سفارش تبلیغ
صبا
 
دوشنبه 90 اسفند 8 , ساعت 11:15 صبح

 آثار دنیوی و بهداشتی وضو:

1-سبب طول عمر:

رسول خدا صلی الله علیه واله وسلم فرمودند:

سعی کن طاهر و با وضو باشی که خداوند بر طول عمرت می افزاید،و اگر توانستی شب و روز با وضو باشی این کار راانجام بده،زیرااگر در حال وضو ازدنیا بروی پاداش و ثواب شهیدراخواهی داشت1

2-برآورده شدن حاجت:

امام صادق علیه السلام فرمودند:

من تعجب می کنم از کسی که دنبال حاجت و کاری است در حالی که با وضو است،حاجتش برآورده نشود!2

3-ثواب شهید:

رسول خدا صلی الله علیه واله وسلم فرمودند:

کسی که با وضو بخوابد،اگر در شب،مرگ به سراغش آمد،این شخص شهید از دنیا رفته است.3

4- خواب با وضو:

رسول خدا صلی الله علیه واله وسلم فرمودند:

کسی که با وضو بخوابد بستر او برایش مسجد می شود،و خوابش (ثواب کسی را دارد که) به نماز مشغول است تا این که شب را به صبح رساند و اگر کسی بدون وضو خوابید بسترش برای او قبر خواهد بود و مانند مرداری می ماند تا صبح شود.4

5- باعث زیادی رزق:

امام صادق علیه السلام فرمود:

*کسی که دوست دارد بر خیر و برکت منزلش بیفزاید هنگام غذا خوردن وضو بگیرد. 5

*وضو و (شستن دست و صورت) پیش از غذا و بعد از آن باعث زیادی روزی می گردد. 6

6- سبب از بین رفتن غم و غصه:

رسول خدا صلی الله علیه واله وسلم فرمودند:وضو پیش از غذا باعث از بین رفتن فقر،و بعد از آن سبب از بین رفتن غم و غصه خواهد شد. 7

7- فرو نشاندن غضب:

رسول خدا صلی الله علیه و اله و سلم فرمودند: زمانی که یکی از شما خشمگین گردید وضو بگیرد 8

8- آثار بهداشتی وضو:

امام رضا علیه السلام فرمودند:خداوند سبحان امر به وضو کرده تااینکه انسان وقتی در پیشگاه خداوند برای مناجات حق تعالی قرار می گیرد، طاهر و پاکیزه گردد و مطیع دستورات او باشد و همچنین به وسیله وضو انسان را از پلیدی ها و نجاسات پاک می گردد و نیز به سبب وضو، سستی و چرت از بین می رود و قلب برای نماز و حضور نزد حق تعالی پاک خواهد گشت.9

امام صادق علیه السلام فرمودند:هنگامی که خواستی پاک و با وضو باشی، آن را با آب شروع کن مانند شروع تو در رحمت خداوند بزرگ،برای اینکه حق تعالی آب را کلید تقرب به سوی خویش و دلیلی بر گستردگی خدمتش (به بندگان) قرار داده است.همانگونه که رحمت خداوند سبحان گناهان بندگان را پاک می کند همچنین آب فقط نجاسات ظاهر را پاک می کند.10

با تدبر در این روایات یکی از علل وضو برای این است که انسان وقتی می خواهد در برابر خالق هستی که آفریننده تمام زیبایی هاست قرار بگیرد ظاهرش تمیز و پاکیزه باشد و به وسیله وضو خود را از آلودگی ها و نجاسات پاک نماید و چرت و بی حالی را از بین ببرد و با قلبی نورانی و ظاهری شاداب و با طراوت در محضر محبوب قرار گیرد.

وضو و غسل باعث به وجود آمدن تعادل از دست رفته رگ های سمپاتیک (رگ های محرّک) می شود، زیرا بسیاری از اوقات در اثر سبقت رگ ها و اعصاب پاراسمپاتیک، رگ های سمپاتیک مخصوصاً در بزرگترها کنترل و تعادل خود را از دست می دهند، که از بین رفتن تعادل آنها باعث عدم تعادل در دستگاه های بدن میشود و با گرفتن وضو و غسل این تعادل برقرار میشود.

- مضمضه در وضو سبب تعادل عضلات لب ها و زیبایی آن ها میشود.

- مضمضه باعث تحرّک و توجّه خون به طرف دهان و قلب و در نهایت به سوی مغز است.

- استنشاق در وضو محیط بینی را قلیائی و برای دفاع در برابر آلودگی ها آماده می سازد.

- استنشاق در وضو سبب ادامه نظم ریتم تنفسی می گردد.

- ذرّات گردوخاک سبب خشک شدن محیط بینی میشوند،امااستنشاق آن خشکی راازبین می بردوباعث مرطوب نگه داشتن محیط بینی میگردد.

- و نیز در خنک کردن هوای بینی در هوای گرم مؤثر است.

خلاصه این که قطعا وضو در سلامت بدن و طراوت و شادابی آن اثر زیادی دارد،


یکشنبه 90 بهمن 2 , ساعت 11:10 صبح

 

بسم الله الرحمن الرحیم

ورود وبلاگ (jafarlakzaee.irبه پنجمین سال فعالیت خود را خدمت همه خوانندگان و قشر وبلاگ نویس تبریک عرض می کنم.

ان شاء الله که تونسته باشم در طول این پنج سال مطالب مفید و قابل تاملی را برای تمامی اقشار،ازهر سن و سالی،کوچک و بزرگ قرار دهم.

در این وبلاگ سعی شد مطالبی نوشته شود که مورد نیاز ملت ایران است .

این وبلاگ یکی از وبلاگ های بنده است که قرار بود آخرین وبلاگ و تطمه وبلاگ های دیگر من در دیگر سایت ها باشد منتهی با توجه به اوضاع جامعه در حال حاضر و نیاز مردم ما برای افزایش فرهنگ عمومی و فرهنگی؛احساس می شد مصلحت دونستم این وبلاگ آخرین وبلاگ بازسازی شده نباشد و در دیگر سایت ها هم گسترش پیدا کند.

این وبلاگ با نام های گوناگونی در طول این مدت به عرصه ظهور رسید که می توان به نام های:قله سعادت،وبلاگ دانشجوی 14 ساله،همه برای یکی و یکی برای همه،سایت تخصصی جعفر لک زایی ،ن و القلم و ما یسطرون و نهایتا وبلاگ شخصی جعفر لک زایی اشاره کرد.

تعداد آمار  بازدیدکنندگان این وبلاگ از تاریخ 24/10/1385تا تاریخ30/10/85بالغ بر 199743نفر بود و این وبلاگ روزانه پذیرای بازدیدکنندگان ارجمند خواهد بود.

یک سری گلایه از مدیریت سایت(پارسی بلاگ) وارد است که می توانم به مهمترین آنها که عدم پشتیببانی در بخش فنی وبلاگ بود اشاره کنم و به نوبه خود از مدیریت این سایت،که یک فرد ایرانی است و تمامی افرادی که پذیرای این وبلاگ در لینکدونی وبلاگ،وب سایت و سایت خودشون بودند کمال تشکر را داشته باشم.

همانطوری که در جریان هستید این وبلاگ بدون حمایت از هیچ سازمان و یا ارگان خاصی و به دور از مقوله تبلیغات بر قوت خود باقی بوده و خواهد بود و توسط شخص خودم به مرحله بازسازی رسیده و می رسد.لذا اعلام می کنم که همچنان مطالب من را در این وبلاگ در روزهای آتی مشاهده خواهید کرد.

سایت ها و وبلاگ هایی که روزانه آپدیت می شدند و قصدشان خدمت به خلق خدا بود در بخش لینکدونی این وبلاگ که شامل پیوندهای روزانه و بخش دوستان بود در خدمتشان بودیم.ضمن اینکه این دو بخش از وبلاگ از اهمیت خاصی برخوردار است چرا که شاکله یک وبلاگ را می سازد.

این وبلاگ حاوی بیش از 1800مطلب در بخش فرهنگی و اجتماعی است که به علت تنظیمات و فضای محدود وبلاگ که تقریبا 15 مطلب را در صفحه اصلی قرار نمیدهد بقیه مطالب به صورت آرشیو روزانه،ماهانه،وفصلنامه در حاشیه وبلاگ قرار داده شده است.

همانطور که اشاره کردم مطالب این وبلاگ به بیان مباحث فرهنگی،اجتماعی در حوزه ای محدود و نه گسترده پرداخته است و قصد دارد همچنان در آینده در این وادی فعالیت کند.

عذرخواهی می کنم که این مطالب را گاهی بصورت اول شخص و گاهی به صورت سوم شخص مفرد به نگارش در آورده ام.

تلاش من در بازسازی این وبلاگ ادامه خواهد داشت و به حول و قوه الهی با قرار دادن مطالب خودم در خدمت تمامی اقشار کودکان،نوجوانان،جوانان،میانسالان و بزرگ سالان چه مذکر و چه مونث خواهم بود و با این مطالب گامی هر چند کوچک در راستای حفظ ارزشهای انقلاب و دفاع از حریم ولایت و آماده سازی هر چه بیشتر خویش برای ظهور منجی عالم بشریت حضرت مهدی موعود عجل الله تعالی فرجه الشریف و نابودی ریشه دشمنان اسلام بردارم.

در پایان امیدوارم ملت ایران  با افزایش علم،دانش،فناوری آنقدر سرآمد شوند که تیر زهرآلودی در چشم بیگانگان باشد.البته ملت فهیم ایران تحت لوا و رهبری مرجع عالی قدر جهان اسلام حضرت آیه العظمی خامنه ای همچنان سیر صعودی به سمت رسیدن به قله های سعادت خواهد داشت و در صورتی که با مشکلی از سوی دشمنان روبرو شود همانطور که در گذشته گوش به فرمان ها و رهنمود های این سکان دار قدر و قوی انقلاب  این مسائل در مرحله نطفه خاموش و خفه و رفع گردیده است در آینده انتظار بر این است که ملت ما از رهبری فرزانه و عالمانه این رهبر عظیم الشان در ظل توجهات الهی به مراتب بیشتر تشکرات خود را مبذول دارند.

اینجانب به نوبه خود از رهبرمعظم انقلاب کمال تشکر و سپاسگزاری را دارم که توانستند بار دیگر با فرماندهی مدبرانه و متبحرانه خود کمر آمریکا را شکسته و بینی این دشمن تاریخی و جهان خواران پست را بر زمین بکوبد تا اینجا که در روزهای گذشته آمریکا ضعف و زبونی و ذلت خود را در برابر قدرت هسته ای ایران اعلام بدارد.

این پیروزی را خداوند متعال در قرآن عظیم الشان که الحق والانصاف راهنمای ما در قرون گذشته وآینده و در زمان حال بوده و خواهد بود اعلام داشته که انا فتحنا لک فتحا مبینا.

در پایان کلام نابودی قطعی و حتمی دشمنان و افرادی را  که چشم طمع به این نظام دوخته اند از درگاه خداوند متعال خواسته و  پیروزی روزافزون نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران را از درگاه خداوند متعال خواستارم.

و السلام علی من اتبع الهدی

2/11/1390

جعفر لک زایی


جمعه 90 دی 30 , ساعت 4:40 عصر

 

 

40 گام کوچک برای شادی

برای شاد بودن حتماً لازم نیست که تغییرات بزرگ و بنیادی در خود ایجاد کنیم. گاهی گام های کوچک روزانه می توانند آن چنان ما را غرق در شادی کنند که غصه ها و ناراحتی های خود را کم اهمیت ببینیم و در صورت استمرار چنین کارهایی، شادی تبدیل به هویت و شخصیت ما شود. در زیر چهل گام کوچک را که می تواند به شادی ییشتر شما در زندگی روزمره منجر شود، ذکر کرده ایم. هنگام خواندن این مطلب یک مداد در دستتان باشد و جلوی هر کدام که می توانید در همین هفته انجام دهید، یک تیک بزنید.
*اگر احساس خوشبختی نمی کنید به گذشته خود برگردید و تمام اتفاقات مثبتی را که در زندگیتان روی داده، به خاطر آورید، خواهید دید که معجزات زندگی شما کم نبوده است.
*روزهای تعطیل را حسابی خوش بگذرانید، غذای مورد علاقه تان را بخورید، با خانواده به پارک بروید، فیلم مورد علاقه تان را ببینید. یک روز در هفته ذهنتان را به طور کامل از مسایل کاری جدا کنید، مطمئناً با این وضعیت در طول هفته در کارتان هم کارآمدتر خواهید بود.
*همچون یک جهانگرد در شهر خودتان به گشت و گذار بپردازید.
*در روز تولدتان علاوه بر هدایایی که از دیگران می گیرید برای خودتان یک هدیه ای بخرید، مثلاً چیزی را که مدت هاست در ویترین یک مغازه نظرتان را جلب کرده خریداری کنید.
*دکوراسیون خانه خود را تغییر دهید، یک فضای جدید برای شما یک روحیه جدید می سازد.
*روزی نیم ساعت را به یادگیری زبان انگلیسی یا یک زبان خارجی دیگر اختصاص دهید. صحبت کردن به یک زبان دیگر موجب می شود که شما با دنیایی جدید آشنا شوید که قبلاً آن را نمی شناختید.
*پیش از خوردن هر وعده غذا دعای شکر بخوانید، مطمئن باشید که خدا پاسخ قدرشناسی شما را خواهد داد.
*حتی اگر در خانه تنها هستید و می خواهید غذا بخورید یک میز رنگارنگ با تزیینات عالی بچینید.
*برای خودتان یک برنامه منظم میوه خوری بچینید، یک دستگاه آبمیوه گیری بخرید و هر روز از آن استفاده کنید.
*از خودتان چنان مراقبت کنید که یک شاهزاده از خودش مواظبت می کند.
*با کودکان رابطه خوبی برقرار کنید تا کودک درون شما هم فعال تر شود.
*گاهی اوقات سوار اسب یا شتر شوید، اما با حیوانات مهربان باشید و آنها را شلاق نزنید.
*به رستوران های ملل دیگر بروید و طعم های مختلف غذا را امتحان کنید.
*شادترین عکس های زندگی خود را در یک آلبوم جداگانه گردآوری کنید.
*صدای خداوند را در تک تک تپش های قلبتان بشنوید، او جانشین تمام نداشتن های شماست و تنها کسی است که همیشه برای شما وقت دارد.
*به همه انسان ها بدون مرز عشق بورزید.
*هر وقت که باران بارید چتر خود را بردارید و زیر باران قدم بزنید، خواهید دید همراه با طبیعت روح شما نیز زنده خواهد شد.
*روزتان را با خواندن چند آیه از کلام خداوند شروع کنید.
*اگر کارتان طوری است که می توانید در میانه روز یک استراحت کوتاه روزانه داشته باشید حتماً این کار را انجام دهید.
*در گذشته نیاکان ما وقتی از سر کار برمی گشتند برای رفع خستگی به یک قهوه خانه سنتی می رفتند و خودشان را میهمان یک چای یا قهوه می کردند. شما می توانید این سنت خوب را در زندگی خودتان احیا کنید.
*هر کس به شیوه ای به انرژی و آرامش می رسد سعی کنید که راه حل های ابتکاری خودتان را بیابید.
*نیم ساعت در روز ریلکسیشن کنید، اگر وقت ندارید حداقل برای دقایقی چشمانتان را ببندید و به هیچ چیز فکر نکنید.
*در خصوص حرف دیگران از کاه کوه نسازید.
*چند فیلم شاد و خنده دار از ویدیو کلوپ محله تان اجاره کنید و هر شب یکی از آنها را ببینید.
*اگر نمازهای خود را به موقع نمی خوانید سعی کنید در سال جدید این عادت مثبت را در خود به وجود آورید. این کار یقیقتاً موجب افزایش آرامش در زندگی شما خواهد شد.
*در همین خانه تکانی امسال لباس های قدیمی تان را که کمتر می پوشید بیرون بیاورید و به یک فرد نیازمند هدیه کنید. با کمک به دیگران هم ثواب می کنید و هم حس انسانیت درون خود را ارضا کرده اید.
*اگر فکر می کنید انسان بدشانسی هستید به انسان های بدشانس تر از خود فکر کنید.
*مسئولیت پخش اخبار خوب بین خانواده و دوستان را بر عهده بگیرید.
*یک CD یا MP3 از مجموعه آهنگ های مورد علاقه تان تهیه کنید. مطمئناً از شنیدن آن همیشه احساس خوبی به شما دست خواهد داد.
*محیط خانه و محل کارتان را پر از گیاهان زیبای تزیینی کنید، به نور پردازی منزلتان هم اهمیت بدهید، می توانید در این زمینه از یک متخصص کمک بگیرید.
*نتایج تحقیقات نشان داده است که پوشیدن لباس های شاد می تواند تا 32 درصد روحیه یک فرد بهبود بخشد.
*هم در خانواده و هم در جامعه خود را سفیر صلح و آشتی بدانید. سخن مولا علی (ع) را به خاطر بسپارید که هزاران دوست کم و یک دشمن زیاد است.
*دیگران را به شکل مثبتی سورپرایز کنید. شادی تنها پدیده ای در عالم است که با تقسیم آن دو برابر می شود.
*اگر حس می کنید در شرایط خوبی نیستید به یاد بیاورید که حتی در زندان هم زندانی های شاد وجود دارند.
*یک آکواریوم با ماهی های زیبا برای خانه خود بخرید.
*نواختن یک ساز مثل سنتور یا گیتار را یاد بگیرید.
*هر گاه تنها بودید و حس کردید که دارید به چیزهای منفی فکر می کنید گوشی تلفن را بردارید و با یکی از دوستانتان حرف بزنید، با تلفن های همراه جدید هیچ کس تنها نیست!
*برای لذت بردن از زندگی زمان های خاصی را در نظر بگیرید، اما این قدر در آن افراط نکنید که از کار، تحصیل و معنویت باز بمانید، چرا که در این صورت پس از مدتی دیگر نخواهید توانست از زندگی تان لذت ببرید.
*یا به اندازه آرزوهایتان تلاش کنید و یا به اندازه تلاش هایتان آرزو، این تنها راه شادی و آرامش واقعی است.


پنج شنبه 90 دی 22 , ساعت 12:27 عصر


 ندیدن تصویر بزرگ و غرق شدن در امور روزانه زندگی که همیشه در حال تکرار شدن هستند و مشغولیات کم اهمیت، مانعی جدی در برابر افق دید انسان برای مشاهده دوردستها و آرزوهای بزرگ ایجاد میکند. افرادی که در لاک روزمرگی خود فرو میروند و یک زندگی بی حرکت و روتین برای خود ایجاد میکنند همیشه در موقعیت فعلیشان باقی می مانند و هیچ پیشرفتی در زندگی آنها دیده نمی شود.

هر جامعه ای در هر جایگاه و شرایطی که باشد متاثر و برآیند مجموعه ای از قوانین، خصایص، رفتارها، فرهنگها و الگوهای شخصیتی افراد آن جامعه است. میزان رشد و پیشرفت هر کشوری ارتباط مستقیم با سلامت فکری، روحی و جسمانی مردم دارد که گاهی این موضوع کم اهمیت جلوه داده می شود. در این مقاله به 8 خصلت مهمی که برای داشتن دنیایی بهتر باید اصلاح شوند آشنا میشوید.

1- از خود تعریف کردن
از قدیم گفته اند "درخت هرچقدر بارش بیشتر باشد افتاده تر است." مثلی که در شرایط فعلی عکس آن مصداق پیدا کرده است. برخی مردم بطور مداوم در حال منم منم کردن، لاف زدن و بالا بردن شأن و شخصیت خود هستند و اینگونه میخواهند وجاهتی، ولو کاذب، در میان دیگران کسب کنند. مرتب از کلمه "من" استفاده میکنند: "من از همه بیشتر میفهمم"، "من خیلی زیبا هستم"، "من فقط میتوانم"،"من فلان جا آشنا دارم بیچاره ات میکنم!"، "من درست میگویم." خود شیفتگی و اعتماد بنفس بیش از حد در این افراد توهم خودبرتر بینی را در آنها تقویت میکند و باعث بروز چنین رفتارهایی میگردد.

2- دو صد گفته چو نیم کردار نیست
موضوع مهم دیگر این است که اغلب مردم عمل گرا نیستند و بیشتر ترجیح میدهند حرف بزنند. حرفهایی که به ظاهر زیبا و دلربا هستند اما عملی کردن آنها قدری مشکل می نماید. اکثر ما عادت کرده ایم دیگران را نصیحت کنیم، نظرات سازنده خود را ابراز کنیم، از دیگران انتقاد کنیم، ولی هیچ گاه حاضر نیستم اصلاح را از خود شروع کنیم و به اعتقاداتمان از جنبه عملی بنگریم. کوچکترین قدمی برنمی داریم و فقط شعار می دهیم و انتظار داریم دنیا با کلمات ما بهتر شود. آیا تا به حال فکر کرده اید که از این همه حرف بدون عمل چه چیزی نصیبمان شده و یا خواهد شد؟ آیا قدمی هرچند کوچک برای رسیدن به اهدافتان برداشته اید؟ اهدافی که خودتان منتفع شوید و نه حتی دیگران؟

3- زودباوری
ساده لوحی و سطحی نگری یکی از دلایل اصلی عقب ماندن در زندگی و صدمات فرهنگی، مالی و اعتقادی بشمار میرود. در دنیایی که همگان در پی انتفاع شخصی خود هستند نباید هر چیزی را که شنید، خواند و یا حتی دید، بسادگی باور کرد. کمی اندیشه و تعقل برای باور هر موضوعی لازم است. در واقع کسانی که کلاه برداری میکنند نه بخاطر زرنگیشان، بلکه بدلیل ساده لوحی افرادی که کلاه سرشان میرود، به اهداف خود میرسند. خرد ورزی در ایجاد باورها و تثبیت آنها یکی از خصایص مهم انسانها است.

4- شخصیت پرستی
بالا بردن افراد در زمینه های مختلف از قبیل ورزشی، سینمایی، موسیقی و غیره در حد بت و پرستش شخصیت آنها باعث میگردد بسیاری از گرفتاری های جامعه شکل بگیرد و کاستی ها و نواقص افراد در پس این شخصیت کاذب و ساختگی مخفی بماند. تعصب گرایی در میان افراد شخصیت پرست شکل میگیرد و فردی که بت شده، دیگر لزومی به نقد شدن و جواب پس دادن در خود نمی بیند و همه بی هیچ چون و چرا خود را ملزم به پیروی از او میکنند. باید بدانیم که همه انسانیم نه کمتر و نه بیشتر و با هر انسانی باید در حد اعتدال رفتار شود و احترام کسب کند.

5- بی تفاوتی
بی توجهی و بی تفاوتی به محیط اطراف و نزدیکان به شدت در حال باب شدن است. اغلب سر در کار خود دارند و توجهی به آنچه که در پیرامونشان می گذرد ندارند و یا اگر اندک التفاتی است با بی تفاوتی از آن رد می شوند: در گوشه ای دو نفر در حال نزاع خونین می باشند ولی افراد حاظر در محل تنها به تماشای ماجرا اکتفا میکنند، شخصی خود را بدون نوبت در جلوی صف جا میکند ولی تنها عده معدودی به این عمل او معترض میشوند، فروشنده ای بابت اجناس خود مبالغ خارج از عرف از مشتریانش دریافت میکند اما کمتر کسی اعتراض میکند، همسایه ای از فرط فقر شبها گرسنه می خوابد ولی همسایه اش با بی تفاوتی از او میگذرد، فرد سالخورده ای در اتوبوس بدون صندلی مانده و هیچکس حاظر نیست جایش را به او بدهد، در نهایت باید دانست: بنی آدم اعضای یک پیکرند... راستی شما همسایه طبقه بالا یا پایین خود را می شناسید؟! در برابر آنچه که در اطرافتان میگذرد هوشمندانه و با چشمانی تیزبین نظاره گر باشید!

6- بی هویتی
بحران هویت در میان جوانان معضلی است که باید بطور جد مورد بررسی و حل و فصل قرار گیرد. بسیاری از هویت اصلی خود فرسنگها جدا افتاده اند و آنرا در افراد دیگری می جویند تا بلکه از این بحران خود را خلاص کنند. الگو برداری از شخصیتهای غیر متعارف و غربی و قدم گذاردن در مسیر آنها برای کسب هویت از خطرناکترین اختلالات شخصیتی بشمار میرود. فقر فرهنگی و نداشتن اصول و معیارهای ایجاد و حفظ هویت از جمله مسائلی هستند که باید بیش از بیش برای بهبود آنها اقدام شود.

7- رفتار احساسی
خداوند جهان آفرینش را بر اساس عقل و خرد بنا کرده است بنابراین انسانها نیز به عنوان وارث می باید امور خود را بر اساس این موهبت الهی سازماندهی کنند. در دنیای کنونی بروز رفتارها و معیارهای احساسی برای تصمیم گیری در امور زندگی و جنبه های مختلف آن مانند ازدواج، و شغل، مشکلات عدیده ای را برای افراد بوجود آورده و سبب ناکامی ها و شکستهای بسیاری گشته است. مقدم داشتن عقل نسبت به احساس میتواند مقدمه ای برای رسیدن به اهداف و آرزوها باشد و انسان را از پسرفت بازدارد. از جمله نمودهای ناهنجار رفتارهای احساسی در جامعه میتوان به خودکشی، سرخوردگی بعد از شکستهای عشقی، پشتکار نداشتن در امور شغلی، تعارفات بیش از حد، محبتهای بی جا و مضر، وسواس فکری و مشکلات خانوادگی اشاره کرد.

8- ندیدن تصویر بزرگ
ندیدن تصویر بزرگ و غرق شدن در امور روزانه زندگی که همیشه در حال تکرار شدن هستند و مشغولیات کم اهمیت، مانعی جدی در برابر افق دید انسان برای مشاهده دوردستها و آرزوهای بزرگ ایجاد میکند. افرادی که در لاک روزمرگی خود فرو میروند و یک زندگی بی حرکت و روتین برای خود ایجاد میکنند همیشه در موقعیت فعلیشان باقی می مانند و هیچ پیشرفتی در زندگی آنها دیده نمی شود.


جمعه 90 دی 16 , ساعت 10:45 صبح

در هیاهوی زندگی شهری و صنعتی و غفلت های موجود در زندگی انسان هایی امروزی توجه به برخی مسایل فراموش شده ضروری است . این جمله زیبا را در شروع خواندن این مطلب جدی بگیرید:مهم نیست چه سنی داری هنگام سلام کردن مادرت را در آغوش بگیر.
از یاد خدا غافل مشو
فروتن باش، پیش از آنکه تو به دنیا بیایی خیلی از کارها انجام شده بود.
از کسی که چیزی برای از دست دادن ندارد، بترس.
هیچوقت به کسی که غم سنگینی دارد نگو ” می دانم چه حالی داری ” چون در واقع نمی دانی.
یادت باشد گاهی اوقات بدست نیاوردن آنچه می خواهی نوعی شانس و اقبال است.
هیچوقت به یک مرد نگو موهایش در حال ریختن است. خودش این را می داند.
از صمیم قلب عشق بورز. ممکن است کمی لطمه ببینی، اما تنها راه استفاده بهینه از حیات همین است.
در مورد موضوعی که درست متوجه نشده ای درست قضاوت نکن.
وقتی از تو سوالی را پرسیدند که نمی خواستی جوابش را بدهی، لبخند بزن و بگو:  “برای چه می خواهید بدانید؟”
هرگز موفقیت را پیش از موقع عیان نکن.
هیچوقت پایان فیلم ها و کتابهای خوب را برای دیگران تعریف نکن.
وقتی احساس خستگی می کنی اما ناچاری که به کارت ادامه بدهی، دست و صورتت را بشوی و یک جفت جوراب و یک پیراهن تمیز بپوش. آن وقت خواهی دید که نیروی دوباره بدست آورده ای.
هرگز پیش از سخنرانی غذای سنگین نخور.
راحتی و خوشبختی را با هم اشتباه نکن.
هیچوقت از بازار کهنه فروشها وسیله برقی نخر.
شغلی را انتخاب کن که روحت را هم به اندازه حساب بانکی ات غنی سازد.
سعی کن از آن افرادی نباشی که می گویند :  آماده، هدف، آتش ”
هر وقت فرصت کردی دست فرزندانت را در دست بگیر. به زودی زمانی خواهد رسید که او اجازه این کار را به تو نخواهد داد.
چتری با رنگ روشن بخر. پیدا کردنش در میان چتر های مشکی آسان است و به روزهای غمگین بارانی شادی و نشاط می بخشد.
هیچوقت در محل کار درمورد مشکلات خانوادگی ات صحبت نکن.
وقتی در راه مسافرت، هنگام ناهار به شهری می رسی رستورانی را که در میدان شهر است انتخاب کن. اگر کسی تو را پشت خط گذاشت تا به تلفن دیگری پاسخ دهد تلفن را قطع کن. در روز تولدت درختی بکار.
طوری زندگی کن که هر وقت فرزندانت خوبی، مهربانی و بزرگواری دیدند، به یاد تو بیفتند.
بچه ها را بعد از تنبیه در آغوش بگیر.
فقط آن کتابهایی را امانت بده که از نداشتن شان ناراحت نمی شوی.
ساعتت را پنج دقیقه جلوتر تنظیم کن.
هنگام بازی با بچه ها بگذار تا آنها برنده شوند.
شیر کم چرب بنوش.
هرگز در هنگام گرسنگی به خرید مواد غذایی نرو. اضافه بر احتیاج خرید خواهی کرد.
فراموش نکن که خوشبختی به سراغ کسانی می رود که برای رسیدن به آن تلاش می کنند


چهارشنبه 90 دی 14 , ساعت 11:14 صبح

این روزها زندگی کردن و خرج کردن بیشتر از بودجه امری عادی شده است. همانطور که اسکناس جای خود را به سکه می دهد، بین چک کشیدن  و پرداخت در آینده و پرداخت های نقدی اشتباه می شود. و یک زمان می بینید که سر یک تاریخ مقرر چندین چک دارید و حسابی خودتان را مقروض کرده اید.

پس انداز کردن عادتی است که باید از همین امروز شروع کنید. سعی کنید ذره ذره پولی را که به دستتان می رسد نگه دارید تا برای پرداخت موعد چک ها و هزینه هایتان دچار مشکل نشوید. اما زمانیکه می بینید برای هیچ کار دیگری پول ندارید، آنوقت است که باید یک فکر اساسی کنید.

چطور شروع کنید؟ سه مسئله مهم وجود دارد که باید به آن توجه کنید: هزینه ها، قرض ها و پس انداز برای اهداف خاص. هدف این است که خریدها و هزینه های غیر ضروری خود را کنترل کنید. بعد از آن، اهداف مالی مثل بازنشستگی، آینده فرزندانتان، خانه، ماشین و سایر نیازها باید مورد توجه قرار گیرند. علاوه بر این، گذاشتن بودجه ای برای پس انداز هم اهمیت زیادی دارد. در زیر به چند نکته برای شروع و حفظ یک بودجه موفق اشاره می کنیم.

فیش حقوق:

نگاهی جدی به فیش حقوقتان بیندازید. اینکار به خوبی نشان می دهد که چه مقدار پول ماهانه به دستتان می رسد، چه قبوضی را باید چه موقع پرداخت کنید و وقتی اینها را بدانید آنوقت می فهمید چه وقتی می توانید ریخت و پاش داشته باشید.

لیست هزینه ها:

 همراه با خانواده بنشینید و لیستی از همه هزینه ها و سرمایه گذاری هایی که به صورت ماهانه انجام می دهید تهیه کنید. بعد ببینید که کدامیک اضافی است و باید حذف شود. یک کاربرگ یا حسابگر مخصوص بودجه داشته باشید، زمینه هایی که به شما مربوط می شود را نگه داشته و دیگری ها را پاک کنید. همچنین سعی کنید این لیست تا حد ممکن قابل درک باشد. و وظیفه نگهداری از آن را هم به عهده بگیرید.

کاهش هزینهها:

 این شامل هزینه های سبک و روش مخصوص زندگی شماست. آخرین مدل موبایل به نظرتان خیلی قشنگ است اما آیا لازم است که حتماً آنرا داشته باشید؟ بیرون غذا خوردن هم یک هزینه بسیار هنگفت است و می توانید آنرا حذف کنید. قبوض آب و برق را هم می توانید با ایجاد تغییرات کوچک در روش زندگیتان بسیار کمتر کنید.

خرید عمده:

 این روزها خرید عمده خیلی مقرون به صرفه تر است چون تخفیفات بسیار خوبی روی آن می دهند.

هزینه های روزانه:

هزینه های روزانه تان، آن خرده خرج هایی که ممکن است از قلم بیندازید، را یادداشت کنید. همچنین اگر بتوانید خرج و مخارجتان را به صورت روزانه یا حداقل هفته ای مدیریت کنید، مدیریت هزینه هایتان بسیار بهتر خواهد شد.

در زیر هر هزینه خاص، مبلغ مورد نظر را یادداشت کنید. زیر هزینه هایی که میزان آن تحت کنترل شما نیست 50 درصد بیشتر بنویسید. آخر کار اگر دیدید که چیزی ته کیفتان باقی ماند یعنی خوب بودجه بندی کرده اید. اما اگر کسری آوردید یعنی دارید بیشتر از آنچه که در توانتان است خرج می کنید به همین خاطر باید روی عادات خرج کردن خودتان یک بازنگری داشته باشید.

تطابق مخارج با بودجه:

کار بسیار سختی است. اگر بنابر مسائل اورژانسی در یک ماه کسری بودجه آوردید، سعی کنید هر چه سریعتر دوباره روی روال بیفتید. در غیر اینصورت همه چیز زندگیتان بر هم می خورد و هر ماه بیشتر از آنچه که در می آورید خرج خواهید کرد. سعی کنید همیشه برای چنین موقعیت های اورژانسی پس انداز داشته باشید.

تعیین هدف:

بودجه فقط برای کنترل خرج و مخارج ها نیست. باید بتوانید برای اهداف مختلف مثل بازنشتگی، خرید ماشین، خانه، آینده فرزندانتان و امثال این پس انداز داشته باشید. برای این منظور باید بعد از تقسیم بندی بودجه چیزی ته جیبتان بماند که برای آن اهداف خاص پس اندازش کنید.

برای آسانتر کردن کارتان یک نرم افزار مالی شخصی روی کامپیوترتان نصب کنید. از این مهمتر، آنچه نیاز دارید قطعیت و عادتی مثبت برای وارد کردن و حساب کردن صحیح همه هزینه ها، خرج و مخارج ها و پس اندازهایتان است. کار آسانی نیست اما مطمئن باشید که به نفعتان خواهد بود.


چهارشنبه 90 دی 14 , ساعت 3:0 صبح

شیوه های صرفه جویی در مصرف بنزین

- اگر به نرمی جریان عمومی ترافیک برانید، به میزان 10/6-15 درصد معادل 1/2-1/7 لیتر در هر 100 کیلومتر، در مصرف سوخت صرفه جویی خواهید نمود. رانندگی ملایم و سرعت گرفتن تدریجی علاوه بر صرفه جویی در مصرف بنزین باعث طولانی تر شدن عمر موتور نیز می شود. اگر قصد افزایش سرعت خودرو را دارید این عمل را قبل از رسیدن به سربالایی انجام دهید. با این عمل می توانید از شتاب موجود خودرو برای بالارفتن از سربالایی استفاده کنید. با کاهش سرعت خودرو از 110 به 90 کیلومتر بر ساعت علاوه بر ایمنی بیشتر، سوخت مصرفی خودرو تا 20 درصد کاهش می یابد.
- در صورت رانندگی با سرعت بالا در عوض 110 کیلومتر در ساعت، با 80 کیلومتر در ساعت برانید و به میزان 25 درصد معادل 2/9 لیتر در هر 100 کیلومتر در مصرف سوخت صرفه جویی نمائید.
- تنظیم بودن باد چرخها در حد مناسب، به 4 درصد معادل 0/5 لیتر در هر 100 کیلومتر صرفه جویی در مصرف سوخت می انجامد. کم بودن باد لاستیک ها علاوه بر افزایش مصرف سوخت باعث کاهش عمر مفید لاستیک ها نیز می شود. چگونگی سایش لاستیک های خودرو می تواند نشان دهد کم یا زیاد بودن باد لاستیک خودروی شما باشد. ساییدگی کناره های تایر ترک برداشتن تایر و همچنین سفت شدن فرمان نشان دهنده کم بودن باد لاستیک خودروی شماست. دو عامل کم بودن باد لاستیک و سرعت زیاد باعث افزایش دمای لاستیک و در نتیجه فرسودگی سریعتر آن می شود.
- تنظیم بودن موتور سبب می شود در هر 100 کیلومتر نیم لیتر در مصرف بنزین صرفه جویی شود.
- ابزار و وسایل غیرضروری را خارج از اتومبیل نگه داری نموده و 5 درصد (معادل نیم لیتر در هر 100 کیلومتر) در مصرف سوخت صرفه جویی نمائید.
- جایگزینی اتومبیل شخصی توسط حمل و نقل عمومی، دوچرخه رانی و پیاده روی را مورد بررسی قرار دهید.
- به تنهایی از اتومبیل خود استفاده ننمایئد و هر بار دوستان یا همکاران را نیز به مقصد برسانید.
- در راه بندان و یا وجود موانع، باید از فاصله دور پیش بینی لازم صورت گیرد تا نیازی به ترمزهای ناگهانی نباشد. زیرا تنظیم سرعت به وسیله پدال گاز در مصرف سوخت بسیار موثر است. مثلا در موقع رانندگی در جاده باریک با وجود اتومبیل های پارک شده در کنار جاده و آمد و شد وسایل نقلیه از جهت مقابل باید سرعت خودرو را طوری تنظیم کنید که نیاز به ترمز شدید نباشد. توجه به علائم ایست و چراغ قرمز از فاصله دور و برداشتن پا از پدال گاز و توقف ملایم در مصرف بنزین فوق العاده مؤثر است.
- کارخانه جات سازنده اتومبیل کوشش دارند تا حد امکان پایین بودن مصرف سوخت را حفظ کنند. اتومبیلی دارای راندمان رضایت بخش است که بتوانید آن را از همه لحاظ مطابق استاندارد و مشخصات کارخانه، نگهداری کنید.
- اگر شمع های موتور اتومبیل دارای مشخصات تعیین شده از طرف کارخانه سازنده نباشند و یا دهانه آنها بیش از حد استاندارد باز باشد و یا به مدت طولانی مورد مصرف قرار گیرند، مصرف سوخت بالا رفته و راندمان موتور پایین خواهد رفت. شمع خوب و مناسب رکن اساسی صرفه جویی در مصرف سوخت است و هزینه تعویض شمع ها خیلی پایین تر از هزینه اتلاف سوخت می باشد.
- بسیاری از اتومبیل ها در زمستان به سوخت بیشتری نسبت به فصل گرما نیاز دارند و در تابستان نیازی به جریان هوای گرم ندارند، به همین جهت کاربراتور این نوع اتومبیل ها باید در زمستان و تابستان به طور جداگانه تنظیم شوند.
- گیر داشتن ترمزها و صاف بودن لاستیک ها نیز که از سرعت گرفتن اتومبیل جلوگیری می کنند در مصرف سوخت زیاد، اثر دارند.
- استفاده از کولر در هنگام ترافیک با توقف و حرکت مکرر باعث افزایش مصرف سوخت تا 10 درصد می شود. ترجیحا از کولر به صورت فاصله های زمانی کوتاه و چرخشی استفاده نمائید.
- باز بودن پنجره های خودرو در سرعت های بالا باعث افزایش مصرف بنزین می شود.
- زاویه و انحراف داشتن چرخها نسبت به یکدیگر باعث افزایش مصرف بنزین می شود.
- استفاده از روغن موتور متفرقه به جای روغن استاندارد خاص خودرو باعث افزایش مصرف بنزین می شود.
- روشن گذاشتن خودرو در مدت توقف بیش از 30 ثانیه، سوخت بیشتری نسبت به خاموش و روشن کردن مجدد خودرو مصرف می کند.
- مسیرهای پر ترافیک، توقف های مکرر و حرکت مجدد سبب افزایش مصرف سوخت می شود. با برنامه ریزی و دقت بیشتر اقدام به حرکت خودرو نمایید. با پیمودن مسیرهای طولانی تر و توقف کمتر، سوخت کمتری نسبت به مسیرهای کوتاه تر با توقف پی در پی مصرف می شود.

گرمایش

طراحی نامناسب واحدهای مسکونی، عایق بندی ناکافی و عدم وجود پوشش برای پنجره ها به معنای آن است که بسیاری از مصرف کنندگان انرژی، جهت حصول گرما و راحتی در زمستان باید پول بیشتری بپردازند. بطور متوسط، گرم کردن محیط منزل حدود 50 درصد از کل هزینه صورتحساب انرژی مصرفی یک خانوار متوسط را به خود اختصاص می دهد. کل مصرف انرژی برای گرمایش در کشور سالانه بالغ بر 2137 میلیون دلار می باشد.
- درجه حرارت فضای منزل را بین 18 الی 20 درجه سانتیگراد تنظیم و کنترل نمائید. هر یک افزایش درجه دما حدود 6 درصد به هزینه انرژی مصرفی شما اضافه می کند.
- برای حفظ گرمای منزل و جلوگیری از اتلاف حرارت در شب، پرده ها را انداخته و پنجره ها را ببندید.
- هنگامی که خارج از منزل به سر می برید دستگاه های گرمایشی را خاموش نمایید. در صورت امکان از یک تنظیم کننده زمانی استفاده کنید. به نحوی که قبل از ورود به منزل، دستگاه های گرمایشی را به طور خودکار به کار اندازد.
- اگر تنها یک اتاق در منزل نیاز به گرمایش دارد، در عوض استفاده از سیستم حرارت مرکزی، از یک بخاری قابل حمل برای گرمایش اطاق مزبور استفاده نمائید.
- از بخاریهایی که دارای سیستم کنترل دما (ترموستات) کنترل زمانی هستند استفاده نمائید.
- در روزهای آفتابی زمستان، پرده ها و نورگیرها را تنظیم کنید تا از گرما و از نور آفتاب استفاده نمایید.
- محل سکونت خود را عایق بندی کنید. استفاده از عایق بندی مناسب در سقف ها، دیوارها و کف ها، باعث گرمایش و سرمایش مؤثرتر و کارآمد می شود.
- درها و پنچره ها را توسط نوارهای درزگیر عایق بندی نمائید.
- وسیله گرمایش را متناسب با فضای محل مورد نظر انتخاب کنید. از یک دستگاه با ظرفیت کم نباید انتظار گرم نمودن فضایی بزرگ را داشت. همچنین، یک بخاری بزرگ را نباید برای فضایی کوچک به کار گرفت. هر دو حالت، صرفا هزینه های مصرف انرژی را افزایش می دهند.
- به هنگام مسافرت؛ سیستم گرمایش منزل را به طور کامل خاموش نمائید.
- دودکش وسایل گرمایشی و ورودی کانال کولرها را در زمانهایی که مورد استفاده طولانی نیستند، توسط درپوش مسدود نمائید تا از خروج گرما و ورود سرما جلوگری به عمل آید.
- با استفاده از البسه مناسب تر و گرم تر و یا بهره گیری از یک پتو یا پوشش اضافی در رختخواب، می توان سیستم کنترل دما در وسایل گرمایشی را در حد کمتری تنظیم نمود.

سرمایش

طراحی نامناسب واحدهای مسکونی، عدم وجود سایه بان یا پوشش های آفتابگیر، به این معنا است که بسیاری از واحدهای مسکونی باید هزینه های بیشتری را جهت ایجاد سرمایش در تابستان تقبل نمایند. صورت حساب برق مصرفی ماهیانه برای یک واحد مسکونی متوسط در ماه های تابستان حدوداً 60 درصد بالاتر از سایر ماههای سال است.
- سیستم های تهویه مطبوع خود را در دمای 25 درجه سانتیگرد تنظیم کنید.
هر، یک درجه سانتیگراد، بهای برق مصرفی دستگاه شما را حدود 15 درصد افزایش می دهد.
- هنگامی که خارج از منزل به سر می برید، دستگاه تهویه مطبوع خود را خاموش کنید و تنها زمانی که ضرورت دارد، آن را به کار اندازید در صورت امکان از یک تنظیم گر زمانی استفاده کنید به نحوی که تنها مدت زمان کوتاهی قبل از ورود شما به منزل، دستگاه سرمایش را به کار اندازد.
- محوطه مورد نیاز برای خنک شدن را به حداقل برسانید.
- اطمینان حاصل نمائید که تمام پنجره ها از نورگیر و سایبان برخوردار باشند.
- در روزهای خیلی گرم، کلیه نورگیرها، پرده ها، درها و پنجره ها را برای تهویه باز کنید.
- دستگاه تهویه مطبوع یا کولر خود را بطور منظم تمیز نمائید و خاک و غبار را از روی کویلها و پروانه های آنها پاک کنید.
- در طول شب و زمان هایی از روز که خارج از منزل هستید، سیستم سرمایش را خاموش نگه دارید.

آب گرم

میانگین مقدار گاز طبیعی مصرفی برای تامین آب گرم لازم جهت یک خانوار متوسط در سال به حدود 1000 متر مکعب بالغ می گردد، که مصرف این مقدار سوخت باعث تولید و پراکنش حدود 2/1 تن گازهای گلخانه ای در سال می گردد. کل مصرف انرژی برای آب گرم در کشور سالانه 694/3 میلیون دلار می باشد. کاهش مصرف آب گرم نه تنها هزینه های انرژی شما را کاهش می دهد، بلکه به صرفه جویی در منابع عمومی آب و کاهش آب بهای شما نیز کمک می کند.
- اطمینان حاصل نمائید شیرهای آب گرم نشتی نداشته و چکه نمی کنند.
- سر دوش حمام خود را از کیفیت بالا و از نوع صرفه جویی کننده آب انتخاب نمائید.
- اطمینان حاصل کنید که شیر تخلیه آبگرمکن چکه نمی کند.
- زمان استحمام را کوتاه کنید به طوری که یک حمام طولانی را به دوش گرفتن کوتاه تبدیل کنید.
- نصب یک آبگرمکن خورشیدی را مورد بررسی قرار دهید و از تسهیلات و یارانه های دولتی موجود در این زمینه، بهره مند شوید.
- دمای آب گرم را همواره در حد مناسب تنظیم کنید.
- سیستم گرمایش آب را هنگامیکه برای مدت طولانی بیرون از منزل هستید، خاموش کنید.

یخچال و فریزر

- حداقل هر چند ماه یکبار داخل یخچال و فریزر خود را برفک زدایی و تمیز نمائید.
- حداقل هر سال یک بار شبکه های فلزی و توری پشت یخچال و فریزر خود را تمیز نمائید.
- ترموستات فریزر خود را بین 15 الی 18 درجه سانتیگراد تنظیم نمائید.
- یخچال ها و فریزرهای اضافی موجود در منزل را اگر عمدتا خالی بوده و یا بندرت استفاده می شوند، خاموش نگه دارید.
- از وجود جریان مناسب هوا در قسمت های پشت و اطراف یخچال و فریزر خود اطمینان حاصل نمائید.
- درزبندی یخچال و فریزر و درب آنها را بررسی کنید. یک صفحه کاغذ میان در و بدنه قرار داده و در را ببندید. صفحه کاغذ باید در میان در و بدنه ثابت بماند.
- اقلام را بنحوی داخل یخچال و فریزر بچینید که هوا بتواند در میان آنها جریان داشته باشد.
- یخچال و فریزر خود را در محل خنک و سایه دار قرار دهید.
- درب یخچال و فریزر را فقط به هنگام نیاز باز کنید و بلافاصله آن را ببندید.

روشنایی

- هنگامی که اطاق را ترک می کنید لامپ های روشن را خاموش کنید.
- لامپ های معمولی را با لامپ های کم مصرف جایگزین نمائید.
- جهت روشنایی، مکانهای عمومی از لامپ های فلورسنت یا کم مصرف استفاده کنید. در آشپزخانه، نهارخوری، اطاق نشیمن و یا سایر نقاطی که در آنجا لامپ بیش از 4 ساعت در هر شبانه روز روشن است، از لامپ کم مصرف استفاده نمائید.
- در چراغ های ایمنی و چراغ های بیرون از منزل، که معمولا زمان زیادی روشن می مانند، فلورسنت و یا لامپ کم مصرف تعبیه نمائید.
- از تنظیم حس گرهای قابل برنامه ریزی؛ حس گرهای روشنایی روز و حس گرهای مکانیکی جهت کنترل روشنایی ایمنی محوطه خارجی محل سکونت خود استفاده کنید.
- در مواقعی که دامنه محدودی از نور مورد نیاز است، از روشنایی موردی نظیر چراغ مطالعه استفاده نمائید.
- اتصالات، شیشه های منعکس کننده و حباب چراغها را مرتبا تمیز نمائید.
- از بکارگیری چراغهای دارای لامپ های متعدد خودداری نمائید.
- از روشن نمودن چندین لامپ توسط یک کلید خودداری نمائید و برای روشن کردن هر لامپ یک کلید مجزا اختصاص دهید.
- از نور طبیعی، بخصوص از پنجره های مشرف به جنوب، نهایت استفاده را بنمائید.

پنجره ها، دیوار و در

- نصب فنر در بالای درهایی که به فضای آزاد باز می شوند باعث می شود که هوای سرد به راحتی وارد نشده و درها باز نمانند.
- استفاده از شیشه های دوجداره باعث می شود که انرژی کمتری هدر رود.
- درزها و منافذ اطراف در و پنجره ها را توسط گچ یا درزگیر مسدود کنید.
- سقف، دیوارهای خارجی و کف ساختمان به دقت عایق کاری حرارتی شوند چون بخش وسیعی از حرارت داخل را تلف می کنند.
- عایق کاری حرارتی مناسب تابستانی را به نحوی انجام دهید که مانع از حبس حرارت در داخل ساختمان شود. این کار با نصب فویل آلمینیومی در زیر سقف انجام می شود.
- عایق کاری حرارتی به طور کامل روی پوسته خارجی انجام شود زیرا اگر تنها 5% از پوسته خالی بماند ممکن است تا 50% از کارایی عایق کاری کاسته شود.
- استفاده از پنجره هایی که قاب آنها عایق حرارتی است نقش بسزایی در جلوگیری از تبادل حرارتی دارد.
- استفاده از درزگیر بین قسمت های متحرک درها و پنجره های بیرونی از تبادل حرارتی ناشی از نفوذ هوا می کاهد.

آشپزخانه

- اگر دو اجاق دارید، تا حد امکان از اجاق کوچکتر استفاده کنید.
- برای پخت غذاهایی مانند سوپ و تاس کباب که مدت زمانی طولانی نیاز دارند، استفاده از دیگ های آرام پز، سبب صرفه جویی در مصرف انرژی خواهد شد.
- برای پختن غذا می توانید از دیگ های زودپز استفاده کنید. این دیگ ها، با ایجاد بخار و فشار حاصل از آن، پخت و پز را در دمای بالاتر انجام می دهند و زمان مورد نیاز پختن را کاهش می دهند و در نتیجه مصرف انرژی نیز به طور قابل ملاحظه ای کم می شود.
- از کوچک ترین ماهی تابه ممکن استفاده کنید، زیرا مصرف انرژی ماهی تابه کوچک تر، کمتر است.
- اندازه ماهی تابه برای خوراکپزی برقی باید به اندازه المنت برقی باشد. مثلا قرار دادن یک قابلمه 15 سانتیمتری، روی یک شعله 20 سانتیمتری، بیش از 40 درصد گرمای تولیدی شعله را هدر می دهد.
- از ماهی تابه هایی که ته آنها مسی است، استفاده کنید. این نوع ماهی تابه بهتر از انواع معمولی گرم می شوند.
- سینی زیر شعله های خوراکپز که چربی غذا بر آن می ریزد را تمیز نگه دارید، زیرا در این صورت حرارت را به سمت ظرف غذا منعکس می کنند. سینی های سیاه و کثیف گرمای زیادی را جذب می کنند که بازده مشعل خوراکپز را پایین می آورد.
- در شعله های گازسوز، رنگ شعله باید آبی باشد، اگر شعله زرد باشد به معنی آن است که گاز به خوبی نمی سوزد.
- پیش از پختن، غذاهای یخ زده را در محلی قرار دهید تا یخ آنها آب شود و زمان آشپزی کاهش یابد.
- درب اجاق را برای بازدید از پختن غذا زیاد باز نکنید. هر بار که در را باز می کنید، مقدار قابل ملاحظه ای گرما خارج می شود و مدت زمان پختن طولانی می شود و انرژی زیادی به هدر می رود.
- در صورت گردش آزادانه هوا در اجاق، غذا سریعتر می پزد و بازده انرژی نیز بیشتر می شود. روی سینی طبقات را با زرورق فویل نپوشانید. اگر در آن واحد، بیش از یک دیگ دارید، آنها را در سینی های بالا و پایین قرار دهید تا مانع جریان هوا نشوند.
- برای جلوگیری از پختن بیش از حد غذا، از دماسنج و زمان سنج استفاده کنید. پختن بیش از حد غذا نه تنها مزه آن را خراب می کند و ارزش غذایی آن را از بین می برد، بلکه مقدار زیادی انرژی را نیز هدر می دهد.
- برای افزایش بازده اجاق های ریزموجی، سطح داخلی آن را همیشه تمیز نگه دارید. اغلب می توانید غذاها را در همان ظروف پذیرایی بپزید. این عمل سبب صرفه جویی در وقت و آب گرم لازم برای شستن ظروف می شود همیشه به توصیه تولید کنندگان در مورد اینکه چه ظرفی و چه دماسنجی را به کار ببرید، توجه کنید.

در محل کار یا مدرسه:

انرژی مصرف شده توسط هر یک از کارکنان در محل کار بطور متوسط 8 بار بیش از میزان انرژی مصرفی آنها در خانه است.
- میزان انرژی مصرفی در محل کار یا مدرسه خود را تعیین نمائید.
- در خصوص آگاه سازی همکاران یا هم مدرسه ای ها نسبت به خاموش نگه داشتن لامپ ها و تجهیزاتی که مورد استفاده قرار ندارند اقدام کنید.
- بهینه ترین فناوری موجود نظیر استفاده از لامپ های کم مصرف در عوض لامپ های معمولی را در محیط بکار گیرید.
- از تنظیم کننده های زمانی جهت کنترل زمان روشن بودن بخاریها و یا آبگرمکن ها، استفاده کنید.

تجهیزات اداری:

- اطمینان حاصل کنید گزینه (sleep) در رایانه ها، همواره فعال است.
- با نصب تنظیم کننده های زمانی بر روی دستگاه های تکثیر و چاپگرها، از روشن ماندن آنها در طول شب و ساعات غیرکاری اطمینان حاصل نمائید.
- در هنگام خرید تجهیزات جدید اداری، تجهیزاتی را که از برچسب انرژی برخوردارند، در اولویت قرار دهید.

استفاده از لوازم خانگی با برچسب انرژی:

برچسب انرژی بر روی یک وسیله برقی خانگی میزان کارایی انرژی در آن وسیله را نشان می دهد. توضیح ساده این است که هر چه رتبه برچسب بیشتر باشد کارایی آن دستگاه نسبت به میزان انرژی که مصرف می کند، بیشتر است و در نتیجه، بهای قبض برق شما را کاهش می دهد و محیط زیست را نیز کمتر آلوده می کند.
ممکن است یک وسیله برقی خانگی که از برچسب انرژی برخوردار است اندکی گران تر باشد، اما در عوض، صرفه جویی در مصرف برق، اضافه قیمت آن را به زودی جبران می کند.
هنگامی که برای خرید یخچال، فریزر، ماشین لباسشویی، جاروبرقی و سایر لوازم برقی خانگی می روید، به وجود برچسب انرژی بر روی آن نیز توجه فرمائید


شنبه 90 دی 10 , ساعت 12:17 عصر

نحوه ­ی سخن گفتن افراد نشان­ دهنده­ ی شخصیت آنان بوده، مردم براساس آن درباره­ ی آن­ها قضاوت خواهند کرد. امام علی(ع) فرمودند: «قولوا الخیر فتعرفوا به؛ خوب بگویید تا به ­خوبی معروف شوید.»

سخنان زشت

پرهیز از سخنان زشت، مهم­ ترین اثر عفت در گفتار است. کسی که دارای صفت عفت در گفتار است هیچگاه حرف زشت و ناپسند به زبان  نمی­ آورد. سخن زشت مصادیق زیادی داشته و به صورت­ های مختلف می­ تواند بروز و ظهور داشته باشد: فحش و دشنام، دروغ، غیبت،سخن­ چینی، اهانت به مردم، زخم زبان به دیگران، سخنان لغو و بیهوده، تملق و چاپلوسی و ...

افرادی که از عفت در گفتار برخوردار هستند از همه ­ی مصادیق سخن زشت پرهیز نموده، هیچ یک از آن­ها را به زبان نمی­ آورند.
امام سجاد(ع) در مقام بیان حقوق اعضا و جوارح انسان در باره­ ی حق زبان می­ فرمایند: «اما حق اللسان فاکرامه عن الخنی و تعویده الخیر و حمله علی الادب؛ حق زبان آن است که آن را از زشت­ گویی باز داشته و به گفتار نیک عادت دهی و او را به رعایت ادب وادار سازی.»
براساس این بیان نورانی، بازداشتن زبان از سخنان زشت و عادت آن به گفتن حرف­ های نیک و گفتار همراه با ادب از حقوق زبان و به عهده­ ی انسان هستند.
نحوه­ ی سخن گفتن افراد نشان­ دهنده ­ی شخصیت آنان بوده، مردم براساس آن درباره­ ی آن­ها قضاوت خواهند کرد. از این رو امام علی فرمود: «قولوا الخیر فتعرفوا به؛ خوب بگوید تا به ­خوبی معروف شوید.»
همان طور که سخنان نیک به انسان شخصیت می­ دهد، سخنان زشت، گوینده را در نظر دیگران کوچک می­ سازد. ابهت و موقعیت او را متزلزل و آبرومندان باشخصیت را از او می­ رنجاند چنان که امام علی(ع) فرمود: «سوء المنطق یزری بالقدر و یفسد الاخوه؛ بدزبانی و گفتار زشت از مقام انسان می­ کاهد و برادری را تباه می­ سازد.»
سخنان زشت انسان را از جمع خوبان جدا ساخته، به بدان ملحق می­ سازد. چنان که امام علی(ع) فرمود: «ایاک و ما یستهجن من الکلام فانه یجس علیک اللئام و ینفر عنک الکرام؛ بپرهیز از سخن زشت و زننده افراد پست را به تو می­ بندد و نیکان را از تو رنجانده و پراکنده می­ سازد.»
بر اساس این روایات سخنان زشت شخصیت انسان را در جامعه کوچک ساخته، او را در نزد افراد نیک به بدی معروف می­ سازد. علاوه­ ی بر آن، سخنان زشت باعث ایجاد کینه در دل­ ها می­ شود و باعث اختلاف در جامعه می­ گردد. امیرمومنان علی (ع) فرمود: «ایاک و مستهجن الکلام فانه یوغرالقلوب؛ بپرهیز از سخن زشت که آن دل­ ها را به کینه می­ آورد.»
سخن زشت باعث می­ گردد که شخصیت انسان در نظر مردم کوچک و اعتبار او کاهش یابد. امام علی(ع) می­ فرماید: «سوءالمنطق یزری بالبهاء و المروه؛ بدزبانی ارزش و بهای انسان را در میان مردم از بین برده، مروت او را نابود می­ کند.»در روایات اسلام، گفتن سخن زشت و رکیک از روش انسان­ های پست معرفی شده امام علی(ع) فرمود: «سنه اللئام قبح الکلام؛ روش انسان­های پست، گفتن سخنانی زشت است.»
بر اساس آموزه­ های دینی، گفتن سخنان زشت از نمودهای برجسته­ ی بی­ عفتی در گفتار است. سخن زشت مفهوم عامی دارد و شامل بسیاری از گفتارهای ضد اخلاقی می­ شود. سخنان بیهوده و بی­ فایده نیز از دیدگاه اسلام ناپسند بوده و از مصادیق بی­ عفتی در گفتار شمرده می­ شود. در روایات اسلامی از این گونه سخنان نیز نهی شده است چنان که امام علی(ع) فرمود: «اجتنب الهذر فایسر جنایته الملامه؛ از بیهوده­ گویی برحذر باش چرا که آسان­ ترین زیان آن سرزنش است.»

سخنان بیهوده نیز هر چند ممکن است در ابتدا حرام نباشد ولی سرانجام به حرام منتهی خواهند شد. چنان که امام علی(ع) فرمود: «ایاک و الهذر فمن کثر کلامه آثامه؛ بر تو باد به دوری از بیهوده­ گویی زیرا هر که سخن او زیاد شود گناهان او فراوان است.»
آن چه در منابع دینی به آن توصیه شده گفتن سخنان پاکیزه است. چنان که پیامبر فرمود: «ان فی الجنه غرفایری ظاهرها من باطنها من ظاهرها یسکنها من امتی من اطاب الکلام ...؛ در بهشت غرفه­ هایی است که درون آن از بیرون و بیرون آن از درون آن دیده می­ شود کسانی از امت من ساکن آن می­ شوند که سخنان پاکیزه می­ گویند.»
در بیان دیگر فرمود: «ثلاثه من ابواب البر: سخاء النفس و طیب الکلام و العبر علی الذی؛ سه چیز از درهای نیکی است، سخاوت، سخن پاکیزه و صبر در برابر اذیت مردم.»

ادامه مطلب...

دوشنبه 90 دی 5 , ساعت 11:10 صبح

وَ لَوْ بَسَطَ اللَّهُ الرِّزْقَ لِعِبَادِهِ لَبَغَوْاْ فىِ الْأَرْضِ وَ لَکِن یُنزَِّلُ بِقَدَرٍ مَّا یَشَاءُ  إِنَّهُ بِعِبَادِهِ خَبِیرُ  بَصِیرٌ(27- شوری) 

اگر خداوند روزى را براى بندگانش وسعت بخشد، در زمین طغیان مى‏کنند ولى به اندازه‏اى که مشیت او اقتضاء کند نازل مى‏کند زیرا او به حال بندگانش آگاه و بیناست.

کلمه «قَدَر» به معناى کمیت و حجم هر چیز است. پس این که مى‏فرماید:«وَ لکِنْ یُنَزِّلُ بِقَدَرٍ ما یَشاءُ» به این معنا است که خداى تعالى هر چیز را به کمیت و حجم و مقداری که مشیتش اقتضاء کند نازل مى‏کند.

معناى آیه شریفه این است: اگر خداى تعالى رزق همه بندگان خود را وسعت بدهد و همه سیر شوند، شروع به ظلم کردن در زمین مى‏کنند؛ چون طبیعت مال این است که وقتى زیاد شد طغیان و استکبار مى‏آورد، همچنان که در سوره علق فرموده: «إِنَّ الْإِنْسانَ لَیَطْغى‏ أَنْ رَآهُ اسْتَغْنى‏؛ این انسان هنگامى که احساس بى‏نیازى کند طغیان مى‏کند»(1) و به همین جهت خداوند متعال رزق را به اندازه نازل مى‏کند و به هر کس به مقدارى معین روزى مى‏دهد؛ چون او به حال بندگان خود خبیر و بصیر است و مى‏داند که هر یک از بندگانش استحقاق چه مقدار از رزق را دارد و چه مقدار از غنا و فقر، مفید به حال اوست؛ همان را به او مى‏دهد.(2)

چرا خدا به کسانی که با داشتن مال بیشتر گناه و ظلمشان هم افزون می شود باز هم مال و ثروت می دهد؟

یک سوال مهم در این بحثچرا خدا به کسانی که با داشتن مال بیشتر گناه و ظلمشان هم افزون می شود باز هم مال و ثروت می دهد؟

علامه طباطبایی(ره) در پاسخ به این سوال می نویسد: این آیه بیانگر قانون اولیه خدا در توزیع ارزاق بین بندگانش است که حال هر کس را می بیند و به او روزی می دهد؛ اما قوانین دیگری نیز دارد که در عالم حاکم است؛ یکی از آن قوانین قانون ابتلاء و امتحان است(3) و دیگری قانون مکر و استدراج(4) است.(5) این دو قانون سبب می شود که خدا به کسانی که در سوال مطرح شد با وجود کفر و طغیان باز هم مال و ثروت عطا کند.

این بحث نقطه مقابلی هم دارد و آن اینکه چرا برخی حتی به مقدار رفع ضروریات هم از رزق و روزی الهی بی نصیبند که در پاسخ می توان به دو قانون الهی اشاره کرد؛ یکی همان قانون ابتلاء و امتحان و دیگری قانون اثر گناه(6) که برخی با عمل خود مانند ظلم به دیگری یا ظلم پذیری چنین نتیجه ای را برای خود رقم زده اند.

کلمه «قَدَر» به معناى کمیت و حجم هر چیز است. پس این که مى‏فرماید:«وَ لکِنْ یُنَزِّلُ بِقَدَرٍ ما یَشاءُ» به این معنا است که خداى تعالى هر چیز را به کمیت و حجم و مقداری که مشیتش اقتضاء کند نازل مى‏ کند

تلافی کار بد؛ کار بدی مثل آن است

جَزَاءُ سَیِّئَةٍ سَیِّئَةٌ مِّثْلُهَا فَمَنْ عَفَا وَ أَصْلَحَ فَأَجْرُهُ عَلىَ اللَّهِ إِنَّهُ لَا یحُِبُّ الظَّالِمِینَ(40- شوری)

پاداش بدى کار بدی است مانند همان؛ ولى هر که بگذرد و [میان خود و طرف مقابلش را] اصلاح نماید؛ پاداشش بر عهده خداست؛ یقیناً خدا ستمکاران را دوست ندارد.

این آیه حکم کسی را بیان می کند که ظلمی در حق او شده است بر اساس این آیه چنین کسى مى‏تواند در مقابل ستمگر رفتارى چون رفتار او داشته باشد و چنین تلافى و انتقامى دیگر ظلم نخواهد بود.

نکته مهم و قابل توجه در آیههمان گونه که در متن آیه ملاحظه می شود خداوند متعال آن کاری که برای تلافی صورت می گیرد با اینکه مجوز آن را هم صادر کرده است اما آن را «سیئة؛ کاری بد و ناپسند» می نامد که سوال برانگیز است.

در پاسخ به این سوال گفته اند: از این رو هر دو عمل را سیئه و بد خوانده چون با هر کس چنین رفتار شود ناراحتش مى‏کند، ظالم با آن کار مظلوم را ناراحت کرد و مظلوم هم با انتقام و تکرار آن کار ظالم را رنجاند، پس در آیه شریفه حقیقت معناى کلمه رعایت شده است.(8)

همان طور که این بزرگان فرموده اند مجوز انجام عملی آن از بد و آزار دهنده بودن به خوب و گوارا بودن تبدیل نمی کند. کار بد، بد است. چیزی که در این آیه بین آن دو فرق گذاشته این است که اگر ابتدایی و بدون مجوز باشد حرام است و عذاب و عقاب دارد و اگر با مجوز شرعی باشد حلال است و چون حرام نیست عقابی هم ندارد.

باید توجه داشت که این تلافی با مجوز، «واجب نیست»؛ بلکه فقط «حلال است» و شاید برای همین نکته بود که بلافاصله فرمود: «فَمَنْ عَفَا وَ أَصْلَحَ فَأَجْرُهُ عَلىَ اللهِ؛ هر کس عفو و اصلاح کند اجر و پاداش او بر خداست‏»

تعداد و جنسیت فرزندان، تنها به موهبت الهی است

لِلَّهِ مُلْکُ السَّمَاوَاتِ وَ الْأَرْضِ یخَْلُقُ مَا یَشَاءُ یهََبُ لِمَن یَشَاءُ إِنَاثًا وَ یَهَبُ لِمَن یَشَاءُ الذُّکُورَ(49) أَوْ یُزَوِّجُهُمْ ذُکْرَانًا وَ إِنَاثًا وَ یجَْعَلُ مَن یَشَاءُ عَقِیمًا إِنَّهُ عَلِیمٌ قَدِیرٌ(50- شوری)

مالکیّت و فرمانروایى آسمان‏ها و زمین فقط در سیطره خداست، هر چه را بخواهد مى‏آفریند، به هر کس بخواهد دختر عطا مى‏کند و به هر کس بخواهد پسر مى‏بخشد؛ یا پسر و دختر را با هم مى‏دهد و هر که را بخواهد عقیم مى‏کند و فرزند نمى‏دهد که او دانا و تواناست.

هر چه هست از ناحیه او است اشاره کرده می فرماید: به هر کس اراده کند دختر مى‏بخشد و به هر کس بخواهد پسر. یا اگر بخواهد هر دو آنها را مى‏دهد و هر کس را هم که مصلحت بداند عقیم و بى فرزند مى‏گذارد

قرآن کریم براى نشان دادن این واقعیت که هر گونه نعمت و رحمت در این عالم از سوى خدا است و کسى از خود چیزى ندارد به یک قانون کلى و یک مصداق روشن آن اشاره کرده و مى‏فرماید: «مالکیت و حاکمیت آسمانها و زمین براى خدا است و هر چه بخواهد مى‏آفریند» و به همین دلیل همه ریزخوار خوان نعمت او هستند و نیازمند به لطف و رحمت او؛ از این رو نه غرور به هنگام نعمت منطقى است و نه یاس به هنگام مصیبت.

آنگاه به نمونه روشنى از این واقعیت که هیچ کس از خود چیزى ندارد و هر چه هست از ناحیه او است اشاره کرده می فرماید: به هر کس اراده کند دختر مى‏بخشد و به هر کس بخواهد پسر. یا اگر بخواهد هر دو آنها را مى‏دهد و هر کس را هم که مصلحت بداند عقیم و بى فرزند مى‏گذارد.

به این ترتیب مردم را به چهار گروه تقسیم کرد: آنهایى که تنها پسر دارند و در آرزوى دخترى هستند و آنها که دختر دارند و در آرزوى پسرى و آنها که هر دو را دارند و گروهى که فاقد هر گونه فرزندند و قلبشان در آرزوى آن پر مى‏کشد.

گر چه نقش بعضى از غذاها و داروها را در افزایش احتمال تولد پسر یا دختر نمى‏توان انکار کرد، ولى باید دانست که آن اثر را هم خدا در آن دارو و روشها قرار داده است و هیچ کدام خارج از علم و قدرت خدا نیستندو این یک نمونه بارز از عدم توانایى انسان از یک سو، و نشانه روشن از مالکیت و حاکمیت و خالقیت خداوند از سوى دیگر است. گر چه نقش بعضى از غذاها و داروها را در افزایش احتمال تولد پسر یا دختر نمى‏توان انکار کرد، ولى باید دانست که آن اثر را هم خدا در آن دارو و روشها قرار داده است و هیچ کدام خارج از علم و قدرت خدا نیستند.

نکته دیگری که در آیه به چشم می خورد اینکه برای هر دو جنس از تعبیر «یهب؛ مى‏بخشد» استفاده کرد و این دلیل روشنى است که هم دختران هدیه الهى هستند و هم پسران و فرق گذاشتن میان این دو از دیدگاه یک مسلمان راستین صحیح نیست.(9)

آیاتی که هنگام سوار شدن خوانده می شود

لِتَسْتَوُاْ عَلىَ‏ ظُهُورِهِ ثُمَّ تَذْکُرُواْ نِعْمَةَ رَبِّکُمْ إِذَا اسْتَوَیْتُمْ عَلَیْهِ وَ تَقُولُواْ سُبْحَانَ الَّذِى سَخَّرَ لَنَا هَاذَا وَ مَا کُنَّا لَهُ مُقْرِنِینَ(13)وَ إِنَّا إِلىَ‏ رَبِّنَا لَمُنقَلِبُونَ(14- زخرف)

که بر پشت آن استقرار یابید و چون بر آن استقرار یافتید، نعمت پروردگارتان را به یاد آورید و بگویید: منزّه است خدایى که این را رام ما کرد که ما قدرت آن را نداشتیم و ما به سوى پروردگارمان باز خواهیم گشت.

«استواء بر ظهر» به معناى استقرار بر پشت حیوان و یا هر مرکب سواری دیگر است.(10) منظور از مرکب با توجه به آیه قبل (آیه 12) فقط چهارپایان نیست بلکه به قرینه «کشتی» که در آیه آمده است هر گونه وسیله نقلیه را در بر می گیرد که در عصر حاضر ماشین، قطار و هواپیما از رایج ترین آنهاست.

و «ما کُنَّا لَهُ مُقْرِنِینَ» هم مفهومش این است که اگر لطف پروردگار نبود ما هرگز قادر به کنترل و ادراه این مرکبها نبودیم. و اینکه در پایان دعای مومنین این چنین دارد که: «وَ إِنَّا إِلىَ‏ رَبِّنَا لَمُنقَلِبُونَ؛ و بی شک ما به سوى پروردگارمان باز خواهیم گشت» برای آن است که آنها را به یاد قیامت بیندازد که امروز سوار بر وسیله ای گران قیمت شده و در زمین جابجا می شویم به یاد داشته باشیم که بالاخره تابوتی هم هست که در انتظار ماست.

«استواء بر ظهر» به معناى استقرار بر پشت حیوان و یا هر مرکب سواری دیگر است.(10) منظور از مرکب با توجه به آیه قبل (آیه 12) فقط چهارپایان نیست بلکه به قرینه «کشتی» که در آیه آمده است هر گونه وسیله نقلیه را در بر می گیرد که در عصر حاضر ماشین، قطار و هواپیما از رایج ترین آنهاست

در حالات امیرالمومنین علیه السلام آمده است که هنگامی که پاى خود را در رکاب ‏گذاشت ‏فرمود: «بسم اللَّه» و هنگامى که بر مرکب استقرار یافت ‏این آیات را تلاوت کرد: «سُبْحانَ الَّذِی سَخَّرَ لَنا هذا وَ ما کُنَّا لَهُ مُقْرِنِینَ وَ إِنَّا إِلى‏ رَبِّنا لَمُنْقَلِبُون‏»(11)

از این رو مستحب است که انسان هنگام سوار شدن بر هر وسیله نقلیه ای با خواندن این آیات هم شکر خدا را بجا آورد و هم به یاد قیامت افتاده و فراموش نکند که روزی سوار بر تابوت به آن دیار باقی خواهد شتافت.

پی نوشت ها:

(1) آیات 6-7 سوره علق

(2) المیزان، ج18، ص56

(3) إِنَّمَا أَمْوَالُکُمْ وَ أَوْلَادُکمُ‏ْ فِتْنَةٌ  وَاللهُ عِندَهُ أَجْرٌ عَظِیمٌ (15- تغابن)

(4) سَنَسْتَدْرِجُهُمْ مِنْ حَیْثُ لا یَعْلَمُونَ وَ أُمْلِی لَهُمْ إِنَّ کَیْدِی مَتِینٌ (183- اعراف)

(5) المیزان ج18 ص56

(6) إِنَّ اللَّهَ لا یُغَیِّرُ ما بِقَوْمٍ حَتَّى یُغَیِّرُوا ما بِأَنْفُسِهِمْ (11- رعد) ؛ وَ مَا أَصَبَکُم مِّن مُّصِیبَةٍ فَبِمَا کَسَبَتْ أَیْدِیکمُ‏ْ وَ یَعْفُواْ عَن کَثِیرٍ(30- شوری)

(7) المیزان ج18 ص64

(8) کشاف زمخشری ج4 ص229. علامه طباطبایی(ره) نیز با نقل سخن او گویا پاسخ او رامی پذیرد. تفسیر نمونه هم بر این رأی است.

(9)برگرفته از نمونه ج20 ص482-483

(10) المیزان ج18 ص87

(11) مستدرک الوسایل ج8 ص136 


دوشنبه 90 دی 5 , ساعت 7:51 صبح

چکیده  

چیده ی یک مقاله ،فشرده ی یک مقاله است که آن را با حداقل کلمات ممکن معرفی می کند .چکیده ها عمدتاً بردو نوعند :تمام نما و راهنما :نوع معمول در مجلات ،چکیده ی تمام نماست که کامل تر و دقیق تر است .چکیده با دیگر انواع نوشتار تفاوت دارد و نوشتن یک چکیده ی خوب مستلزم آموزش و تمرین است .
مقاله ی حاضر سعی دارد با نگاهی به تاریخچه چکیده نویسی و تعاریف و انوع چکیده ،خواننده را به اهمیت چکیده و چکیده نویسی واقف سازد و فرآیندی عملی را برای نوشتن یک چکیده ی مؤثر معرفی کند .
مقدمه 
برای نویسنده ای که مقاله ای را می نگارد ،نوشتن چکیده ای برای آن مقاله ،به نظر کاری ساده و پیش پا افتاده می نماید .متأسفانه برخی نویسندگان مقالات ،توجه لازم را به اهمیت چکیده نداشته ،برای نوشتن آن وقت لازم را مصروف نمی دارند و هنگام ارائه مقاله به مجله ،صرفاً برای رفع تکلیف ،چند جمله ای را بدون صرف وقت لازم به روی کاغذ می آورند ؛در حالی که ،چکیده یک مقاله ،معرف مقاله و نویسنده ی مقاله است .در دنیای امروز که با انفجار اطلاعات مواجه ایم ،خواننده ،محقق ناچار به گزیده خوانی است و در این راه قطعاً ابتدا چکیده را می خواند و سپس تصمیم می گیرد اصل مقاله را بخواند یا نخواند ؛لذا لازم است نویسنده توجه کافی به نوشتن چکیده مبذول دارد و در صورت نیاز،برای این کار آموزش ببیند و به تمرین بپردازد زیرا که چکیده نویسی با نگارش معمولی فرق دارد و مستلزم آموزش و یادگیری است (مهدوی 1367).مقاله ی حاضر سعی دارد با نگاهی کلی به چکیده نویسی ،ویژگی های یک چکیده ی خوب را بر شمرد و رهنمودهایی عملی برای نوشتن یک چکیده خوب را در اختیار خواننده بگذارد .

تاریخچه ی چکیده نویسی

چکیده نویسی تاریخی دیرینه دارد .در بین النهرین استادی به خط میخی متعلق به هزاره دوم قبل از میلاد کشف شده که مطالبی شبیه چکیده همراه آنها بوده است (ویتی 1973).برای دستیابی به مدارک متعدد موجود در کتابخانه ی بزرگ اسکندر ،افرادی همیشه به کار چکیده نویسی مشغول بودند .سلاطین و دولتمردان نیز از دیر باز از چکیده هایی که منشیان آنها از گزارش های مفصل ارسالی تهیه می کردند ،بهره می بردند (مهدوی 1367).
اولین نشریه ادواری چکیده در سال 1665میلادی در پاریس با عنوان Le journal des Scavansبه چاپ رسید .مجلات چکیده در اوایل قرن هجدهم در آلمان و در اواسط همین قرن در انگلستان نیز به تدریج ظاهرگشتند .در قرن بیستم ،با افزایش سریع تعداد مقالات و تخصصی شدن مطالب و نیزالکترونیکی شدن ذخیره سازی و بازیابی اطلاعات ،چکیده نویسی بسیار گسترده شد .
چکیده نویسی در ایران به شیوه ی نسبتاً نظام یافته ی آن ،برای نخستین بار در مرکز اسناد و مدارک علمی ،مؤسسه تحقیقات و برنامه ریزی آموزشی انجام شد .نخستین مجله ی چکیده در ایران ،در زمستان 1348در زمینه علوم و علوم اجتماعی توسط همین مرکز منتشر شد .چاپ این نشریه تا سال 1350به طور پیوسته و بعد از آن تا سال 1358به صورت پراکنده ادامه یافت و سپس متوقف شد .
گر چه در سالهای اخیر نشریه ای ادواری که مختص انتشار چکیده باشد وجود نداشته ،اما همراهی هر مقاله با چکیده آن در مجلات امری عادی گشته است و عموم مجلات تخصصی علاوه بر ارائه چکیده ی هر مقاله درابتدای آن ،ترجمه ی چکیده ها را به زبان انگلیسی یا زبانی دیگر -بر اساس زبان مخاطب دوم -به خواننده ارائه می دهند :نکته قابل توجه این است که اغلب مجلات ،یکی ازشروط پذیرش مقاله را ارائه چکیده و ترجمه ی آن می دانند .بر این اساس ،آشنایی با مهارت چکیده نویسی برای محقق ،نویسنده امروز امری اجتناب ناپذیر است .

تفاوت چکیده و خلاصه

گر چه ممکن است و خلاصه را به طور کلی در فارسی یکی بدانیم ،اما برای بیان آنچه رد انگلیسی abstractخوانده می شود ،کلمه ی چکیده ازهرکلمه ی دیگری که در این زمینه تصور شود بهتر است و البته امروزه در مجلات تخصصی ،چکیده معادل abstractشمرده شده ،از خلاصه متمایز می گردد .
مساوات(1364)در مقاله خود با عنوان "نکاتی چند درباره چکیده و چکیده نویسی" به تفصیل در این مورد سخن گفته است .در اینجا به برخی از نکات آن اشاره می کنیم :
*خلاصه گاه به معنای مبانی است .خلاصه ی یک موضوع ،یعنی بیان کلیات آن موضوع و حذف جزئیات آن ؛در حالی که گاه چکیده ،ذکر جزئیات یک مدرک علمی اهمیتی خاص دارد .
*درخلاصه ،گاه از مهمترین مباحث صرف نظر می کنند ،اما در چکیده ملزم هستیم که حتماً مهمترین مباحث را منعکس کنیم .
*خلاصه کردن یعنی مطلب با مدرکی را برای گروههایی که از لحاظ سنی ،ذهنی ،علمی و یا فرهنگی در شرایط معینی هستند قابل استفاده کنیم .ولی چکیده برای سهولت در انتخاب و جستجوی مطالب است .
*خلاصه ،از یک کتاب ،گزارش ،یکی از دانشها با بخش معینی از معارف بشری صورت می گیرد در حالی که چکیده به طور عمده ازمقالات صورت می گیرد.

تعریف چکیده

تعاریف متعددی از چکیده ارائه شده است که در اینجا به برخی از آنها اشاره می کنیم :
*چکیده خلاصه ای است از قسمتهای مهم یک مقاله که به طور مختصر و روشن عرضه شود ...(مؤسسه تحقیقات و برنامه ریزی علمی و آموزشی 1348).
*چکیده ی یک نوشتار ،خلاصه ای است که از آن نوشته تهیه می شود و شامل فشرده تمام مطالب مهم آن یا فشرده قسمتهایی ویژه ای یا فهرستی از محتوای آن نوشته و گاهی شامل فهرست اصطلاحات و واژه های کلیدی آن است (موحد 1351)
*چکیده خلاصه کوتاهی است از یک کتاب ،جزوه یا مقاله که نکات اصلی آن را ذکر کرده باشد (اعتمادی 1352)
*چکیده عبارت است از شناخت محتوایی یک مقاله یا یک مطلب و معرفی این محتوا با حداقل کلمات و عبارات ممکن (مساوات 1356).
*چکیده ی یک مدرک ،عبارت است از انتخاب اطلاعات تازه و مفید در آن وبیان این اطلاعات به نحوی که از هر جهت ،تا حد امکان از حشو خالی باشد (مساوات1364)
*چکیده شکل فشرده متنی بلند است که نکات اصلی متن را برجسته می سازد و محتوا را بسیار خلاصه توصیف می کند (کیلبورن 1998).
*چکیده بیان مختصر ولی دقیق محتوای یک سند است (لنکستر 1991).
*چکیده نوعی خاصی از خلاصه سازی است که همراه انواع مختلف مقالات علمی می آید (کلارک 2001)

اهداف چکیده نویسی

انگیزه اصلی تهیه چکیده چیست ؟هدف چکیده کمک به خواننده در ارزیابی مدرک و ارتباط بالقوه آن با موضوع یا موضوعات مورد نظر او می باشد .این مدرک ممکن است یک گزارش ،مجله ،مقاله ،رساله ،یا کتاب باشد .
مهدوی (1367)اداهف مختلفی را برای چکیده نویسی بر می شمارد :
*افزایش خدمات آگاهی رسانی جاری :افراد تحصیل کرده و دانش پژوه همیشه سعی می کنند اطلاعات خود را به روز نگه دارند و با توجه به تعداد زیاد مقالات منتشر شده ،مطالعه همه مقالات میسر و ممکن نیست .چکیده ها در این خصوص نقش مهمی را ایفا می کنند .
*صرفه جویی در وقت :حجم کم و ساختار منسجم چکیده خواننده را قادر می سازد مطلب را در وقت کمتر و با سرعت جذب بیشتری مطالعه کند .
*غلبه بر مانع زبان :مقالات علمی به زبانهای متعددی منتشر می شوند در حالی که یک محقق ممکن است به یک دو زبان مسلط باشد .چکیده های مطبوعات معمولاً به یک زبان بین المللی (معمولاً انگلیسی )ترجمه می شوند و در کنار چکیده زبان اصلی و یا در پایان مقالات ارائه می گردند .
*سهولت جستجو و انتخاب :
راحت ترین راه انتخاب یک مقاله ،موضوع آن است ولی چون موضوع معمولاً به صورت یک عبارت کوتاه نوشته می شود ممکن است مبهم باشد .چکیده در عین کوتاهی ،اطلاعات دقیقی را در بر دارد که در انتخاب مؤثراست .

انواع چکیده ها

چکیده را به انواع مختلفی چون تمام نما،راهنما،آمیخته ،انتقادی ،تلگرافی،سوگرفته ،مؤلف ،آماری و غیره طبقه بندی کرده اند که در اینجا به رایج ترین انواع چکیده ،یعنی چکیده های تمام نما و راهنما خواهیم پرداخت .برای درک بهتر این دو نوع چکیده ،می توانید به نمونه ارائه شده در انتهای مقاله نیز مراجعه کنید .
الف :چکیده تمام نما (informative)
چکیده ی تمام نما یا جامع به طور کلی بهترین ،کامل ترین و رایج ترین نوع چکیده و از نظر تهیه مشکل ترین آنهاست که سعی دارد تا حد امکان کمیت و کیفیت اطلاعات موجود در متن اصلی را ارائه نماید :یک چکیده ی تمام نما فشرده ای از مباحث اساسی و نتایج بدست آمده را ارائه می دهد .استفاده از این نوع چکیده برای تهیه چکیده از مقالات دقیق ،تحقیقی و تخصصی که بر موضوعی واحد متمرکزند توصیه می شود .این نوع چکیده معمولاً طولانی تر از انواع دیگر چکیده هاست ولی طول آن از 10% طول کل متن اصلی تجاوز نمی کند .
ب-چکیده راهنما (indicative)
چکیده راهنما بیشتر برای معرفی موضوع متن اصلی به کار می رود ،صرفاً بر محتوای متن اصلی دلالت دارد و شامل مطالبی کلی درباره متن اصلی است .این نوع چکیده هدف و روش را معرفی کرده ،ولی معمولاًنتایج را در خود ندارد .برای تهیه چکیده از مقالاتی که موضوعات مختلفی را دربردارند نیز از این چکیده استفاده می شود .
معمولاً چکیده راهنما سطحی تر از چکیده تمام نما است و تهیه آن سریعتر وراحت تر است .این نوع چکیده را توصیفی (deive)نیز خوانده اند .طول این چکیده معمولاً از طول چکیده تمام نما کمتر است (حدود 75تا100کلمه ).

طول چکیده

گر چه نکته مشترک تمامی تعاریفی که از چکیده ارائه شده است تأکید بر اختصار و کوتاهی آن است ،اما در مورد طول یا حجم چکیده نظرات مختلفی وجود دارد .برخی معتقدند نباید از 1000واژه تجاوز و برخی دیگر حد نهایی طول چکیده را 250واژه دانسته اند .
برخی صاحب نظران ،طول چکیده را متناسب با طول متن اصلی می دانند و اصرار بیش از حد برهرچه کوتاه تر کردن چکیده را روا نمی دانند و معتقدند این امر موجب می شود چکیده نویس به تعمیم و "کلی گویی "بپردازد (مساوات 1364).البته ،در این صورت نیز ،به لحاظ تأکید بر اختصار ،تأکید می شود که طول چکیده نباید نهایتاً از یک دهم طول نوشته تجاوز کند .
رویکرد دیگری که به طول چکیده وجود دارد ارتباط بین طول چکیده و نوع چکیده است .مهدوی (1367)طول متوسط چکیده تمام نما را 150تا 250کلمه و طول متوسط راهنما را 75تا150کلمه می داند .کیلبورن (1998)طول چکیده توصیفی یا راهنما را حداکثر 100و چکیده تمام نما را ده در صد طول مقاله یا کمتر از آن برمی شمارد .لنکستر (1991)،علاوه بر طول متن اصلی و نوع چکیده،به عوامل دیگری نیزچون پیچیدگی موضوع ،تنوع موضوع ،دسترس پذیری ،هزینه و هدف اشاره می کند .

ویژگی های یک چکیده خوب

یک چکیده ،فهرستی از موضوعات مطرح شده در متن مقاله نیست ؛مقدمه هم نیست .چکیده انتخاب جملاتی از متن اصلی و کنار هم چیدن آنها هم نیست .چکیده باید ویژگیهایی داشته باشد که به برخی از آنها اشاره می کنیم :
*یک چکیده خوب باید مختصر ،دقیق و واضح باشد (مهدوی 1367)
*چکیده معمولاً از یک یا دو پاراگراف مستقل و منسجم تشکیل می شود (کیلبورن 1998،کلارک 2001)
*جمله های یک چکیده باید خبری باشند (موحد و میرزاده 1353)
*جمله ها باید ساده باشند .در نوشتن چکیده ،مطلب مورد نظر را باید آسان و رسا بیان و ازبه کار بردن کلمات پر طمطراق خودداری کرد .بعلاوه ،باید از پرنویسی و استفاده از صفتهای غیر لازم ،کلمات مترادف و تکراری احتراز کرد (موحد و میرزاده 1353،کیلبورن 1998)
*جمله های یک چکیده باید تا آنجا که ممکن است کوتاه باشند .جملات بلند ایجاد ابهام می کنند و وضوح چکیده را خدشه دار می سازند
*چکیده باید شامل کلید واژه ها و اصطلاحات فنی و علمی متن اصلی باشد .این کار،درک محتوای چکیده را برای متخصصان و تهیه فهرست موضوعی را برای مجلات چکیده تسهیل می کند و از آنجایی که امروزه ،خیره سازی و بازیابی اطلاعات به صورت الکترونیکی است ،استفاده از کلید واژه ها به جستجوگر کمک می کند سریعتر به موضوع مورد نظر خود برسد (موحد و میرزاده 1353،کیلبورن1998،شامپاین 2005)
*یک چکیده ابداً اطلاعات جدیدی ارائه نمی دهد بلکه صرفاً خلاصه مقاله است (کیلبورن 1998،پراکتر 2006)

ساختار یا محتوای یک چکیده

ساختار یک چکیده و یا به بیانی دیگر بخشهای مختلف یک چکیده تا حد زیادی به نوع متن اصلی وابسته است .بخشهای اصلی یک چکیده عبارتند از :
*معرفی موضوع یا ارائه پیش زمینه در یک یا دو جمله
*ارائه هدف دریک یا دو جمله
*طرح یافته های اصلی در یک دو جمله
*ارائه مهمترین نتیجه در یک جمله (شامپاین 2005،هیوز 2005)
پراکتور (2005)اظهار می دارد خواننده یک چکیده تمام نما باید بعد از خواندن چکیده بتواند به آسانی به سؤالات زیر پاسخ دهد :
*چرا این تحقیق را انجام داده اید ؟
*چه کارکرده اید ؟
*به چه یافته هایی رسیده اید ؟
*کاربرد این یافته ها چیست ؟

فرایند تهیه یک چکیده

اغلب مجلات در ابتدای مجله در بخش پذیرش مقالات به معیارهای مورد نظر خود از یک چکیده نیز اشاره می کنند .بهتر است قبل از آغاز چکیده نویسی این معیارها مطالعه شده ،مورد توجه قرار گیرد .
1.متن مقاله را با قصد چکیده نویسی دوباره بخوانید و
*به دنبال رئوس اطلاعات ارائه شده در مقاله باشید و آنها رابه شکلی برجسته کنید (مثلاً با ماژیک فسفری آنها را مشخص کنید یا شروع وپایان آن را پرانتز بگذارید ).
*اگرخودتان نویسنده مقاله نیستید ،برای شروع ،به سراغ مقدمه و نتیجه بروید چون این دو قسمت بر نکات اصلی تأکید دارند.
*حتی الامکان این اطلاعات را به شکل یک سیاهه ی منظم بنویسید .برای این کار می توانید ازعنوان ها و زیرعنوان ها نیز استفاده کنید.
*فهرستی ازکلید واژه های متن اصلی تهیه کنید.
2.بدون نگاه کردن به متن اصلی ،اطلاعات بدست آمده از متن را به صورت یک پاراگراف منسجم پیش نویس کنید و در انجام این کار :
*صرفاً جملات کلیدی متن مقاله را رو نویسی نکنید.
*متکی به شیوه جمله بندی و واژگان متن اصلی نباشید ،اطلاعات را بابیانی جدید و با استفاده از جملات جدیدی بنویسید.
*تربیت ارائه اطلاعات رادر متن اصلی دنبال کنید و سعی کنید حتی الامکان تمامی کلید واژه ها را در چکیده بگنجانید .
3-پیش نویس خود را بازبینی کنید ،بازبینی کنید ،و بازهم بازبینی کنید و
*اشکالات موجود در نظم (organization)چکیده را تصحیح کنید .
*از صحت ربط دهنده های دستوری اطمینان حاصل کنید .
*اطلاعات زائد را حذف کنید .
*اطلاعات مهم جا افتاده را اضافه کنید .
واژه های زائد و ترکیبات طولانی را حذف کنید .سعی کنید در بیان منظور خود ،از حداقل واژه های ممکن استفاده کنید .
*اشکالات دستوری ،املایی و سجاوندی را تصحیح کنید.
4-متن نهایی چکیده را دوباره بخوانید و حتی الامکان از دوستی کارشناس بخواهید آن را بخواند و چنانچه نواقصی را مشاهده می کند ،صادقانه آنها را به شما یادآور شود.

نتیجه گیری

چکیده نویسی به دلیل ویژگیهای آن از اهمیت بسیاری برخورداراست و نویسندگان مقالات لازم است علاوه بر توجه به ضرورت و اهمیت آن ،با چکیده نویسی آشنا بوده ،در صورت نیاز به آموزش و تمرین بپردازند ونوشتن یک چکیده خوب و مؤثر،کاری دشوار ولی ممکن است .
برای نمونه یک مقاله همراه با چکیده تمام نما و راهنمای آن ارائه می گردد (نقل از نشریه فنی مرکز اسناد علمی ،دوره سوم ،شماره یک و دو 1353،ص36-29)

جهان سوم

شگفتی کتاب و نوجوانان
نوشته:ی .و .لاکشمانا رائو.
در جریان زندگی من ،چندین بار این یا آن فرقه مذهبی که اعتقادات جبری دارند ،پایان جهان را پیش گویی کرده اند ،حتی برخی از پیروانشان تا آنجا پیش رفته اند که داروندارشان را هم قسمت کرده اند .اگر امروز من سهامی در یک بنگاه انتشاراتی داشتم ،شاید می بایست آنها را می فروختم ،چون از هم اکنون تکنو کراتهای جبری ،مرگ کتاب را اعلام کرده اند .
ما اهالی کشورهای در حال توسعه که هنوز از تمام مواهب زندگی برخوردار نشده ایم ،همچنین به مجموعه وسایل ارتباطی که امروز آن را وسایل ارتباط جمعی می نامند (و کتاب هم یکی از آنهاست )علاقه مندیم .این وسایل امکان می دهند که معلومات بدست آمده و اخبار و اطلاعات جدید به نسلهای جوان ما منتقل شوند .
آیا الزامی داریم که از وسایل ارتباط جمعی ،برخی را انتخاب کنیم ؟یا باید در حد امکاناتمان ،در عین حال از کهنه و نو بهره جوئیم ؟آیا باید تمام وسایل را ،اعم از الکترونیکی و چاپی ،دریک طبق بگذاریم یا به بهترین وسیله و امکان یعنی وسایل ارتباط شفاهی متوسل شویم ؟
اگر با ملاحظات مربوط به بها را کنار بگذاریم ،هیچ یک از محققانی که این مسئله را مورد بررسی قرار داده اند ،تاکنون ترک وسایل کهن یا استفاده انحصاری از وسایل جدید را توصیه نکرده اند .این مطلب هم درباره کشورهای در حال توسعه صادق است و هم در مورد کشورهای صنعتی ،که در آنها صنعت چاپ جدید ارتباط جمعی در حال رقابت است .
براثرسالها تحقیق و تجربه دراین کشورها ،معلوم شده است که وسایل ارتباط جمعی وجود یکدیگر را نفی نمی کنند و هیچگاه بطور کامل محو نمی گردند ،بلکه اگر بتوانند خود را با شرایط نوین انطباق دهند ،و نقشهای جدید خود را که تکمیل و غنی تر کردن یکدیگراست ایفا کنند ،می توانند در کنار هم ،بطور مشترک و در آسایشی نسبی بسر برند .اگرطی این جریان ،مثلاً قرار باشد "کتاب "به "غیر کتاب "مبدل شود و تلویزیون بتدریج ،خبری و آموزشی گردد ،بسیارخوب است ،ولی ما از آنچه در آینده پیش خواهد آمد ،هیچ اطلاعی نداریم .
واقعیت زندگی در کشورهای در حال توسعه چنین ایجاب می کند که از در پیش گرفتن راههایی که ناشی از احساس باطنی (و شاید حالت شیفتگی )است ،پرهیز شود ،حتی اگراحتمالاً بعد معلوم شود که چنین راههایی درست بوده است .نه تنها این امکان فراوان است که احساس باطنی به اشتباه رود ،بلکه دراین صورت ،مخارج کار هم برای کشورهای در حال توسعه گزاف و تحمل ناپذیراست .
ما منکر این نیستیم که وسایل جدید ارتباط جمعی می توانند نقشی قابل ملاحظه در تلاش این کشورها در راه رشد و توسعه بازی کنند .معذالک با در نظر گرفتن منابعی که در آینده و تا مدتی نسبتاً طولانی ،در دسترس خواهد بود،لازم است که در زمینه رشد و توسعه ارتباطات ،سهم عمده ذخیره و پخش خبر،علی رغم ظهور وسایل ارتباطی الکترونیک و ماشینهای حسابگر ،بر عهده نوشته چاپی گذارده شود .لازم است که کتاب همچنان به پخش اخبار و معلومات مورد نیاز اهالی متوسط کشور ادامه دهد تا آنان بتوانند بطور کامل در تغییراتی که در اطرافشان بوجود آمده است ،شرکت جویند .این معنی بویژه در مورد جوانان کشورهای در حال توسعه مصداق دارد .
متاسفانه انقلاب درامر ارتباطات تنها انقلابی نیست که اکنون در کشورهای در حال توسعه پیدا شده است .انقلابهایی که در غرب بوجود آمد (انقلاب سیاسی ،صنعتی ،اجتماعی و فنی ) امروز بطور ناگهانی و در آن واحد در کشورهای در حال توسعه جریان دارد. ولی مردمی که در جریان این انقلابها قرار گرفته اند ،بطورنسبی تجربه و شناسایی کمتر ،نیازهایی فوری تر و منابعی بسیار محدودتر دارند.
در ضمن بر اثر انقلاب در امر ارتباطات ؛ این مردم علاوه بر انقلابهای داخلی با پیشرفتهای فنی و غیره نیز که در غرب بوجود آمده است ،روبرو هستند. درحدی که حوادث ، افکارو مسائل غرب ،کشورهای در حال توسعه را تحت تاثیر قرار می دهد ، شاید لازم باشد که این فرضیه که دنیا در حال تبدیل به "یک جامعه جهانی " است ، معتبر تلقی شود .اما پیدایش فوری انترناسیونالیسم را انتظار داشتن ، ناشی از عدم واقع بینی است.
در واقع بنظر می رسد که یکی از نیازهای اساسی کشورهای در حال توسعه ، درست یا غلط ، پرورش یک احساس همبستگی ملی است ، که برای تکوین یک ملت ، شرطی لازم است .رهبران کشورهای درحال توسعه هم اکنون می کوشند تا این احساس ملی را به مردمان خود القا کنند و در عین حال با شرکت در مجامع بین المللی ،در راه ایجاد "جامعه جهانی" سعی می کنند.
کشورهای در حال توسعه ، معمولاً با مسئله جماعات روستایی در گیرند، یعنی با روستاهای واقعی ، که اکثریت بزرگ ساکنانشان ،افرادی بی سواد ، بی اطلاع، فاقد معلومات اساسی لازم در امر رشد و توسعه هستند و از مفاهیم اصلی و بنیانی تجدید و نوسازی خبر ندارند. حتی پسران و دختران جوان این روستا نیز از این معلومات بی بهره اند.
بعکس در شهرها ،جوانان که نسبتاً با فرهنگ ترند ،با نوعی ابهام و تزلزل فکری دست بگریبانند و این امر باعث ایجاد ناراحتی در ایشان و در جامعه یی که آنانرا در بر می گیرد می شود.آنان احساس قومیت شدیدی ندارند ولی خود را حقیقتاً انترناسیونالیست هم احساس نمی کنند.
مشکل رهبران این جوامع آنست که این احساس تعهد را به جوانان القا کنند تا آنان بتوانند جای واقعی خود را دراجتماع بازیابند. به این منظور ضرورت دارد درباره جامعه ای که در آن زندگی می کنند، شناساسیی لازم را داشته باشند، می باید تاریخ و فرهنگ این جامعه را بدانند و اگر قراراست وسایل ارتباطی دراین انتقال خبر و دانش نقش مهمی بر عهده داشته باشند، مسئله ای که باید به آن پاسخ داد از این طریق قرار است :آیا این کشورها باید از وسایل ارتباطی موجود استفاده کنند یا منتظر بمانند که وسایل جدید ، برای پاسخگویی به نیازهای روزافزونشان ،بقدر کافی رشد و تکامل پذیرد؟
می دانیم که ماهیت "دستاورد یک جامعه" تغییر کرده و انتقال از راه شفاهی جای خود را به انتقال کتبی داده است . کشورهای در حال توسعه در این مرحله قرار دارند. آنها می دانند که دستاورد های چاپی را می توانند فوراً دراختیار داشته باشند. همچنین می دانند که این دستاوردها به نسلهای جوان ، مانند نسلهای پیشین امکان می دهد تا با تاریخ و فرهنگ و تمدن خویش آشنا شوند.
مزایای اوراق چاپی و کتاب بحدی روشن است که نیازی به تفصیل ندارد. نوشته چاپی همواره آماده است هنگامی که جوانان برای دریافت آن آمادگی پیدا کنند و حوصله مراجعه به کتاب را داشته باشند؟ معلومات مورد نظر را در اختیارشان قرار دهد.
همچنین می دانیم که وسایل جدید ارتباطی الکترونیک بعلت محدودیتهای ذاتی خود،این مزیت را ندارد که بطور دلخواه در زمان ، و تا حد کمتری در مکان ، مورد استفاده قرار گیرند.دراین درجه از رشد ، وسایل ارتباط الکترونیک نیز فاقد عمق لازم برای درک کامل بسیاری از فنون پیچیده جریان تولید و مسائل انسانی جامعه هستند.
بدین ترتیب ،رهبران این کشورها مزایای کاملا واقعی انتقال معلومات از راه نوشته چاپی را فدای امکانات فرضی وسایل جدید ارتباطی نمی کنند،زیرا امکانات این وسایل در انتقال مؤثرتر معلومات بویژه "ازراه تمام حواس" در نظر گرفته نمی شود. کتاب هنوز، تمام ظرفیتهای خود را بروز نداده است ، و درحال حاضر ، کسانی که مسئولیت پیدایش و رشد آن را بر عهده دارند، با حرارت تمام سرگرم حل مسائلی هستند که رشد این "کودک" مطرح ساخته است.
اغلب آنان جزء نسلهای جوان این جوامع هستند و دیدی خاص از آینده دارند. آنان به خواندن کتاب اکتفا نمی کنند بلکه کتاب هم می نویسند. آنان می دانند که برای گسترش احساس تعهد خود ،ازراه نوشته چاپی می توانند افراد بیشتری را مخاطب قرار دهند.
وسایل ارتباطی الکترونیک ،چنین مزایایی را به ایشان نمی دهد،زیرا نفس انتقال این افکار و نیز ممیزهایی که همواره در مورد آن صورت می گیرد،اثراین وسایل جدید را محدود می کند. درکشورهای در حال توسعه، وسایل ارتباطی الکترونیک همه جا زیر نظارت و در دست حکومتهاست.
این جوانان همچنین می دانند که بوسیله کتابهایی که در کتابخانه ها قرار دارند ،می توانند فرهنگ خود و فرهنگ دیگران را بشناسند ،چرا که این کتابها در دسترس آنان است و ایشان می توانند اطلاعات مورد نیاز خود را ازاین راه بدست آورند .ارقام موجود درباره مراجعان کتابخانه ها به نحوی قاطع ثابت می کند که اکثریت این مراجعان را جوانان تشکیل می دهد .
این دلایل در مورد مصرف نوشته چاپی فقط منحصر به کشورهای در حال توسعه نیست .تا حدی این مطلب درست است که نظام آموزشی ،و سنتی که در آن ،فرد تجربه آموزشی خود را درون ساختمان صوری آن نظام بدست می آورد ،در ارقامی که بیان کننده مصرف وسایل ارتباطی اند ،تاثیر می گذارد .
اما بویژه برای کشورهای در حال توسعه که نوشته چاپی عملاً تنها وسیله خبری آنهاست ،چه راه دیگری وجود دارد ؟(فراموش نکنیم که بسیاری از رهبران این کشورها هر اندازه هم به "جامعه جهانی "علاقمند باشند ،نه می خواهند و نه می توانند ، محصولات تلویزیونی ای را به جوانان خود تحمیل کنند که فرهنگهایی کاملاً متفاوت از فرهنگ ایشان ،آن را تولید و صادر می کند .نظر آنان در درجه اول معطوف گرفتن هزینه های گزافی که مستلزم آنست ،هنوز یا یقینی و منطقی به اثبات نرسیده است .
و نیز باید در نظر گرفت با آنکه دوران الکترونیک درکشورهای صنعتی ،دوران چاپ را پشت سر گذاشته است ،اما نوشته چاپی در مناطق وسیعی از جهان ،هنوز راه کمال را نپیموده است .بعلاوه نباید فراموش کرد که این مناطق هنوز در مرحله "فرهنگ شفاهی "قرار دارند و در حالت "قبیله ای "بسر می برند .اگر مسئله کشورهای صنعتی "قبیله ای کردن مجدد"انسانهاست ،درباره کشورهایی که هنوز از حالت قبیله ای در نیامده اند،چه باید گفت ؟
اشاره ما به جوامعی است که در آنها ،حتی جوانان ،تعهدی احساس نمی کنند و با آنکه رد یک «فرهنگ شفاهی "بسر می برند ،تماشاگرانی غیر فعال بیش نیستند و این حالت را نفرین دوران چاپ تصور می کنند .ورود مستقیم به دوران الکترونیک ،پیش از آنکه از چاپ استفاده شود ،آیا به شکل دیگری از "قبیله ای کردن "انسانها خواهد انجامید که به نوبه خود به تعهد ،شرکت و عمل منتهی خواهد شد ؟
درست است که درکشورهای صنعتی ،اختراع تلویزیون ورشد و تکامل خارق العاده آن باعث پیش بینی های بسیاری شده است ،که براساس آن ،تلویزیون ضربه نهایی را به کتاب خواهد زد و آن را به صورت بقایایی از زمان گذشته در خواهد آورد و تمدنی مبتدی بر حروف و حرکات را در جهان خواهد گسترد ،اما جهش و رشد ،اولیه تلویزیون به حالتی از ثبات رسیده و آشکار شده است که کتاب هم چنان باقی خواهد ماند .
دوران چاپ که در مرگش این همه مرثیه سروده اند ،هنوز در کشورهای در حال توسعه به شگفتگی کامل نرسیده است .وقتی کتاب رسالت خود را به انجام رساند (اگر چنین چیزی ممکن باشد )و مسئولیت خود را به وسایل جدید ارتباطی تفویض کرد ،شاید در آن زمان ،این کشورها مرگ این وسیله انتقال معلومات را بپذیرند .معذلک فعلاً هیچ نشانه ای از پیری و فرسودگی در کتاب مشاهده نمی شود .در برخی جوامع روستایی ،جوانان حتی بدون پیدا کردن یک احساس همبستگی ملی ،رشد می یابند .
این جوانان ،علاوه بر تماسی که در مدرسه ،کتابخانه و منزل با نوشته چاپی دارند ،در صورت دسترسی به وسایل الکترونیکی ،از پر حرارتترین مصرف کنندگان آن نیز هستند .آنان می فهمند که وسایل مختلف ارتباطی یکدیگر را تکمیل می کنند ،هم چنانکه می دانند پدران یا استادانشان منبع هر نوع حکمتی نیستند .آنان گاه به تلویزیون نگاه می کنند ولی از تمام وسایل ارتباطی تحت اختیار خود هم استفاده می برند .
متأسفانه درکشورهای آنان،انتخاب نسبتاً محدود است و مقدارکمی را که از راه یکی از وسایل معین فرا می گیرند ،باید با آنچه وسیله ی دیگرمی تواند به آنان بدهد ،تکمیل کنند .آنان امروزه آگاهی دارند که فنون سمعی بصری فقط تا حدی می توانند آنان را آگاه سازند و لازم است برای یادگیری عمیق ،به کتاب بازگردند .
شاید فردا بتوانند از راه فنون سمعی و بصری ،در زمان و مکانی معین ،مطالب بسیاری را بیاموزند،ولی این امر هنوز به آینده ای مبهم بستگی دارد .
در نظر این جوانان ،وسایل بیان انسان از زمانهایی که خاطره ای از آن وجود ندارد ،برجای مانده است ،چاپ هم از همین زمانها موجود بوده است و وسایل سمعی و بصری ،با آنکه پیش بینی شده است که این وسایل باید دراختیارتعداد روز افزونی از افراد باشد ،فقط در دسترس معدودی افراد ممتاز قرار دارد ،اما کتاب همه جا در زندگی ایشان موجود است ،کتاب را دیروز داشتند ،امروز دارند و فردا هم خواهند داشت .
آنان تلویزیون جهانی با استفاده عمومی از ماشینهای حسابگر را در افق فردا نمی بینند ؛مرگ کتاب که جای خود دارد .
چکیده ی تمام نما
در کشورهای جهان سوم از میان وسایل ارتباط جمعی ،سهم عمده را باید به عهده چاپ گذاشت زیرا دراین کشورها :1-نوشته های چاپی را آسانتر می توان در دسترس ،همگان قرار داد .2-نوشته های چاپی مخاطبان بیشتری دارند .3-جمعیت کثیری از این کشورها را روستائیان تشکیل می دهند که باید برای رشد و نوسازی جامعه باسواد شوند و نباید برای انجام این هدف منتظر وسایل ارتباط جمعی جدید که خود مشکلات تازه ای ایجاد می کنند ،بمانند ؛از طرف دیگر :1-وسایل ارتباطی الکترونیکی همه جا زیر نظارت حکومتهاست .2-این وسایل هنوز فاقد قدرت لازم برای انتقال بسیاری از مفاهیم هستند .3-رهبران کشورهای جهان سوم تمایل ندارند محصولات تلویزیونی جوامعی را که فرهنگی دیگر دارند به جوامع خود تحمیل کنند .4-کاربرد این وسایل با محدودیتهای زمانی و مکانی همراه است .5-هزینه خرید و نگهداری این وسایل خیلی زیاد است .
چکیده راهنما
این مقاله به مقایسه وسائل ارتباطی جدید و قدیم درجوامع پیشرفته و در حال توسعه پرداخته است و ضمن بررسی موقعیت خاص کشورهای جهان سوم درقبال این وسایل ،استفاده از دستاوردهای چاپی را بجای استفاده از محصولات جدید الکترونیکی توصیه کرده است .

   1   2      >

لیست کل یادداشت های این وبلاگ