه سیستان و بلوچستان اظهار می دارد: طرح ایجاد نیروگاه های خورشیدی فتوولتائیک می تواند در استان اجرا شود و هم اکنون یک طرح پژوهشی آموزشی در این دانشگاه اجرا شده که طی آن 20 کیلووات ساعت برق از انرژی خورشید تولید می شود.

دکتر برکاتی خاطرنشان می کند: اجرای موفقیت آمیز این طرح نشان می دهد که منطقه شرایط لازم برای بهره برداری از انرژی خورشیدی را دارد، به طوری که می توان در پشت بام ادارات، مدارس و حتی منازل سلول های خورشیدی نصب و برق پاک تولید کرد.

مجری طرح نیروگاه های بادی و خورشیدی در استان می گوید: مطالعات اولیه در زمینه انرژی خورشیدی در سیستان و بلوچستان انجام شده که نشان می دهد تابش خورشید از منطقه «حرمک زاهدان» تا شمال چابهار بهترین وضعیت را در استان دارد که در شهرهای زاهدان، خاش و سراوان تا شمال چابهار، تابش خورشید بیش از 3هزار ساعت در سال برآورد می شود.

سرگلزایی اظهار می دارد: اگرچه شهرستان چابهار تابش خورشید خوبی دارد، اما به دلیل وجود مولکول های آب در هوا و برخورد آن ها با نور خورشید، از میزان تابش خورشید کم می شود در نتیجه این مناطق برای احداث پانل های خورشیدی مناسب نیستند.

قابلیت تولید برق کل کشور در 5 درصد مساحت کویر لوت

براساس مطالعات دانشگاهی در کشور فرانسه، 5 درصد کویر لوت ایران به مساحت 3هزار کیلومتر مربع قابلیت تولید برق موردنیاز ایران و دو کشور همسایه یعنی افغانستان و پاکستان را دارد.

دبیر اول کمیته فنی استاندارد انجمن برق و الکترونیک ایران با بیان این مطلب می گوید: با نصب پانل های خورشیدی و احداث نیروگاه های سولار در کویر لوت علاوه بر تولید برق پاک مورد نیاز کشور، می توان این برق را به کشورهای همسایه هم داد.

وی می افزاید: براساس اطلاعات سایت بین المللی ناسا که یکی از سازمان های هوانوردی بزرگ جهان است 2 کشور ایران و لیبی به دلیل دارا بودن انرژی لایزال خورشیدی نیازی به نیروگاه های سوخت فسیلی ندارند زیرا در آن جا بیشترین دریافت انرژی تابشی از خورشید وجود دارد.

سرگلزایی خاطر نشان می کند: سرمایه گذاری بخش خصوصی در زمینه احداث نیروگاه های انرژی نو زمینه را برای اشتغال زایی فراهم می کند. به طوری که به ازای تولید هر مگاوات برق پاک18 تا 30 نفر مشغول به کار می شوند.

وی اظهار می دارد: احداث نیروگاه های بادی و خورشیدی در مناطقی که بادهای پرقدرت و تابش مطلوب خورشید را دارد، زمینه را برای اشتغال زایی گسترده جوانان فراهم می کند.

مبادی صدور برق

دکتر برکاتی مدیر فناوری اطلاعات دانشگاه سیستان و بلوچستان می گوید: یکی از اهداف بزرگی که با ایجاد نیروگاه های بادی در سیستان در نظر گرفته شده، صادرات گسترده برق به کشورهای همسایه است.

وی می افزاید: تولید برق پاک با استفاده از انرژی باد در سیستان و بلوچستان و ایران مقرون به صرفه است که پس از تولید، می توان آن را به 2 کشور افغانستان و پاکستان که متقاضی برق ایران هستند صادر و زمینه را برای صادرات به سایر کشورها نیز فراهم کرد.

عضو هیئت رئیسه انجمن علمی انرژی بادی ایران می گوید: از 5 نقطه در شهرستان های سراوان، چابهار و سیستان برق به کشورهای افغانستان و پاکستان صادر می شود.

وی می افزاید: صادرات برق به افغانستان و پاکستان با ولتاژهای 20، 63 و به زودی230 کیلو ولت انجام می شود.

سرگلزایی می افزاید: اگرچه برای احداث بیش از 3 هزار مگاوات مزارع برق بادی و خورشیدی در استان سرمایه گذاران اعلام آمادگی کرده اند اما تاکنون هیچ اقدام اساسی در این زمینه انجام نشده است و همگی آن ها منتظر همکاری بانک ها و دولت هستند.

عضو هیئت رئیسه انجمن علمی باد ایران می گوید: از سال 87 مطالعات و بررسی های لازم با عنوان طرح برق دار کردن 200 روستای کشور با استفاده از انرژی های نو، به صورت آزمایشی در پایان کار قرار گرفته است که به علت کمبود اعتبارات لازم، هنوزبه پایان نرسیده است.

وی می افزاید: تاکنون فقط در یک روستا به نام «گوره ای» واقع در کرمان با 10 خانوار جمعیت پانل خورشیدی نصب شده است و در سیستان و بلوچستان نیز 2 روستا به صورت آزمایشی برای برق دار شدن با استفاده از انرژی های خورشیدی در نظر گرفته شده که یکی از آن ها در خاش و دیگری اطراف زاهدان واقع شده است و مطالعات این 2 روستا به طور کامل انجام شده، اما به دلیل کمبود نقدینگی هنوز طرح برق دار کردن این 2 روستا با استفاده از انرژی های نو در سیستان و بلوچستان اجرا نشده است و به دلیل دور بودن بسیاری از روستاها از شبکه توزیع برق، طرح برق دار کردن روستاها با استفاده از انرژی های تجدیدپذیر باعث کاهش هزینه ها می شود.

سرمایه گذاری بخش های خصوصی و دولتی

اگرچه قابلیت های زیادی در این استان وجود دارد اما تاکنون از این ظرفیت های عظیم به درستی بهره برداری نشده است.

دکتر برکاتی می گوید: مشکلات امنیتی گاهی سبب می شود که سرمایه گذاری های کلان صورت نگیرد. البته شرایط به گونه ای پیش می رود که بسترهای مناسب برای سرمایه گذاری های کلان در استان فراهم شود.

این استاد دانشگاه اضافه می کند: در کنار مسئله ناامنی یکی دیگر از چالش هایی که سرمایه گذاران در سیستان و بلوچستان با آن روبه رو هستند بی ثباتی سیاست های مربوط به این بخش است.

دکتر برکاتی خاطر نشان می کند: سرمایه گذار به علت بی ثباتی سیاست گذاری های مربوط به سرمایه گذاری نمی داند پس از چند سال چه اتفاقی می افتد و در مدت زمان طولانی سیاست های این بخش ثابت می ماند یا دچار تغییر می شود.

وی می افزاید: ایجاد مزارع بزرگ برق بادی و خورشیدی در سیستان و بلوچستان به سرمایه عظیمی نیاز دارد و برای سرمایه گذاری در این زمینه باید شرکت های بزرگ پیش قدم شوند.

مدیر فناوری اطلاعات دانشگاه سیستان و بلوچستان یکی دیگر از مشکلات سرمایه گذاران خارجی را که مایل به سرمایه گذاری در این بخش هستند مشکلات ارزی می داند و می گوید: سرمایه گذاران خصوصی زیادی از کشورهای مختلف نظیر چین، استرالیا و ژاپن از منطقه سیستان بازدید کرده اند و تمایل به سرمایه گذاری داشتند، اما یکی از مشکلات آن ها تبادلات ارزی است که سبب می شود نتوانند پول خود را به منطقه بیاورند.

به هر حال گنجینه ای از انرژی های نو در سیستان و بلوچستان وجود دارد که دایمی است اما انرژی تجدیدپذیر سیستان و بلوچستان نیازمند حمایت گسترده بخش خصوصی و توجهات دولت و بانک هاست. اگرچه نفت روزی به پایان می رسد، اما بادهای سیستان همیشه و پرقدرت می وزند. خورشید سیستان و بلوچستان با حرارت آتشین می تابد و مردم استان هم صبورانه چشم امید به فردا می دوزند. فردای این استان با منابع سرشار انرژی خوش خواهد بود.


سه شنبه 92 آبان 14 , ساعت 7:57 صبح
این سیاهه که برگرفته از کتب و منابع تاریخ معاصر سیاسی جهان است، تنها گوشه‌ای از جنایات و فجایع آفریده‌شده از سوی دولت آمریکا علیه ملت‌های مظلوم جهان را نشان می‌دهد:
1 - در آوریل 1916میلادی پیاده نظام نیروی دریایی آمریکا قیام مردم دومینیکن را سرکوب و در آغاز ماه می، این کشور را اشغال کردند که این اشغالگری هشت سال بطول انجامید.

2- در پنجم ژوئن 1933میلادی عبدالله سلیمان وزیر دارایی عربستان و لوید همیلتون با امضای یک تفاهم‌نامه، امتیاز استخراج و فروش نفت عربستان را به آمریکا واگذار کردند.

3- در می 1933 میلادی نیروی هوایی آمریکا شهر (درسدن) آلمان را که توسط روس‌ها اشغال شده بود و حمله نظامی بدان قابل توجیه نبود، بمباران کرد و علاوه بر کشتن 150 هزار نفر شهروند، 60 درصد ساختمان‌های آنجا را تخریب کرد.

4- در اوایل دسامبر 1943 میلادی نیروی دریایی آلمان کشتی (S/S John Harvey)  آمریکا را که حامل 150 تن گاز خردل بود در دریا غرق کرد. با انتشار این گاز در هوا و آب آن منطقه، علاوه بر از بین رفتن 150 دریانورد، 40 تن ماهی نیز تلف شد.

5- در 6 آگوست 1945 میلادی به دستور "هری ترومن" رئیس جمهور وقت آمریکا شهر هیروشیمای ژاپن بمباران شیمیایی شد که در طی آن 78 هزار و 150 نفر کشته و ده‌ها هزار نفر به نقض عضو گرفتار شدند.

9-6 در آگوست 1945 میلادی به دستور "هری ترومن"، شهر ناکازاکی بمباران شیمیایی شد که در طی آن 73هزار و 884 نفر کشته، 60هزار نفر زخمی و تمام حیوانات، حشرات و نباتات از بین رفت.

28-7 در سپتامبر 1945 میلادی، "هری ترومن" رئیس جمهور سابق آمریکا دستور ساخت یک پایگاه هوایی در "ظهران" عربستان را صادر کرد که اولین حضور نظامی آمریکا در این جزیره بود.

8- در سال 1946 میلادی آمریکایی‌ها به 250 هزار تن گاز مرگبار تابون در منطقه جیورجیان اتریش دست یافتند و به جای انهدام این گاز، مخفیانه آن را به ایالات متحده منتقل کردند.

9-در سال 1949 میلادی، آمریکا در یونان جنگ داخلی به راه انداخت که در طی آن 154 هزار نفر کشته، 40 هزار نفر زندانی و شش‌هزار نفر نیز به موجب احکام نظامی صادره توسط دادگاه نظامی یونان اعدام شدند. " ماکویگ " سفیر پیشین آمریکا در یونان اعتراف کرد که تمامی اقدامات تاکتیکی و تأدیبی که حکومت نظامی یونان در فاصله زمانی 1947 تا 1949 میلادی انجام داد،  با چراغ سبز و دستور مستقیم آمریکا صورت گرفت.
 

3-10 در مارس 1949میلادی، اطلاعات آمریکا به فرماندهی "حسنی الزعیم" کودتای نظامی در سوریه انجام داد. برنامه‌ریزی برای این کودتا در سفارت آمریکا در دمشق انجام پذیرفت.

11- در 14 آگست 1949میلادی گروهی از افسران سوری با هدایت سفارت آمریکا در دمشق، خانه "حسنی زعیم" را محاصره و بعد از آنکه از دستورات آنها سرپیچی کرد به قتل رساندند.

 12- در 26 ژوئیه 1950 میلادی، آمریکا به نفع کره جنوبی بر ضد کره شمالی وارد میدان شد.

13- در 10 مارس 1952میلادی آمریکا از ژنرال باتیستا برای انجام کودتا بر ضد رئیس جمهور کوبا حمایت کرد. این فرد بعد از دستیابی به قدرت، حکومتی دیکتاتوری، عقب مانده و وابسته به آمریکا را تشکیل داد.

14- در 11 آگست 1953 میلادی اطلاعات آمریکا بر ضد دولت ملی مصدق کودتا کرد. برنامه‌ریزی و اجرای این کودتا توسط "کیم روزولت" نوه "تئودور روزولت" رئیس جمهور آمریکا در سال های1901 ¯ 1909 میلادی انجام شد.

15- در 15 ژوئیه 1954  میلادی سیا در گواتمالا کودتای نظامی انجام داد. این اقدام بعد از بمباران پایتخت و برخی مناطق دیگر توسط جنگنده‌های (ب 26) انجام شد.

16- در 25 جولای 1958 میلادی یک روز بعد از شکل‌گیری کودتا در عراق،  ناوگان ششم آمریکا در حمایت از دولت "کمیل شمعون" در لبنان مداخله نظامی کرد.

17- در 16 آوریل 1961 میلادی آمریکا تلاش می‌کند،‌ کوبا را به واسطه تبعیدیان کوبایی و با حمایت و پشتیبانی جنگنده‌های آمریکایی و حمایت مستقیم از این شورشیان اشغال کند. این عملیات به "جنگ خلیج خوک‌ها" معروف شد و با ناکامی فضاحت‌بار آمریکا و همدستانش به پایان رسید.

18- در 1 نوامبر 1963 میلادی اطلاعات آمریکا "نیجو دین دیم" نخست وزیر سابق ویتنام (مزدور پیشین خود) را به قتل رساند.

19- در سال 1964میلادی آمریکا به منظور حمایت از حکومت وابسته خود در لائوس به کمک 50 هزار سرباز و افسر، هزار و 500 هواپیما و 40 کشتی جنگی وارد فاز نظامی شد و به طور گسترده از سلاح شیمیایی استفاده کرد.

20- در 30 جولای 1964 میلادی سیا به منظور توجیه دخالت در ویتنام در چارچوب طرح (A34) عملیاتی را در خلیج "تونکین" ویتنام انجام داد. در این عملیات، ایالات متحده 64 حمله هوایی به 4 پایگاه دریایی ویتنام ( محل استقرار اژدرها) وانبارهای سوخت انجام داد. در پی این حمله، کنگره آمریکا  به جانسون رئیس جمهور این کشور اجازه داد در صورت نیاز به انجام عملیات نظامی در جنوب شرق آسیا بپردازد. از همین رو ایالات متحده  از هوا، دریا و خشکی به ویتنام حمله کرد.

21- در 28 آوریل 1965میلادی آمریکا در پی شکل‌گیری حرکت انقلابی در دومنیکن به این کشور حمله کرد.

22- در 1 مه 1965میلادی کشتی‌ها و هواپیماهای آمریکایی هزار و 700 تفنگدار نیروی دریایی و دو هزار و 500 سرباز را به دومنیکن منتقل کرد.

23- در 4 مه 1965 میلادی جانسون دستور داد 14 هزار سرباز برای اشغال سان‌دومینیگو (بدون تعیین زمان) اعزام شوند.

24- در 12 آوریل سال 1966 میلادی آمریکا با وجودی که ژنرال "شارل دوگل"، رئیس‌جمهور وقت فرانسه تاریخ یکم آوریل 1967 میلادی را به عنوان موعد نهایی مقرر شده برای خروج نظامیان آمریکایی از فرانسه اعلام کرده بود، آن را نپذیرفت و مدت حضور نظامیان آمریکایی در فرانسه را که 26 هزار نفر را شامل می‌شدند، تمدید کرد.

25- در 24 دسامبر 1966 میلادی نیروهای آمریکایی 125 شهروند ویتنامی را به قتل رساندند و این در حالی بود که به مناسبت سال نو میلادی 48 ساعت آتش‌بس اعلام شده بود.

26- در سال 1968 میلادی اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) کودتای نظامی سوهارتو بر ضد سوکارنو که در پی آزادسازی کشور از هیمنه ژاپنی‌ها و هلندی‌ها بود را ترتیب دادند. در پی این کودتا موجی از اعدام‌ها به راه افتاد و میلیون‌ها نفر به قتل رسیدند.

27- در 4 آوریل 1968 میلادی سازمان جاسوسی مرکزی آمریکا (سیا) "مارتین لوترکینگ" حامی حقوق مظلومان را به قتل رساند.

28- در سال 1969 میلادی، "کولبی" ازچهره‌های برجسته اطلاعات آمریکا در ویتنام در قالب برنامه وینیکس (حذف فیزیکی) ماهیانه هزار و 800 نفر را در ویتنام جنوبی به قتل رساند که در این میان تعداد افراد به قتل رسیده به 40 هزار شخص رسید.

29- در 20 آوریل  1973 میلادی 32 هزار سرباز آمریکایی با پشتیبانی 500 هواپیما و 40کشتی ناوگان دریایی به کامبوج حمله کردند.

30- در 5 سپتامبر 1973 نیکسون، رئیس‌جمهور آمریکا به کشورهای تولیدکننده نفت در خاورمیانه هشدار داد که در صورت ادامه سیاست پیوند افزایش تولید نفت با سیاست تلاش برای بهره‌بری سیاسی از نفت، بازارهای خود را از دست خواهند داد.

31- در 11 سپتامبر 1973 میلادی سازمان جاسوسی مرکزی آمریکا با انجام کودتا بر ضد سالوادر آلنده در شیلی علاوه بر قتل وی، 30هزار نفر را اعدام و 100هزار نفر را نیز بازداشت کرد.

32- در 8 سپتامبر 1974 "ویلیام کولبی"، مدیر وقت سازمان اطلاعات و جاسوسی آمریکا (سیا) از نقش اساسی این سازمان جاسوسی جهت از پیش‌رو برداشتن سالوادور آلنده، رئیس جمهور وقت شیلی پرده برداشت و یادآوری کرد که دولت نیکسون طی سال‌های 1970 تا 1973 بیش از 8 میلیون دلار را به فعالیت‌های سازمان سیا در شیلی اختصاص داده بود تا موانعی برسر راه دولت آلنده و فعالیتش در این کشور ایجاد کند.

33- در نیمه سال 1975م کنگره آمریکا طرح اشغال چاه‌های نفت خلیج فارس را آماده کرد. این طرح دارای پنج محور بود: 1-تسلط بر تأسیسات نفتی 2- حمایت و پشتیبانی چند هفته‌ای یا چند ماهه یا چند ساله از این تأسیسات 3- ترمیم  و تعمیر فوری تجهیزات و وسایل آسیب دیده 4- راه‌اندازی تمام تأسیسات نفتی بدون کمک و حمایت صاحبان اصلی و واقعی آنها.

34- در 23 ژوئن 1977 میلادی کمیسیون تأمین اعتبار مجلس سنای آمریکا پایان تولید بمب خطرناک نیترون را رد کرد. این بمب بدون آنکه به تأسیسات و ساختمان‌ها آسیب برساند فقط انسان‌ها را به کام مرگ می‌فرستد.

35- در 14 جولای 1977 میلادی مجلس سنای آمریکا با ساخت بمب "نیتروژنی" موافقت کرد. این در حالی بود که کارتر رئیس جمهور آمریکا گفته بود که توسعه ساخت این بمب در حال حاضر و حتی در سال 1980 میلادی 46 ملیون دلار هزینه خواهد داشت.

36- در 20 اکتبر 1977 میلادی "جیمی چلنجر"، وزیر انرژی وقت آمریکا اعلام کرد، ممکن است که روزی فرا برسد، دولت متبوعش مجبور شود از منابع نفتی خاورمیانه حمایت کند، در این شرایط مردم آمریکا باید دریابند که تضمین امنیت این منابع برای آنها از چه اهمیتی برخوردار است و حتی ممکن است برای تأمین این امنیت نیاز به حضور الزامی نظامی در منطقه خاورمیانه باشد.

37- در دوم اکتبر 1978 میلادی رئیس جمهور آمریکا اعتراف کرد که برای اولین بار از ماهواره برای جاسوسی از اتحاد جماهیر شوروی و دیگر کشورهای دیگر استفاده کرده است.

38- در سال 1978 میلادی سازمان اطلاعات و جاسوسی آمریکا  (سیا) 911 شهروند آمریکایی عضو "معبد خورشید" در منطقه "گایانا" را در اقدامی وحشتناک قتل عام و ادعا می‌کند، این کشتار خودکشی دسته جمعی بود است.

40- در 29 آگست 1979 میلادی برژینسکی مشاور امنیت ملی رئیس جمهور آمریکا اعلام کرد که این کشور به منظور دفاع از منافع خود و همپیمانانش در مناطق نا آرام جهان از دو سال پیش، نیروهای واکنش سریع را تشکیل داده است.

41- در اکتبر 1979 میلادی سیا (پاک جان وی) رئیس جمهور کره جنوبی را به قتل می‌رساند.

42- در 12 نوامبر 1979 میلادی آمریکا با هدف محاصره انقلاب اسلامی ایران، دارایی‌های کشورمان در بانک‌های آمریکا را بلوکه کرد.

43- در 5 دسامبر 1979 میلادی وزارت دفاع آمریکا اعلام کرد که ناو هواپیمابر (کیتی‌هوک) به پشتیبانی پنج رزمناو، به منطقه خلیج فارس وارد شده است که در گذشته ناو هواپیمابر (میسوای) به همراه نیروهای ویژه در آنجا حضور داشتند. این دو ناو حامل 133 هواپیما بودند که می‌توانستند به ورودی خلیج فارس برسند.

44- در 12 دسامبر 1979 میلادی نیروی دریایی آمریکایی بزرگ‌ترین تجمع خود از زمان جنگ جهانی دوم تا سال مزبور را در دریای عمان انجام می‌دهد و پنتاگون در این‌باره تنها به بیان این خبر اکتفا کرد که بگوید یک کشتی تعمیرشده نیروی دریایی آمریکا به ناوگان آمریکا در دریای عمان ملحق شد.

45- در 13 دسامبر 1979 میلادی دولت آمریکا تصمیم گرفت دیپلمات‌های ایرانی را از این کشور اخراج کند.

26- در پایان مارس 1980 میلادی تعداد کشتی‌های آمریکا در سواحل ایران به 30 عدد افزایش یافت.

47- در 30 مارس 1980 میلادی اطلاعات آمریکا (مونسینور رومیرو) سر اسقف السالوادور را در حال ادای سخنرانی مذهبی در کلیسا ترور کرد.

48- در 25 آوریل 1980م گروه (دلتا) متشکل از نیروهای زبده به بهانه آزادسازی گروگان‌های آمریکایی در سفارت این کشور در تهران روانه ایران شد. اطلاعات زیادی وجود دارد که نشان می‌دهد این عملیات نافرجام با هدف انجام کودتا توسط مزدوران از پیش اعزام‌شده صورت گرفته است. از جمله این مزدوران حامیان شاه بودند که با شکل‌گیری انقلاب اسلامی ایران به خارج گریخته بودند.

49- در 28 آوریل 1980 ”جودی پاول" سخنگوی کاخ سفید اعلام کرد که کارتر در حال بررسی امکان انجام عملیات نظامی دیگر برای نجات 50 گروگان آمریکا در ایران است.

50- در نوامبر 1980 میلادی اطلاعات مرکزی آمریکا کودتایی به فرماندهی کلنل اکبر توناتوش ترتیب داد. مسؤول اجرای این کودتا (کلاوس) جنایتکار جنگی آلمان بود که بعد از جنگ جهانی دوم از حمایت آمریکا برخوردار شد. افرادی که قربانی جنایت‌های این شخص شدند بسیار بیشتر از قربانیان جنایتی بودند که در پی اشغال آلمان در فرانسه صورت گرفت.

51- در 12 ژوئن 1981 مجلس نمایندگان آمریکا با استفاده از اموال دولت  فدرال  برای تولید و توسعه بمب نوترونی موافقت کرد.

52- در 16 ژوئن 1981 دولت آمریکا با راهبرد جدید نظامی این کشور مبنی بر آمادگی نیروهای این کشور برای ورود همزمان به دو نبرد بزرگ- به عنوان مثال یکی در اروپا و دیگری در خاورمیانه-  موافقت کرد.

53- در اوت 1981 هواپیماهای ناوگان ششم آمریکا در خلیج سرت دو هواپیمای اسکورت، متعلق به لیبی را هدف قرار داد.

54- در اوت 1981 ژنرال "ب. آریانی" رئیس پیشین ستاد ارتش ایران در دوره شاه و مزدور سیا، کشتی اسکورت ساخت فرانسه را به سرقت برد.

55- در 26 نوامبر 1981 سازمان اطلاعات و جاسوسی آمریکا (سیا) با مشارکت سازمان اطلاعات و جاسوسی آمریکا (DONC) آفریقای جنوبی که توسط سیا حمایت مالی می‌شود، مزدوران خود را در قالب تیم راگبی راهی جزایر سیشیل می‌‌کند و این تیم در آنجا مأموریت داشت دست به کودتای نظامی بزند.

56- در دسامبر 1981 گردان وحشی (آتلاکاتل) وابسته به سیا به قتل و غارت 1000 نفر در السالوادر روی اورد و منازل را به آتش کشید.

57- در 25 فوریه 1982 دولت آمریکا به تحریم نفتی لیبی و نیز تحریم فروش تجهیزات نفتی و الکترونیک به این کشور روی آورد.

58- در 7 ژوئن 1982 آمریکا توانست با صرف هزینه 10 ملیارد دلار "حسین حبری" آلت دست خود را به حکومت برساند. در پی این اقدام بسیاری از مردم چاد به خاک و خون کشیده شدند.

59- در 8 جولای 1982 بخشی از ناوگان ششم دریایی آمریکا به منظور پشتیبانی از نیروهای رژیم صهیونیستی که در پنجم ژوئیه 1982 به لبنان حمله کرد و خود را به فاصله کمتر از 50 کیلومتری سواحل لبنان رساند.

60- در پی تمرین‌های گسترده نیروهای واکنش سریع آمریکا (برایت استار) در سال 1982 تا 1983 جنگنده‌بمب‌افکن‌های ب52 حوالی مرزهای لیبی را را به طرزی وحشیانه بمباران کرد.

61- در 25 اکتبر 1983 نیروهای آمریکایی به گرانادا یکی از کوچکترین کشورهای جهان حمله کردند و با اشغال این جزیره، مردمی را که به دفاع از خود به پا خاسته بودند به خاک و خون کشیدند. دستاویز آمریکا برای این حمله و این همه قتل و کشتار در معرض خظر قرار گرفتن دانشجویان آمریکایی مقیم این کشور بود.

62- در 6 آوریل 1984 سنای آمریکا، طرح قانون الزام دولت به پایان‌بخشیدن به ساخت پایگاه‌ها و تجهیزات نظامی در هندوراس به منظور مقابله با انقلابیون السالوادور و همچنین دولت نیکاراگوئه که دولت آمریکا آن را به رسمیت می‌شناخت، را رد کرد.

63- در 22 مه 1984 ریگان رئیس جمهور آمریکا به فهد بن عبدالعزیز گفت پنتاگون در صورت نیاز از نظامیان خود خواهد خواست تا از نفتکش‌هایی که از خلیج فارس عبور می‌کنند، محافظت کند. وی اعلام کرد آمریکا در صورت نیاز از پایگاه‌های عربستان استفاده خواهد کرد.

64- در 26 جولای 1984 پنتاگون اعلام کرد که جنگنده های آمریکایی بدون مخالفت نیروهای لیبی به انجام رزمایش هوایی بر فراز خلیج سرت در نزدیکی ساحل لیبی روی آورده است.

65- در 13 ژوئن 1985 گزارش ارائه شده توسط کمیته پایان‌دادن به استعمار وابسته به سازمان ملل متحد تأکید کرد که آمریکا و کشورهای غربی به کشور آفریقای جنوبی جهت اجرای برنامه تولید سلاح‌های هسته‌ای در این کشور کمک می‌‌کنند.

66- در 13 ژوئن 1985 مجلس نمایندگان آمریکا با پرداخت کمک 27 ملیون دلاری به شورشیان نیکاراگوئه موافقت کرد.

67- در 20 ژوئن1985 مجلس نمایندگان آمریکا با از سرگیری ساخت سلاح‌های شیمیایی پس از 16 سال توقف موافقت کرد.

68- در 28 ژوئیه 1985  مجلس نمایندگان آمریکا با قانون اجازه به ریگان برای مداخله نظامی در نیکاراگوئه موافقت کرد.

69- در 11 اکتبر 1985 جنگنده‌های آمریکا به یک فروند هواپیمای مسافربری مصری تعرض کردند که ربایندگان کشتی ایتالیایی "اشلی لاورو" را حمل می‌کرد و این هواپیما را مجبور به فرود آمدن در یکی از پایگاه‌های نظامی خود کردند.

70- در 7 ژانویه 1986  آمریکا ضمن تحریم اقتصادی لیبی روابط اقتصادی خود با این کشور را قطع کرد.

71- در 24 ژانویه 1976 ناوگان ششم دریایی آمریکا به انجام رزمایش‌های تحریک‌آمیز زمینی و دریایی در دریای مدیترانه (سواحل لبیبی) روی آورد.

72- در 21 مارس 1986 آمریکا پنجمین دور مانورهای تحریک‌آمیز نظامی خود در سواحل لیبی را انجام داد و اعلام کرد که کشتی اسکورت لیبی را غرق کرده و علاوه بر انهدام دو کشتی دیگر، پایگاه موشکی سام 5 در نزدیکی شهر سرت را بمباران کرده است.

73- در 28 مارس 1986 مجلس سنای آمریکا با اعطای 100 ملیون دلار به شورشیان نیکاراگوئه موافقت کرد.

74- در 22 آوریل 1986 آمریکا، فرانسه و انگلیس، طرح جنبش عدم تعهد مبنی بر محکومیت حمله آمریکا به لیبی را وتو کردند.

75- در 23 آوریل 1986 ریگان تهدید کرد در صورتی که دست‌داشتن ایران و سوریه در فعالیت‌های تروریستی ثابت شود، به این دو کشور حمله می‌کند.

76- در 6 مه 1986 سخنگوی کاخ سفید اعلام کرد احتمال دارد آمریکا بار دیگر به لیبی حمله کند.

77- در 10 جولای 1986 وزارت دفاع آمریکا اعلام کرد قصد دارد تأسیسات جدیدی برای انبار سلاح‌های هسته‌ای در 26 پایگاه هوایی در اروپا و خاور دور ایجاد کند.

78- در 29 سپتامبر 1986 آمریکا طرح پایان کمک به شورشیان نیکاراگوئه در شورای امنیت را وتو کرد.

79- در 14 نوامبر 1986 ریگان به بهانه ابراز نگرانی از حمایت سوریه از تروریسم، تحریم‌هایی اقتصادی بر ضد این کشور اعمال کرد.

80- در 7 آوریل 1987 معاون امنیت بین‌الملل وزیر دفاع آمریکا اعلام کرد که نیروهای آمریکا تا زمانی نامعلوم در هندوراس باقی خواهند ماند.

81- در 6 ژوئن1987 ناو ساراتوگا آمریکا و 14 ناو جنگی به ناوگان آمریکا در خلیج فارس پیوستند.

82- در 17 ژوئن 1987 آمریکا تصمیم گرفت حضور خود در خلیج فارس را با شش کشتی جنگی دیگر به همراه یک ناوچه بزرگ تقویت کند.

83- در 11 مارس 1988 ریگان، رئیس جمهور وقت آمریکا دستور پرداخت هزینه‌های ماهیانه آمریکا به کشور پاناما جهت استفاده از کانال پاناما را اعلام کرد. اما به این امر اکتفا نکرد و پس از مدتی به بهانه محروم‌کردن دولت پاناما از دارایی‌ها و اموال سرگردان مجازات‌های تجاری نیز بر این کشور وضع کرد.

84- در 15 مارس 1988 آمریکا به منظور حمایت از نهادهای آمریکایی و بیش از 50 هزار امریکایی در پاناما یک واحد نظامی از نیروی دریایی خود را بدانجا گسیل داشت.

85- در 17 مارس 1988 م ایالات متحده بعد از چند ساعت از اعلان حمله نیکاراگوئه به هندوراس، چهار گردان متشکل از 3200 سرباز به هندوراس اعزام کرد.

86- در 2 اوریل 1988 میلادی وزارات دفاع آمریکا تصمیم گرفت به منظور تأمین امنیت نیروهای امریکایی در منطقه کانال پاناما و نیز حمایت از اتباع و منافع خود، استحکامات نظامی‌اش در پاناما را تقویت کند.

87- در 18 آویل 1988 کشتی‌های جنگی آمریکا دو سکوی شناور نفتی کشورمان در خلیج فارس را هدف قرار داد وعلاوه بر غرق‌کردن سه کشتی جنگی، دو ناوچه را نیز مورد اصابت قرار داد.

88- در 26 آوریل 1988 ریگان، رئیس جمهور وقت آمریکا تحریم تجاری نیکاراگوئه را  به مدت چهار سال دیگر تمدید کرد.

89- در 3 جولای 1988 یگان‌های ناوگان دریایی آمریکا با هدف قرار دادن هواپیمای مسافربری ایران بر فراز خلیج فارس 298 سرنشین آن را به شهادت رساند.

90- در 11 جولای 1988 سیاستمداران جمهوری‌خواه با تشکیل وطن ملی برای فلسطینیان مخالفت کرد.

91- در 14 سپتامبر 1988 وزارت خارجه آمریکا دولت لیبی را به ساخت کارگاه تولید سلاح شیمیایی، گاز سمی خردل و گازهای ضد اعصاب متهم کرد.

92- در 20 دسامبر 1989 نیروهای آمریکایی به دستور جرج بوش به پاناما حمله کردند تا ژنرال "مانوئل نوریگا" را بازداشت و در آمریکا محاکمه کنند.

93- در 7 مارس 1990 آمریکا، لیبی را به ساخت و توسعه سلاح شیمایی در مرکز شیمیایی رابطه متهم کرد.

94- در 28 فوریه 1991 نیروهای آمریکایی بیش از هشت هزار و 437 خانه مسکونی، 157 پل و خط راه آهن، 130 ایستگاه اصلی و فرعی برق، 249 مهد کودک، 139 مرکز بهزیستی، 100 بیمارستان و مرکز بهداشتی و هزار و 708 مدرسه ابتدایی را در عراق ویران کرد.

96- در سال 1991 هواپیماهای آمریکایی پناهگاه العامریه بغداد را بمباران کردند که طی این حمله، ده‌ها کودک، زن و بزرگسال کشته شدند.

97- در 17 فوریه 1993، روزنامه نیویورک‌تایمز از استفاده نیروی هوایی آمریکا از بمب‌های حاوی اورانیوم بر ضد مردم و کشته‌شدن بسیاری از کودکان در پی این قدام پرده برداشت. این روزنامه اعلام کرد که کودکان بیش از دیگران آسیب دیدند چرا که اورانیوم استفاده‌شده در این بمب‌ها به‌سرعت بر سلول‌ها و بافت‌های بدن کودکان تأثیر گذاشته و باعث از بین‌رفتن جنین در شکم مادران‌شان می‌شود.

98-  در 28 ژوئن 1993 حمله هوایی و موشکی آمریکا به کشور عراق آغاز شد.

99- در 3 سپتامبر 1996 نیروهای آمریکایی بغداد را موشکباران کردند که در این حمله از موشک‌های کروز استفاده شد.

100- در آگست 1996 بیل کلینتون رئیس جمهور آمریکا قانون داماتو را که در کنگره آمریکا برای اعمال تحریم بر ضد ایران و لیبی تصویب شده بود امضا کرد. هدف از تصویب این قانون، تحریم آن دسته از شرکت‌های نفتی خارجی بود که سالانه بیش از 40 ملیون دلار در ایران و لیبی سرمایه‌گذاری می‌کردند.

101- آمریکا در سال 1996 با ایجاد صندوقی با اعتبار 20 ملیون دلار در پی براندازی دولت جمهوری اسلامی ایران برآمد.

102- در 28 سپتامبر 1997 عراق اعلام کرد به دلیل کمبود کمک‌های پزشکی از زمان تحریم این کشور بیش از یک میلیون و 200 هزار نفر فوت کرده‌اند.

103- در 11 اکتبر 1997 هیئت سازمان‌های غذایی بین‌المللی پس از بازدید از عراق در گزارش خود آورده است:  دلایل روشنی وجود دارد که به دلیل ضعف همیشگی در ارائه کمک‌ها از سال‌های گذشته تا کنون، سوء تغذیه در کشور عراق فراگیر شده است.

104- در 2 نوامبر 2000 گزارشی فاش کرد که آمریکا در سال 1991در حمله به عراق از اورانیوم ضعیف‌شده استفاده کرده و در پی این اقدام تشعشعات اورانیوم باعث ایجاد آلودگی‌های زیست‌محیطی در این کشور شده است.

105- در 20 آگوست 1998 ناوهای جنگی آمریکایی مستقر در خلیج فارس و دریای سرخ، کارگاه داروسازی شفا در سودان و پایگاه‌های وابسته به امارت اسلامی طالبان در افغانستان را با شلیک موشک‌های (توماهوک) هدف قرار دادند. در پی این حمله که با سکوت کشورهای عربی و رژیم‌های مزدور همراه بود کشتار و ویرانی زیادی به بار آمد.

از آخرین جنایت‌های این کشور تجاوز به عراق و افغانستان و کشتار مسلمانان این دو کشور و حمایت از حمله نظامی رژیم صهیونیستی به لبنان و نوار غزه بوده است.

و زنجیره تمام‌نشدنی جنایت‌های آمریکا علیه مردم کشورهای جهان همچنان ادامه دارد..


آیا آمریکا با چنین کارنامه سیاهی، واقعاً صادرکننده صلح و دموکراسی و حقوق بشر در جهان است؟


جمعه 91 بهمن 20 , ساعت 8:40 صبح

ما امروز موظفیم خدمتگزار واقعی مردم باشیم.

1.اخلاقی حسنه

 2.رفتاری با متانت

3.برخوردی شایسته

4.دقت در وقت مردم

5.توسعه عدالت محوری

6.مهرورزی به بندگان خدا

7.حافظ ارزشهای انقلاب

8.صادقانه عمل نمودن

9.پرهیز از نفاق و چاپلوسی

10.سعی در نابودی جو تملق

11.نسپردن انقلاب بدست نا اهلان

12.تقویت افراد معتقد به ولایت

13.فرو بردن خشم در محیط کار

14.مساعدت به اقشار اسیب پذیر جامعه


پنج شنبه 91 بهمن 12 , ساعت 5:0 صبح

قسمتی از سخنرانی بسیار جذاب و زیبای دکتر محمد علی رامین پیرامون " چرا باید بگوییم امام خامنه ای؟ "

سال 59 به یکی از اساتید یهودی آلمان گفتم «استاد! چرا رسانه‌های شما نمی‌گویند امام خمینی؟». خنده‌ای کرد و گفت «آخر ما بعضی چیزها را متوجه شدیم!». کیف‌اش را باز کرد و یک کتاب درآورد. ترجمه‌ی آلمانی کتاب «ولایت فقیه» امام بود. گفت «آقای خمینی یک تئوری جهانی دارد. وقتی ما بگوییم "امام"، ایشان بین کشورهای دنیا شاخص می‌شود. چون کلمه‌ی "امام" قابل ترجمه نیست. ولی وقتی بگوییم "رهبر"، این کلمه در فرهنگ غرب بار منفی دارد. دیگر ما ایشان را کنار استالین و موسیلینی و هیتلر قرار می‌دهیم. کلمه‌ی "رهبر" به نفع ما و کلمه‌ی "امام" به نفع آقای خمینی است. از طرف دیگر اگر ایشان یک جایگاه دینی دارد، ما به ایشان می‌گوییم "آیت‌الله"، اما "امام" یک بار معنوی دارد! از طرفی ایشان آن طور می‌شود امام امت اسلامی که مسلمان‌های دنیا را دور خودش جمع بکند!». با این صراحت این را به من گفت.....


چهارشنبه 91 آذر 15 , ساعت 7:0 صبح

مأمون از دعوت امام هشتم به خراسان چند مقصود عمده را تعقیب می کرد:

اولین و مهم ترین آنها تبدیل صحنه ی مبارزات حاد انقلابی شیعیان به عرصه ی فعالیت سیاسی آرام و بی خطر بود. همان طور که گفتم شیعیان در پوشش تقیه مبارزاتی خستگی ناپذیر و تمام نشدنی داشتند این مبارزات که با دو ویژگی همراه بود تأثیر توصیف ناپذیری در برهم زدن بساط خلافت داشت آن دو ویژگی یکی مظلومیت بود و دیگری قداست.

شیعیان با اتکای به این دو عامل نفوذ اندیشه ی شیعی را که همان تفسیر و تبیین اسلام از دیدگاه ئمه ی اهل بیت است به زوایای دل و ذهن مخاطبین خود می رساندند و هرکسی را که از اندک آمادگی برخوردار بود به آن طرز فکر متمایل و یا مؤمن می ساختند و چنین بود که دایره ی تشیع روزبه روز در دنیای اسلام گسترش می یافت. و همان مظلومیت و قداست بود که با پشتوانه ی تفکر شیعی اینجا و آنجا در همه ی دوران ها قیام های مسلحانه و حرکات شورشگرانه را ضد دستگاه های خلافت سازماندهی می کرد.

مأمون می خواست یک باره آن خفا و استتار را از این جمع مبارز بگیرد و امام را از میدان مبارزه ی انقلابی به میدان سیاست بکشاند و بدین وسیله کارایی نهضت تشیع را که بر اثر همان استتار و اختفا روزبه روز افزایش یافته بود به صفر برساند. با این کار مأمون آن دو ویژگی مؤثر و نافذ را نیز از گروه علویان می گرفت.

شیعیان در پوشش تقیه مبارزاتی خستگی ناپذیر و تمام نشدنی داشتند این مبارزات که با دو ویژگی همراه بود تأثیر توصیف ناپذیری در برهم زدن بساط خلافت داشت آن دو ویژگی یکی مظلومیت بود و دیگری قداست.

دوم تخطئه ی مدعای تشیع مبنی بر غاصبانه بودن خلافه های اموی و عباسی و مشروعیت دادن به این خلافت ها بود. مأمون با این کار به همه ی شیعیان مزوّرانه ثابت می کرد که ادعای غاصبانه و نامشروع بودن خلافت های مسلط که همواره جزو اصول اعتقادی شیعه به حساب می رفته یک حرف بی پایه و ناشی از ضعف و عقده های حقارت بوده است چه اگر خلافت های دیگران نامشروع و جابرانه بود خلافت مأمون هم که جانشین آنهاست می باید نامشروع و غاصبانه باشد و چون علی بن موسی الرضا با ورود به دستگاه و قبول جانشینی مأمون او را قانونی و مشروع دانسته پس باید بقیه ی خلفا هم از مشروعیت برخوردار بوده باشند و این نقض همه ی ادعاهای شیعیان است. با این کار نه فقط مأمون از علی بن موسی الرضا بر مشروعیت حکومت خود و گذشتگانش اعتراف می گرفت بلکه یکی از ارکان اعتقادی تشیع را که همان ظالمانه بودن پایه های حکومت های قبلی است نیز درهم می کوبد.

علاوه براین ادعای دیگر شیعیان مبنی بر زهد و پارسایی و بی اعتنایی ائمه به دنیا نیز با این کار نقض می شد و چنین وانمود می شد که آن حضرت فقط در شرایطی که به دنیا دسترسی نداشته اند نسبت به آن زهد می ورزیدند و اکنون که درهای بهشت دنیا به روی ایشان باز شد به سوی آن شتافتند و مثل دیگران خود را از آن مغتنم کردند.

سوم آنکه مأمون با این کار امام را که همواره یک کانون معارضه و مبارزه بود در کنترل دستگاه های خود قرار می داد و به جز خود آن حضرت همه ی سران و گردنکشان و سلحشوران علوی را نیز در سیطره ی خود درمی آورد و این موفقیتی بود که هرگز هیچ یک از اسلاف مأمون چه بنی امیه و چه بنی عباس برآن دست نیافته بودند.

چهارم اینکه امام را که یک عنصر مردمی و قبله ی امیدها و مرجع سوال ها و شکوه ها بود در محاصره ی مأموران حکومت قرار می داد و رفته رفته رنگ مردمی بودن را از او می زدود و میان او و مردم و سپس میان او و عواطف و محبت های مردم فاصله می افکند.

هدف پنجم این بود که با این کار برای خود وجهه و حیثیتی کسب می کرد طبیعی بود که در دنیای آن روز همه او را براینک فرزندی از پیغمبر خود را از این امتیاز محروم ساخته است ستایش کنند و همیشه چنین است که نزدیکی دین داران به دنیاطلبان از آبروی دین داران می کاهد و بر آبروی دنیاطلبان می افزاید.

ششم آنکه در پندار مأمون امام با این کار به یک توجیه گر دستگاه خلافت بدل می گشت بدیهی است شخصی در حد علمی و تقوایی امام با آن حیثیت و حرمت بی نظیری که وی به عنوان فرزند پیامبر در چشم همگان داشت اگر نقش توجیه حوادث را در دستگاه حکومت برعهده می گرفت هیچ نغمه ی مخالفی نمی توانست خدشه ای بر حیثیت آن دستگاه وارد سازد این همان حصار منیعی (=بلند. استوار) بود که می توانست همه ی خطاها و زشتی های دستگاه خلافت را از چشم ها پوشیده بدارد.

بجز اینها هدف های دیگری نیز برای مأمون متصور بود.

مأمون با قبول آن همه زحمت و با وجود سرمایه گذاری عظیمی که در این راه کرد از این عمل نه تنها طرفی نبست بلکه سیاست او به سیاستی ضد او بدل شد.

چنان که مشاهده می شود این تدبیر به قدری پیچیده و عمیق است که یقیناً هیچ کس جز مأمون نمی توانست آن را به خوبی هدایت کند و بدین جهت بود که دوستان و نزدیکان مأمون از ابعاد و جوانب آن بی خبر بودند. از برخی گزارش های تاریخی چنین برمی آید که حتی فضل بن سهل وزیر و فرمانده ی کل و مقرب ترین فرد دستگاه خلافت نیز از حقیقت و محتوای این سیاست بی خبر بوده است. مأمون حتی برای اینکه هیچ گونه ضربه ای بر هدف های وی از این حرکت پیچیده وارد نیایید داستان های جعلی برای علت و انگیزه ی این اقدام می ساخت و به این و آن می گفت.

حقاً باید گفت سیاست مأمون از پختگی و عمق بی نظیری برخورد بود اما آن سوی دیگر این صحنه ی نبرد امام علی بن موسی الرضا است و همین است که علی رغم زیرکی شیطنت آمیز مأمون تدبیر پخته و همه جانبه ی او را به حرکتی بی اثر و بازیچه ای کودکانه بدل می کند. مأمون با قبول آن همه زحمت و با وجود سرمایه گذاری عظیمی که در این راه کرد از این عمل نه تنها طرفی نبست بلکه سیاست او به سیاستی ضد او بدل شد.

برگرفته از کتاب: انسان 250 ساله


چهارشنبه 91 آذر 15 , ساعت 6:8 صبح

هنگامی که موسی بن جعفر پس از سال ها حبس در زندان هارونی مسموم و شهید شد در قلمرو وسیع سلطنت عباسی اختناقی کامل حکم فرما بود. در آن فضای گرفته  که به گفته ی یکی از یاران علی بن موسی علیه السلام "ازشمشیر هارون خون می چکید" بزرگترین هنر امام معصوم و بزرگوار ما آن بود که توانست درخت تشیع را از گزند توفان حادثه به سلامت بدارد و از پراکندگی و دل سردی یاران پدر بزرگوار مانع شود. با شیوه ی تقیه آمیز شگفت آوری جان خود را که محور و روح جمعیت شیعیان بودن حفظ کرد و در دوران قدرت مقتدرین خلفای بنی عباس و در دوران استقرار و ثبات کامل آن رژیم مبارزات عمیق امامت را ادامه داد. تاریخ نتوانسته است ترسیم روشنی از دوران ده ساله ی زندگی امام هشتم در زمان هارون و بعد از او در دوران پنج ساله ی جنگ های داخلی میان خراسان و بغداد به ما ارائه کند اما به تدبر می توان فهمید که امام هشتم درا ین دوران همان مبارزه ی دراز مدت اهل بیت را که در همه ی اعصار بعد از عاشورا استمرار داشته با همان جهت گیری و همان اهداف ادامه می داده است.

هنگامی که مأمون در سال صد و نود و هشت از جنگ قدرت با امین فراغت یافت و خلافت بی منازع را به چنگ آورد یکی از اولین تدابیر او حل مشکل علویان و مبارزات تشیع بود. او برای این منظور تجربه ی همه ی خلفای سلف خود را پیش چشم داشت. تجربه ای که نمایشگر قدرت و وسعت و عمق روزافزون آن نهضت و ناتوانی دستگاه  های قدرت از ریشه کن کردن و حتی متوقف و محدود کردن آن بود. او می دید که سطوت (=غلبه. وقار) و حشمت هارونی حتی با به بند کشیدن طولانی و بالاخره مسموم کردن امام هفتم در زندان هم نتوانست از شورش ها و مبارزات سیاسی نظامی تبلیغاتی و فکری شیعیان مانع شود. او اینک در حالی که از اقتدار پدر و پیشینیان خود نیز برخوردار نبود و به علاوه بر اثر جنگ های داخلی میان بنی عباس سلطنت عباسی را در تهدید مشکلات بزرگی مشاهده می کرد بی شک لازم بود به خطر نهضت علویان به چشم جدی تری بنگرد.

شاید مأمون در ارزیابی خطر شیعیان برای دستگاه خود واقع بینانه فکر می کرد. گمان زیاد بر این است که فاصله ی پانزده ساله ی بعد از شهادت امام هفتم تا آن روز و به ویژه فرصت پنج ساله ی جنگ های داخلی جریان تشیع را از آمادگی بیشتری برای برافراشتن پرچم حکومت علوی برخوردار ساخته بود.

مأمون این خطر را زیرکانه حدس زد و درصدد مقابله با آن برآمد و به دنباله ی همین ارزیابی و تشخیص بود که ماجرای دعوت امام هشتم از مدینه به خراسان و پیشنهاد الزامی ولیعهدی به آن حضرت پیش آمد و این حادثه که در همه ی دوران طولانی امامت کم نظیر و یا در نوع خود بی نظیر بود تحقق یافت.

ولیعهدی امام هشتم

اکنون جای آن است که به اختصار حادثه ی ولیعهدی را مورد مطالعه قرار دهیم. در این حادثه امام هشتم علی به موسی الرضا در برابر یک تجربه ی تاریخی عظیم قرار گرفت و در معرض یک نبرد پنهانی سیاسی که پیروزی یا ناکامی آن می توانست سرنوشت تشیع را رقم بزند واقع شد. در این نبرد رقیب که ابتکار عمل را به دست داشت و با همه ی امکانات به میدان آمده بود مأمون بود. مأمون با هوشی سرشار و تدبیری قوی و فهم و درایتی بی سابقه قدم در میدانی نهاد که اگر پیروز می شد و اگر می توانست آن چنان که برنامه ریزی کرده بود کار را به انجام برساند یقینا به هدفی دست می یافت که از سال چهل هجری یعنی از شهادت علی بن ابی طالب هیچ یک از خلفای اموی و عباسی با وجود تلاش خود نتوانسته بودند به آن دست یاند یعنی می توانست درخت تشیع را ریشه کن کند و جریان معارضی را که همواره همچون خاری در چشم سردمداران خلافت های طاغوتی فرورفته بود به کلی نابود سازد.

اما امام هشتم با تدبیری الهی بر مأمون فائق آمد و او را در میدان نبرد سیاسی ای که خود به وجود آورده بود به طور کامل شکست داد و نه فقط تشیع ضعیف یا ریشه کن نشد بلکه حتی سال دویست و یک هجری یعنی سال ولایتعهدی آن حضرت یکی از پربرکت ترین سال های تاریخ تشیع شد و نفس تازه ای در مبارزات علویان دمیده شد و این همه به برکت تدبیر الهی امام هشتم و شیوه ی حکیمانه ای بود که آن امام معصوم در این آزمایش بزرگ از خویشتن نشان داد.


دوشنبه 91 مهر 17 , ساعت 6:56 صبح

نگاهی به سرانجام تلخ امر به معروف و نهی از منکر/ بازخوانی بیانات رهبری

همان روزی که از "هادی محبی" با ضربات چاقو پذیرایی شد، تصور چنین آینده ای چندان هم دور از ذهن نبود.

13 سال پیش در روز دوم ماه مبارک رمضان وقتی "هادی محبی" به پسرک سیگار به لب تذکر داد، پسرک در جواب نهی از منکر هادی، سینه ی او را شکافت و هادی اولین شهید راه نهی از منکر شد.

پسرک به اعدام محکوم شد ولی پدر هادی در پای چوبه ی دار از حق خود گذشت.

باید پذیرفت که هادی محبی های جامعه ی ما تعدادشان زیاد نیست و از آن روز تا به حال کمتر کسی این دو فروع مهم دین را به روی خودش آورد و شجاعت و جسارت عمل به آن ها را داشت،

 در تمام این سال ها بودند کسانی که نگذارند واجب خدا بیش از این فراموش شود. و در این راه آسیب های زیادی را متحمل شدند، آسیب ها و هزینه هایی که هر روز بیش از گذشته می شود.

تنها حوادث مشابه در سال 1391 را مرور  می کنیم:

اردیبهشت ماه 1391:

"سید محمود مصطفوی منتظری" امام جماعت مسجد انصار الحسین (ع) تهران در اثر ضربه‌ یکی از اراذل چشم چپش را از دست داده، به طوری که پزشکان بیمارستان لبافی نژاد مجبور به تخلیه چشم او شدند.

خرداد ماه  1391:

حجت الاسلام "فرزاد فروزش" امام جماعت دانشگاه علوم پزشکی تهران به دلیل اقدام برای نجات یک دختر جوان از چنگال اراذل و اوباش در خیابان شریعتی تهران، بینایی چشم راستش را از دست داد.

تیرماه 1391 :

حجت الاسلام "علی خلیلی" طلبه جوانی که با دو نوجوان همراهش به رفتار ناشایست سرنشینان پراید و موتورسیکلتی که همراه آنها بود اعتراض کردند، از سوی یکی از آن ها و از ناحیه شاهرگ گردن مورد اصابت چاقو قرار گرفت و به شدت مجروح شد.

مرداد ماه 1391:

حجت الاسلام "سید علی بهشتی"، روحانی آمر به معرف و ناهی از منکر، این بار در شهر کوچکی مثل شهمیرزاد (توابع شهرستان مهدی شهر در استان سمنان)، مورد ضرب و شتم دو دختر جوان قرار گرفت.

شهریورماه 1391:

"امیر حسین وظیفه"، دانشجوی دانشگاه آزاد اسلامی تهران شمال، به دلیل درگیری با پنج تن از اراذل و اوباش و مزاحمین نوامیس مردم به شدت از ناحیه سر و صورت آسیب دید و حال او وخیم اعلام شده است.

اصل هشتمی که هنوز مغفول مانده است

پس از پیروزی انقلاب اسلامی، تدوین گران قانون اساسی توجه ویژه ای به این موضوع داشته اند و یک اصل از قانون اساسی کشورمان را به این موضوع اختصاص داده اند. در اصل هشتم قانون اساسی آمده است:

« در جمهوری اسلامی ایران، دعوت به خیر، "امر به معروف و نهی از منکر" وظیفه‏ای است همگانی و متقابل که بر عهده مردم نسبت به یکدیگر، دولت نسبت به مردم و مردم نسبت به دولت است و شرایط و حدود و کیفیت آن را قانون معین می‏کند.»

 اصلی که بر مبنای اصول دینی بنا شده است.  این اصل برگرفته از آیه71  سوره توبه است: "وَالْمُؤْمِنُونَ وَالْمُؤْمِنَاتُ بَعْضُهُمْ أَوْلِیَاء بَعْضٍ یَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَیَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنکَرِ "

. مردان و زنان با ایمان دوستان یکدیگرند، امر به معروف و نهى از منکر مى کنند و نماز برپا مى دارند و زکات مى دهند و خدا و رسولش را اطاعت مى کنند، خداوند به زودى آن ها را مورد رحمت خود قرار مى دهد، مسلما خدا نیرومند و فرزانه است.

آیه ی ذکر شده در بالا تنها آیه ای نیست که به اهمیت امر به معروف و نهی از منکر اشاره می کند و در آیه های دیگری نیز مومنین به انجام این فریضه الهی دعوت شده اند. که نمونه هایی از آن را ذکر خواهیم کرد:

وَلْتَکُن مِّنکُمْ أُمَّةٌ یَدْعُونَ إِلَى الْخَیْرِ وَیَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَیَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنکَرِ وَأُوْلَئِکَ هُمُ الْمُفْلِحُونَ  / و باید از میان شما گروهى [مردم را] به نیکى دعوت کنند و به کار شایسته وادارند و از زشتى بازدارند و آنان همان رستگارانند . 104 آل عمران

یُؤْمِنُونَ بِاللّهِ وَالْیَوْمِ الآخِرِ وَیَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَیَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنکَرِ وَیُسَارِعُونَ فِی الْخَیْرَاتِ وَأُوْلَئِکَ مِنَ الصَّالِحِینَ / به خدا و روز جزا ایمان دارند و امر به معروف و نهى از منکر مى کنند و به انجام کارهاى خیر مى شتابند. این گروه از شایستگانند. 114 آل عمران

همچنین روایات متعددی از معصومین در این زمینه نقل شده است. حضرت محمد (ص) میفرمایند : لَتَأمُرُنَّ بِالمَعروفِ ولَتَنهُنَّ عَنِ المُنکَرِ ، أو لَیَعُمَّنَّکُم عَذابُ اللّه . یا امر به معروف و نهى از منکر مى‏کنید ، یا عذاب خدا همه شما را فرا مى‏گیرد . (وسائل الشیعه : 11 / 407 / 12 منتخب میزان الحکمة : 376)  و در حکمت سوم نهج البلاغه حضرت علی (ع) امده است: لاتترکوا الامر بالمعروف و النهی عن المنکر فیولی علیکم شرارکم ثم تدعون فلا یستجاب لکم. امر به معروف و نهی از منکر  را ترک نکنید که بدهای شما بر شما مسلط می شوند آنگاه هرچه خدا را بخوانید جواب ندهد.

امر به معروف در کلام رهبری

احیای امر به معروف و نهی منکر در جامعه اسلامی و همه گیر کردن آن از مدت ها قبل یکی از دغدغه های اصلی معظم له بوده است. ایشان  در سخنرانی در میان اقشار مختلف مردم در  29 مهرماه سال 71  می فرمایند: « مبادا در گوشه و کنار، یا در دستگاه انتظامی یا قضائی، کسانی باشند که راه را جلو آمر به معروف و ناهی از منکر سد کنند! مبادا کسانی باشند که اگر کسی امر به معروف و نهی از منکر کرد، از او حمایت نکنند، بلکه از مجرم حمایت کنند! البته خبرهایی از گوشه و کنار کشور، در بعضی از موارد به گوش من می رسد. هرجا که بدانم و احساس کنم و خبر اطمینان بخشی پیدا کنم که آمربه معروف و ناهی از منکر، خدای نکرده مورد جفای مامور و مسئولی قرار گرفته، خودم وارد قضیه خواهم شد.... پیداست که این جوانان متمایل به امر به معروف و نهی از منکرند. بنابراین، وظیفه ی ما، مسئولین، قانون گذاران و مجریان است که راه و زمینه را برای اجرای این واجب الهی هموار و فراهم کنیم. امروز بحمدالله مجلس شورای اسلامی، مجریان، مسئولین کشور و دستگاه قضائی، همه از خود این ملت اند.»

معظم له در خطبه های نماز جمعه تهران در سال 79 در اهمیت ضرورت امر به معروف و نهی از منکر می فرمایند: « اولین فایده ی امر به معروف و نهی از منکر همین است که نیکی و بدی، همچنان نیکی و بدی باقی بماند... بدترین توطئه ها علیه مردم این است که طوری کار کنند و حرف بزنند که کارهای خوب، کارهایی که دین به آن ها امر کرده است و رشد و صلاح کشور در آن هاست در نظر مردم به کارهای بد، و کارهای بد، به کارهای خوب تبدیل شود. این خطر بسیار بزرگی است.»

گویا عدم برنامه ریزی مناسب در عرصه های مختلف فرهنگی و اجتماعی در دوران اصلاحات سبب شده بود که ایشان دوباره در همان سال در دیدار با مسئولان و کارگزاران نظام، این نکته مهم را گوشزد کنند: «یک نکته را هم می خواهم یادآوری کنم و آن نظام امر به معروف و نهی از منکر است. امر به معروف و نهی از منکر واجب حتمی همه است؛ فقط من و شما به عنوان مسئولان کشور وظیفه مان در باب امر به معروف و نهی از منکر سنگین تر است.»

شارع مقدس، نص صریح قانون اساسی، رهبری معظم انقلاب و مردم دین دار و آزاده به وجوب امر به معروف و نهی از منکر و عمل به آن تاکید دارند، با این حال امر به معروف و نهی از منکر در جامعه ی ما یک فریضه ی مغفول است که یکی از جنبه ها و ابعاد آن، امر به معروف و نهی از منکر در عرصه های فرهنگی و اجتماعی است.

هرچند که امر به معروف مستلزم فراهم بودن شرایط خاصی است که باید از سوی مردم مدنظر قرار گیرد.  اما در مقابل با رشد فزاینده حمله به ناهیان از منکر در سالیان اخیر، توجه ویژه به این امر در میان مسئولین فرهنگی جهت نهادینه کردن آن و از سوی دیگر نگاه ویژه مسئولان انتظامی در برخود با اراذل  و اوباش و ضاربینی که جان مردم را به خطر می اندازند از ضررویاتی است که هر چه سریعتر باید تامین شود. تا پس از این در کشوری که ادعای ام القرائی جهان اسلام را یدک میکشد، شاهد وقوع چنین حوادث تلخ و ناگواری نباشیم.


جمعه 91 مهر 14 , ساعت 5:15 عصر

معاون فرهنگی و تبلیغات سپاه پاسداران گفت : مهمترین مطلب در موضوع مقابله با جنگ نرم این است که باید دغدغه فرهنگی داشت.

سردار محمد علی آسودی روز پنجشنبه در مجمع علما و روحانیون شهرستانهای سمنان و مهدیشهر با ارائه راهکارهای مقابله با جنگ نرم دشمن افزود : دغدغه فرهنگی باید دائمی باشد ، چراکه انسان‏های بی‏ خیال نمی‏ توانند حجم تهاجم دشمن را درک کنند و برای مقابله با آن اقدام نمایند.

وی اضافه کرد: در جنگ نرم باید براساس سیره امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری نباید به دشمن فرصت حمله داد، بلکه باید به صورت پیوسته به دشمن حمله کرد، چراکه اگر به دشمن فرصت بدهیم، او ما را گرفتار حواشی نموده و به ما ضربه خواهد زد.

معاون فرهنگی و تبلیغات سپاه اظهار داشت: در مقابله با جنگ نرم دشمن باید از قدرت نرم خود بهره بگیریم و بالاترین قدرت نرم انقلاب اسلامی، اسلام عزیز، قرآن کریم، نهضت امام حسین(ع) سیره و روش امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری و حضرت صاحب‏ الزمان(عج) است.

وی تصریح کرد: باید منابع قدرت نرم خود را بکار بگیریم و ابتدا از این منابع در تربیت معنوی جوانان و جامعه خود استفاده نموده و سپس ضمن دعوت جهانیان به مکتب نورانی و حیات‏بخش اسلام به دشمنان نیز حمله کنیم.

معاون فرهنگی و تبلیغات سپاه با اشاره به اینکه در سال 73 تنها 3 شبکه فارسی زبان که متعلق به منافقین و سلطنت‏طلب‏ها بود علیه انقلاب اسلامی فعال بود، تصریح کرد: در سال 91، 125 شبکه فارسی زبان به هویت و فرهنگ انقلاب اسلامی تهاجم می‎کنند که 13 شبکه آن در قالب نمایش فیلم و سریال مستهجن، جوانان و خانواده‏ها را به صورت مستقیم هدف گرفته‏اند.

متأسفانه در برخی موارد نه تنها در داخل کشور علیه این تهاجم فرهنگی جدی، اقدام مؤثری انجام نمی‎شود، بلکه شائبه کمک به جریان معاند فرهنگی نیز وجود دارد، برای مثال در جشنواره فیلم فجر از مجموع فیلم‏ های حاضر در بخش مسابقه، 13 فیلم با موضوع خیانت زن و شوهر، وجود داشت.
سردار آسودی اضافه کرد: در حال حاضر بیش از دو میلیارد نفر در دنیا کاربر اینترنت هستند و در همین زمان، اینترنت در ایران، بیش از 28 میلیون نفر کاربر دارد که بیش از 2 درصد از این کاربران به خطوط پرسرعت دسترسی داشته و کاربر حرفه‏ای اینترنت هستند.
در هر دقیقه دو هزار عکس در فیس بوک بارگذاری می‏ شود و در حال حاضر بیش از سه میلیارد عکس و دو میلیون فیلم در یوتیوب موجود است، خاطرنشان کرد: دشمنان با بهره‏ گیری از فضای مجازی و شبکه‏ های اجتماعی، شرایط آلوده کردن جوانان و خانواده‏ ها را فراهم کرده‏ اند.
معاون فرهنگی و تبلیغات سپاه ضریب دین‏داری جوانان انقلاب اسلامی را مطلوب ارزیابی کرد و گفت: با عنایت به حجم تهاجم دشمن و عرصه‏ های گوناگون تهاجم فرهنگی‏، جوانان متدین و دین‏دار فراوانی از هویت انقلاب اسلامی پاسداری می‏ کنند، لکن نباید غفلت کرد و باید به عمق بخشی انقلاب اسلامی و معنویات پرداخت.


<      1   2   3   4   5   >>   >

لیست کل یادداشت های این وبلاگ