سفارش تبلیغ

ثبت شرکت
صبا
 
سه شنبه 91 خرداد 9 , ساعت 10:25 صبح

یافته‌های مطالعات اخیر در حوزه مدیریت در ایالات متحده نشان می‌دهد که 48 درصد از کارمندان ادارات به این‌ خاطر دست از کار می‌کشند که احساس می‌کنند کارفرمایانشان قدر آنها را نمی‌دانند؛ 61 درصد عنوان کردند که مقامات بالا چندان برای آنها ارزش قائل نبودند، و 88 درصد گفتند در ازای کاری که انجام می‌دادند به هیچ شکلی از آنها قدردانی نمی‌شد.
اگر بخواهید در مقام یک دوست، ارتباطی موفق با دیگران داشته باشید باید در عرصه هنر قدردانی کردن از آنها به مهارت بالایی دست پیدا کنید.

تا به ‌حال با کسی برخورده نکرده‌ام که از دریافت بازخوردهای مثبت فراوان از جانب دیگران شاکی باشد. آیا شما تا به ‌حال با چنین کسانی روبه‌رو شده‌اید؟

بد نیست بدانید: همه ساله، یک شرکت مشورتی در زمینه مدیریت با حضور بیش از 200 شرکت فعال، دست به نظرسنجی گسترده‌ای می‌زند تا مشخص شود که چه عواملی در کارکنان انگیزه ایجاد می‌کند. وقتی‌که یک فهرست 10 گزینه‌ای در اختیار شرکت‌کنندگان در این نظرسنجی قرار می‌دهند و از آنها می‌خواهند که بگویند کدام عامل انگیزه بیشتری به آنها می‌بخشد، اکثریت قریب به اتفاق کارمندان همواره گزینه قدردانی را به عنوان اولین انگیزه‌ انتخاب می‌کنند. در حالی ‌که مدیران گزینه قدردانی را هشتمین انتخاب خود قرار می‌دهند و این خود یک ناهماهنگی عمده است!

تکنیک ارزشمندی که در راستای نهادینه کردن این عادت به کار بردم این بود که در تمام طول روز یک کارت کوچک را در جیب لباسم قرار دادم، و هر زمان که از کسی قدردانی می‌کردم ضربدری روی کارت می‌زدم. اگر در پایان روز تعداد ضربدرها به ده نمی‌رسید، خواب را بر خود حرام می‌کردم. اگر می‌دیدم پاسی از شب گذشته و هنوز باید چند ضربدر دیگر روی کارت می‌زدم؛ آن‌گاه به سراغ همسر و فرزندانم می‌رفتم و از آنها قدردانی می‌کردم، یا برای تعدادی از کارمندانم از طریق پست الکترونیکی پیغام تشکر می‌فرستادم، یا با مادرم تماس می گرفتم و از آنها قدردانی می‌کردم.

قدردانی کردن یکی از اسرار موفقیت است

یک دلیل مهم دیگر برای این‌که چنین عادتی را در خود شکل بدهید این است که با قدردانی کردن از دیگران، خودتان در وضعیت روحی و احساسی خوب و بالایی قرار خواهید گرفت.
وقتی از دیگران قدردانی کرده و خوبی‌هایشان را برمی‌شمارید احساس می‌کنید که نعمت‌های فراوانی به سوی خود جذب می‌کنید. شما در حقیقت قدر نعمت‌هایی را می‌دانید که از وجودشان بهره‌مند هستید، و دیگر حواستان جذب نداشته‌هایتان نمی‌شود. تمام توجه‌تان معطوف آن نعمت‌هایی می‌شود که دریافت می‌کنید و با این کار همواره نعمت‌های بیشتری را به سوی خود جلب می‌کنید (مصداق واقعی این ضرب المثل زیبا: شکر نعمت نعمتت افزون کند/ کفر نعمت از کفت بیرون کند).

و از آن‌جا که بر اساس قانون جذب، همسان‌ها یکدیگر را جذب می‌کنند، لذا هر چه ‌بیشتر از دیگران تقدیر کنید به همان نسبت از جانب دیگران مورد تقدیر و تشکر قرار می‌گیرید و احساس بهتری به شما دست می‌دهد. هر روز نعمت‌های بیشتری نصیب شما شده و آرامش در زندگیتان جاری می‌شود.

بیایید لباس قدردانی را بر تن دیگران بپوشانید تا تغییرات چشمگیر و مثبتی را در تمامی عرصه‌های زندگیتان به چشم خود ببینید.لیست کل یادداشت های این وبلاگ